Sağlık Rehberi

Çay mı? Kahve mi?

Beslenme ve Diyet
36478

En çok tüketilen içeceklerin başında yer alan çay ve kahve çeşitleri, içerisinde yer alan kafeinin uyarıcı etkisi nedeniyle özellikle çalışma ve eğitim hayatında sıklıkla tercih edilen içeceklerdir. Belirli miktarlarda tüketildiği takdirde oldukça faydalı etkileri bulunan kafein, günlük kullanım dozunun aşılması durumunda çok sayıda olumsuz etki ile sağlığı tehdit edebilen bir organik bileşik olarak değerlendirilir. Dolayısıyla çay ve kahve tüketiminin zararlı etkilerinden kaçınmak için kafeinin fayda ve zararları göz önünde bulundurulmalı, günlük tüketim miktarı aşılmamalıdır.

Devamını Oku

Bel ve sırt ağrısı yaşayanlar için uygun uyku pozisyonları

Ortopedi ve Travmatoloji
19319

Sırt ve bel ağrısı tüm omurgaya yayılabilir. Boyun ağrısına da neden olabilen bel ve sırt ağrıları baş ağrısından sonra toplum içinde en sık rastlanılan ağrı çeşididir.  Kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen ağrılar bir süre sonra hareket kısıtlamalarına neden olabilir.

Devamını Oku

Boyun fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
11492

Omurga, vücudumuzun dik durmasını ve hareket kabiliyetimizi sağlar. Omurga, omur ( vertebra) adı verilen kemiklerden oluşur. Omurlar arasında disk adı verilen destek dokuları bulunur. Diskler vertebralar üzerine yük binmesine engel olur ve hareket kolaylığı sağlar. Omurganın ortasından omurilik denilen sinir ağı geçer. Boynumuzda 7 tane omur ve bunların arasında 5 tane disk bulunur. Disklerin içi jelatinöz adı verilen bir sıvı ile doludur. Disklerin dışı ise sert bir doku ile sarılıdır.

Devamını Oku

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Medikal Onkoloji
6543

Akciğerde yer alan hücrelerin dengesiz bir şekilde çoğalması sonucu meydana gelen kötü huylu tümöral oluşumlara akciğer kanseri adı verilir. Kanser hücreleri öncelikle bulunduğu yerde çoğalarak kitlesel bir yapı oluşturur. İleri evrelere gelindiği zaman ise çevre doku ve organlara yayılım gösterir. Akciğer kanseri oldukça sık görülen, ciddi sonuçları olan kanser türlerinden biridir. Erken evrelerde genellikle belirti vermediği için teşhis edildiğinde hastalık sıklıkla ileri evreye gelmiştir. Bu nedenle risk altında olan bireylerin düzenli olarak tarama yaptırmaları önemlidir.

Devamını Oku

Tüberküloz nedir? Belirtileri, teşhisi ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Göğüs Hastalıkları
12116

Mycobacterium tuberculosis isimli bakterinin solunum yollarından vücuda girmesi ile özellikle akciğerlerde yaygın iltihap gelişmesine neden olan Tüberküloz, halk arasında Verem Hastalığı olarak da bilinen bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Aktif akciğer ya da gırtlak veremi bulunan hastalar tüberküloz mikrobunun kaynağı olarak görülür ve mikrop hasta kişilerin solunum yolundan nefes verme, öksürme ya da hapşırma yoluyla ortama yayılır. Bu ortama giren sağlıklı kişiler Mycobacterium tuberculosis isimli mikrobu solunum yoluyla alır ve hastalık bu şekilde yayılmayı sürdürür.

Devamını Oku

Koah nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? Koah testi nasıl yapılır?

Göğüs Hastalıkları
19753

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılan Koah hastalığı, akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucu; solunum güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan kronik bir hastalıktır. Nefes alma ile birlikte akciğerlere dolan temiz hava bronşlar tarafından emilir ve temiz hava içerisinde yer alan oksijen, kan ile dokulara ulaştırılır. Koah hastalığının oluştuğunda bronşlar tıkanarak akciğer kapasitesinin büyük oranda azalmasına neden olur. Bu durumda alınan temiz hava akciğerlerden yeteri kadar emilemez, dolayısıyla kan ile dokulara yeterli oksijen iletimi sağlanamaz.

Devamını Oku

Psikolojik sorunlar nelerdir? Nasıl baş ederiz?

Psikoloji
5357

Bireyin düşünceleri, sahip olduğu algılayış ve duygulanım biçimi ile şekillenerek davranışa dökülür. İletişimde ya da duygulanımda ortaya çıkan problemler psikolojik problem olarak adlandırılır ve kişide panik atak, sosyal fobi, depresyon, anksiyete bozukluğu, yoğun stres ve baş ağrısı gibi davranışsal anomalilerin gelişmesine neden olur.

Devamını Oku

Ebeveynlerde psikoloji

Psikoloji
796

Hamilelik süreci bir kadının hayatta yaşayabileceği kritik yaşam olaylarından biridir. Anne adayı bu dönemde geçirdiği fiziksel ve biyolojik değişimlerin yanı sıra psikolojik ve sosyal olarak da yoğun değişimler yaşar. Bu değişimlerle başa çıkmak ve uyum sağlamaya çalışmak anne adayının psikolojisini bozabilir. Hamilelik sürecinde yaşanan bulantı, mide yanmaları, iştahsızlık, uyku değişiklikleri ve yorgunluk gibi fiziksel değişikliklere bebeğin sağlığı hakkındaki yoğun endişeler, kararsızlık, duygusal karmaşıklıklar gibi psikolojik durumlar eşlik eder.

Devamını Oku

Çocuklarda psikoloji

Psikoloji
876

Çocuklarda psikoloji yetişkin bir insanın psikolojisi kadar karmaşık değildir. Fakat çocukluk döneminde psikoloji çocuğun ileride sağlıklı bir yetişkinlik dönemi geçirmesi için oldukça büyük önem taşır. Çocukların ebeveynlerinden beklentileri yaş aralıklarına göre değişiklik gösterir. Bu beklentiler yerine getirildiği takdirde çocuk başarılı bir büyüme dönemi geçirir. Ebeveynler olarak 0 - 6 yaş aralığındaki çocuklarınızı küçümsemeden onları ciddiye alarak ve basit ihtiyaçlarını yerine getirerek çocuklarınızın psikolojik bir sıkıntı yaşamadan bu dönemi atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Genetik testleri nelerdir? Genetik danışmanlık kimlere gereklidir?

Biyokimya
8504

Hücre kromozomlarında bulunan, canlının kalıtsal karakter özelliklerini taşıyan ve bu özelliklerin nesilden nesile aktarımını sağlayan gen, DNA zincirinin bir parçasıdır. Organizmaya ilişkin bilgilerin depolanmasını sağlayan her bir genin görevi birbirinden farklıdır. Boy uzunluğu, göz rengi, kan grubu gibi birçok özellikler genlerde yer alan bilgiler doğrultusunda oluşur.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler