Sağlık Rehberi

Over (Yumurtalık) kanseri nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
860

Rahmin iki yanında yer alan, görevleri yumurta üretmek ve kadın cinsiyet hormonu salgılamak olan overler, halk arasında yumurtalık olarak da adlandırılan bir çift organdır. Her menstruasyon (regl) döneminde bu organlar tarafından bir adet yumurta üretilir ve fallop tüpü adı verilen bir kanal ile rahime gönderilir. Yumurtalık bu kanalda iken sperm ile birleşir ve döllenme sağlanırsa gebelik durumu gerçekleşir ve regl kanaması yaşanmaz.

Devamını Oku

Göz kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
4668

Göz çevresi dokularda, göz kapaklarında, gözün içerisinde yer alan yapılarda, iris olarak adlandırılan gözün renkli bölümünde, ağ tabaka olarak da bilinen retinada ve retinanın altında yer alan bağ dokuda ve göz küresinin büyük bir bölümünü oluşturan koroid adlı yapıda meydana gelen kötü huylu tümörler göz kanseri olarak adlandırılır. Gözde ortaya çıkan tümör dokularının yüzde doksanı iyi huylu olarak gelişir ve bu dokuların göz kanserine neden olmadığı bilinmelidir.

Devamını Oku

Mide kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
4351

Mide kanseri kadınlarda meme kanserinden ve erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen onkolojik hastalık çeşididir. Cinsiyet, genetik faktörler, sosyoekonomik duruma bağlı çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve Helicobacter pylori adlı bakteriye bağlı olarak gelişen gastrit, mide kanserinin ortaya çıkmasında etkilidir. Hastalığın belirtileri kanser hücrelerinin yerleşim gösterdiği bölgeye ve kanserin evresine göre değişiklik gösterir.

Devamını Oku

Burun Estetiğinin yazı kışı yok!

Toplumda yaz ayları geldikçe estetik ameliyat olmaz, sonbaharı beklemek gerekir gibi yanlış bir ön yargı var. Aslında yazın burun estetiği operasyonu olmak pek çok açıdan avantaj sağlıyor. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hakan Kara, doğru bilinen yanlışları anlattı.

Devamını Oku

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Oruç

Anne  adayları  için  en  sağlıklı   beslenme  şekli  sık sık  ve   az az  yemek     yemektir. Hamilelerin oruç  tutması   bu  açıdan  sağlıklı bir  seçim  olmayacaktır. Hamileliğin ilk   3   ayında   bebeğin  organları  gelişmektedir. Bu dönemde gebelerde     bulantı  kusmalar  başlar ve  damak  tadı  değişiklikleri  oluşur. Kusma sık olursa  elektrolit    kaybı  olur. Oruç ilk  aylarda   yaşanan  bu durumu  artırabilir. Mide boş  kaldığı  için    bulantı  ve  kusmalar    artabilir.

Devamını Oku

Fenilketonüri hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Fenilketonüri otozomal resesif olarak geçen kalıtımsal bir hastalıktır yani hastalığın oluşabilmesi için hem annenin hem de babanın bu hastalık açısından taşıyıcı olması gerekmektedir. Ülkemizde akraba evliliği oranlarının yüksek olması nedeniyle Avrupa ülkelerinden ve Amerika'dan daha yüksek oranda görülmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 300 fenilketonüri bebek doğmaktadır ve görülme sıklığı 3.000 - 4.000 yenidoğanda bir olarak hesaplanmaktadır.

Devamını Oku

Tatile ihtiyacınız var!

Psikoloji
4292

Hava koşullarının mevsim normallerinden oldukça farklı seyrettiği, sıcaklığın bir azalıp bir arttığı bu aylarda hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı korumak her zamankinden biraz daha zor olabilir. Sabah açık ve güneşli olan havada öğle saatlerinde görülen yoğun yağmurlar özellikle yaşlılar ve çocuklar için fiziksel sağlık problemlerine yol açarken, her yaş grubundan insanın psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir.

Devamını Oku

Çocuklarda duruş ve postür bozukluğunun sebepleri nelerdir?

'Ağaç yaş iken eğilir'  hepimizin sık sık dillendirdiği ata sözlerimizden. Elinde bilgisayar tablet veya  telefon ile boynu bükük, bedeni öne eğilmiş çocuklarımızı  gördükçe bu ata sözüne yeni bir anlam katacağımızı hissediyorum. Çocuklarımıza  yerçekimini doğru kullanmayı öğretmeli ve bedenlerini eğip bükmeden kendinden emin postürler oluşturmalarına yardımcı olmalıyız.

Devamını Oku

Minimal invaziv koroner bypass cerrahisi nedir?

Koroner kalp hastalığı günümüzde tıp alanındaki bunca ilerlemeye rağmen hala en önemli sağlık sorunlarından biri. Daralmış ya da tıkanmış koroner arterler kalbimizin kas dokusunu yeteri kadar besleyemedikleri için göğüs ağrısı veya eforla nefes darlığı ve sonunda da kalp krizine neden oluyor. Kalp krizi ise kalbimizde maalesef geri dönüşümsüz hasarlar bırakıyor. Geleneksel bypass ameliyatlarında hastanın hem ameliyat esnasında kalbinin durdurularak kalp-akciğer makinasına bağlanması, hem de göğüs kafesi kemiklerinin kesilerek işlemin yapılmasından dolayı yaşanan dezavantajlar minimal invaziv yöntemi ile minimuma indirilmektedir.

Devamını Oku

Hijyen olmayan kuaför aids yapabilir!

Berber, kuaför veya güzellik salonlarına giderken iyi düşünün! İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, “Ortak kullanılan fırça, saç şekillendiricileri, cımbız ve manikür aletleri iyi dezenfekte edilmezse Hepatit B, C ve AIDS hastalıklarına sebebiyet verebilir, boya alerjisi ise öldürebilir” dedi.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler