Sağlık Rehberi

Boyun fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
123

Omurga, vücudumuzun dik durmasını ve hareket kabiliyetimizi sağlar. Omurga, omur ( vertebra) adı verilen kemiklerden oluşur. Omurlar arasında disk adı verilen destek dokuları bulunur. Diskler vertebralar üzerine yük binmesine engel olur ve hareket kolaylığı sağlar. Omurganın ortasından omurilik denilen sinir ağı geçer. Boynumuzda 7 tane omur ve bunların arasında 5 tane disk bulunur. Disklerin içi jelatinöz adı verilen bir sıvı ile doludur. Disklerin dışı ise sert bir doku ile sarılıdır.

Devamını Oku

Aşının sağlıklı çocuk ve toplum İçin önemi

Aşı uygulamaları,  bulaşıcı hastalıkları önleme ve ortadan kaldırma, ölüm ve hastalık oranlarını azaltma, sağlığın korunması ve sürdürülebilmesi için en etkili halk sağlığı yöntemlerinden biridir. Aşılama, bireylere belirli virüslere ve bakteri kaynaklı hastalıklara karşı yapay olarak bağışıklık kazandırmak amacıyla zayıflatılmış veya öldürülmüş virüslerin ya da bakterileri materyallerinin aşı yoluyla enjekte edilmesidir.

Devamını Oku

Akciğer kanseri nedir? Risk belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
94

Akciğerde yer alan hücrelerin dengesiz bir şekilde çoğalması sonucu meydana gelen kötü huylu tümöral oluşumlara akciğer kanseri adı verilir. Kanser hücreleri öncelikle bulunduğu yerde çoğalarak kitlesel bir yapı oluşturur. İleri evrelere gelindiği zaman ise çevre doku ve organlara yayılım gösterir. Akciğer kanseri oldukça sık görülen, ciddi sonuçları olan kanser türlerinden biridir. Erken evrelerde genellikle belirti vermediği için teşhis edildiğinde hastalık sıklıkla ileri evreye gelmiştir. Bu nedenle risk altında olan bireylerin düzenli olarak tarama yaptırmaları önemlidir.

Devamını Oku

Tüberküloz nedir? Belirtileri, teşhisi ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Mycobacterium tuberculosis isimli bakterinin solunum yollarından vücuda girmesi ile özellikle akciğerlerde yaygın iltihap gelişmesine neden olan Tüberküloz, halk arasında Verem Hastalığı olarak da bilinen bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Aktif akciğer ya da gırtlak veremi bulunan hastalar tüberküloz mikrobunun kaynağı olarak görülür ve mikrop hasta kişilerin solunum yolundan nefes verme, öksürme ya da hapşırma yoluyla ortama yayılır. Bu ortama giren sağlıklı kişiler Mycobacterium tuberculosis isimli mikrobu solunum yoluyla alır ve hastalık bu şekilde yayılmayı sürdürür.

Devamını Oku

Koah nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? Koah testi nasıl yapılır?

Göğüs Hastalıkları
100

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılan Koah hastalığı, akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucu; solunum güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan kronik bir hastalıktır. Nefes alma ile birlikte akciğerlere dolan temiz hava bronşlar tarafından emilir ve temiz hava içerisinde yer alan oksijen, kan ile dokulara ulaştırılır. Koah hastalığının oluştuğunda bronşlar tıkanarak akciğer kapasitesinin büyük oranda azalmasına neden olur. Bu durumda alınan temiz hava akciğerlerden yeteri kadar emilemez, dolayısıyla kan ile dokulara yeterli oksijen iletimi sağlanamaz.

Devamını Oku

Bütün kış hasta olmadım. Şimdi neden hasta oldum?

Kış bitti bahar yüzünü gösterdi derken soğuyan ve tekrar ısınan havalar karşında bünyemiz ve psikolojimiz de değişiyor. Halk arasında bu değişen havalar bizi hasta ediyor gibi bir söylenti yıllardan beri her mevsim geçişinde söylenir. Mevsim geçişleri bizi hasta eder mi, gerçeklik payı var mı? VM Medical Park Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Zeliha Aksoy anlatıyor.

Devamını Oku

Psikolojik problemler nelerdir? Nasıl baş ederiz?

Psikoloji
3691

Bireyin düşünceleri, sahip olduğu algılayış ve duygulanım biçimi ile şekillenerek davranışa dökülür. İletişimde ya da duygulanımda ortaya çıkan problemler psikolojik problem olarak adlandırılır ve kişide panik atak, sosyal fobi, depresyon, anksiyete bozukluğu, yoğun stres ve baş ağrısı gibi davranışsal anomalilerin gelişmesine neden olur. Kişinin psikolojik sağlığında meydana gelen herhangi bir problem, başta kişilerarası iletişimi etkileyerek sosyal yaşamın bozulmasına, daha sonra ise vücudun fizyolojik işleyişinde ortaya çıkan aksaklılara sebep olur. Bu fizyolojik aksaklıklar baş ağrısı, yeme bozukluğu, uyku düzensizliği gibi birçok şekilde ortaya çıkabileceği için psikolojik problemlerin belirtileri konusunda yeterli bilgi sahibi olmak önemlidir.

Devamını Oku

Ebeveynlerde Psikoloji

Psikoloji
82

Hamilelik süreci bir kadının hayatta yaşayabileceği kritik yaşam olaylarından biridir. Anne adayı bu dönemde geçirdiği fiziksel ve biyolojik değişimlerin yanı sıra psikolojik ve sosyal olarak da yoğun değişimler yaşar. Bu değişimlerle başa çıkmak ve uyum sağlamaya çalışmak anne adayının psikolojisini bozabilir. Hamilelik sürecinde yaşanan bulantı, mide yanmaları, iştahsızlık, uyku değişiklikleri ve yorgunluk gibi fiziksel değişikliklere bebeğin sağlığı hakkındaki yoğun endişeler, kararsızlık, duygusal karmaşıklıklar gibi psikolojik durumlar eşlik eder.

Devamını Oku

Çocuklarda Psikoloji

Psikoloji
94

Çocuklarda psikoloji yetişkin bir insanın psikolojisi kadar karmaşık değildir. Fakat çocukluk döneminde psikoloji çocuğun ileride sağlıklı bir yetişkinlik dönemi geçirmesi için oldukça büyük önem taşır. Çocukların ebeveynlerinden beklentileri yaş aralıklarına göre değişiklik gösterir. Bu beklentiler yerine getirildiği takdirde çocuk başarılı bir büyüme dönemi geçirir. Ebeveynler olarak 0 - 6 yaş aralığındaki çocuklarınızı küçümsemeden onları ciddiye alarak ve basit ihtiyaçlarını yerine getirerek çocuklarınızın psikolojik bir sıkıntı yaşamadan bu dönemi atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Genetik testleri nelerdir? Genetik danışmanlık kimlere gereklidir?

Biyokimya
88

Hücre kromozomlarında bulunan, canlının kalıtsal karakter özelliklerini taşıyan ve bu özelliklerin nesilden nesile aktarımını sağlayan gen, DNA zincirinin bir parçasıdır. Organizmaya ilişkin bilgilerin depolanmasını sağlayan her bir genin görevi birbirinden farklıdır. Boy uzunluğu, göz rengi, kan grubu gibi birçok özellikler genlerde yer alan bilgiler doğrultusunda oluşur.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler