Sağlık Rehberi

Plastik cerrahi nedir? Uygulamaları nelerdir?

İnsanlar doğuştan bazı vücut anomalileri ile dünyaya gelebilir ya da geçirilen bir hastalık, kaza, yaşlılık gibi durumlar vücut şekillerinde bozulmaya neden olabilir. İşte bu durumda devreye plastik cerrahi branşı girer. Plastik cerrahi vücudun değişik bölümlerindeki doku ve organ bozukluklarını düzelten hekimlik dalıdır. Plastik cerrahi ameliyatlarında mevcut bozukluğa göre dokular yeniden şekillendirilir ve kişiye en iyi görünüm kazandırılmaya çalışılır. Plastik cerrahlar ameliyat esnasında sıklıkla kişilerin kendi dokularını kullanır. Bazen silikon gibi yardımcı maddeler de kullanılabilir.

Devamını Oku

Duruş bozukluklarının sebepleri nelerdir?

Duruş bozukluklarını genel olarak tıbbı duruş bozukluklar ve kazanılmış duruş bozuklukları olarak  iki başlık altında inceleyebiliriz, tıbbı duruş bozuklukları arasında noromuskuler hastalıklar, skolyoz(omurga eğrilikleri), bacak boyu eşitsizlikleri, ekstremite deformiteleri (şekil bozuklukları) olarak  sıralayabiliriz, kazanılmış olanlar ise geçirilmiş kaza ve travmalar sonrası olanlar, özellikle uzun süreli masa başı iş yapan kişilerde görülen yanlış oturma pozisyonuna bağlı duruş bozuklukları olarak  sıralayabiliriz.

Devamını Oku

Otizm nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Otizm genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edebileceğimiz gelişimsel bir bozukluktur. Günümüzde basit testler ile tanısı erken konulabilmektedir. Erken tanı ve uygun rehabilitasyon programı bu vakaların hayata kazandırılmasında büyük rol oynamaktadır. Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Otizmlilerin %70'inde zeka geriliği vardır. %'10 unda ise üstün zeka görülebilir. Otizm ile birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, duygu durum bozuklukları ve epilepsi görülebilir.

Devamını Oku

Hemofili nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İç Hastalıkları
3237

Vücudumuzda herhangi bir nedenle kanama olduğunda damar duvarında bulunan hücreler, trombositler ve pıhtılaşma faktörleri o bölgeye hücum ederek pıhtı oluşmasını ve kanamanın durdurulmasını sağlarlar. Hemofili, bu mekanizma içinde yer alan pıhtılaşma faktörlerinin doğuştan eksikliği sonucu oluşur. Buna bağlı olarak kanama durmaz pıhtı oluşmaz. Başlıca 2 tipi vardır. Faktör 8 eksikliği Hemofili A ve faktör 9 eksikliği Hemofili B olarak adlandırılır.

Devamını Oku

Sedef hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Dermatoloji
39017

Sedef hastalığı (psoriasis), kronik seyirli ve tedavisi olmayan bir hastalıktır. Tüm dünyada yaklaşık %1-3 oranında görülür. Sıklıkla otuzlu yaşlarda başlasa da doğumdan itibaren görülebilir. Vakaların %30 unda aile öyküsü vardır. Sedef hastalığında derideki hücreler tarafından antijenler oluşturulur. Bu antijenler bağışıklık sistemini aktive eder. Oluşan hücreler tekrar deriye döner ve deride hücre çoğalması ve buna bağlı sedef hastalığına özgü plakların oluşumuna neden olur. Yani sedef hastalığı vücudun kendi dokularına karşı geliştirdiği bir hastalıktır.

Devamını Oku

Terleme nedir? Nedenleri ve tedavileri nelerdir?

Dermatoloji
46489

Terleme vücudun ısı kontrolünü yapmak için meydana gelen fizyolojik bir olaydır. Aşırı terleme (hiperhidroz) ise çevre koşulları ve vücudun ısı kontrolünden bağımsız olarak fazla miktarda  terleme durumudur. Hiperhidrozu olan hastaların terlemesi için hareket etmelerine gerek yoktur. Hatta oturdukları yerde ellerinden ter damlayabilir. Hastalık, primer, bir ilaç yada tıbbi bir duruma bağlı olarak gelişebilir. Bölgesel aşırı terleme özellikle koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı ve daha nadir olarak baş-boyun bölgesinde olan terlemedir.

Devamını Oku

Avustralya gribi nedir? Belirtileri nelerdir?

Global Sağlık Konseyi Başkanı Jonathan Quick, Avustralya gribi adı verilen yeni bir salgının gelmekte olduğunu söyleyerek uyarılarda bulundu. Virüsün insan vücuduna girdikten 4 gün sonra semptomların ortaya çıktığını ifade eden Quick, hastalığın sinsi bir şekilde ilerlediği için öldürücü olabileceğine dikkat çekti.

Devamını Oku

Glokom hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Halk arasında “karasu” adıyla bilinen glokom, diğer adıyla göz tansiyonu, genellikle belirti vermeden gizlice ilerleyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmez ise, kalıcı görme kaybına neden olabilir. Glokomda, göz içerisindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek düzeyde yüksektir.

Devamını Oku

İnme (Felç) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İnme Merkezi
14298

İnme beyne giden hayati kan ve oksijen akışının ani bir şekilde kesildiği ya da azaldığı bir BEYİN KRİZİDİR. Kan akımının kesildiği bölgedeki hücreler hızlıca ölmeye başlar ve inmenin oluştuğu bölgeden yürütülen fonksiyonlar da geçici ya da kalıcı kayıplar meydana gelir.

Devamını Oku

Gülüş tasarımı nedir? İşlemleri nelerdir?

Ağız ve Diş Sağlığı
3106

Ağız bakımı denilince akla diş ağrısı, ağız kokusu ve diş kayıpları gibi problemlerin çözümü gelse de günümüzde diş ve diş etlerine bağlı gülüş estetiği de çok önemli bir yere sahiptir. Çürük dişlerin, diş eti hastalıklarının, diş dizilimindeki çapraşıklıkların, anormal renklenmelerin ve diş kayıplarının sonucunda oluşan estetiksel sorunlar, kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz olarak etkileyebilir. Bunun yanı sıra öz güven eksikliklerine neden olarak kişilerin toplum içinde gülmekten çekinmeye başlamasına bile yol açabilir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler