Sağlık Rehberi

Kekemelik nedir? Kekemelik nedenleri ve tedavisi

Kekemelik çocuklukta başlayan normal akıcılık ve konuşma akışıyla ilgili sık ve önemli problemleri içeren bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik sorunu olan bireyler ne söylemek istediklerini bilirler, ancak söylemekte zorluk çekerler.

Devamını Oku

Alt ıslatma (Enürezis) nedir? Tedavisi nelerdir?

Üroloji
247

Enürezis sorunun türkçe karşılığı alt ıslatmadır. Ülkemizde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Gece altını ıslatma enürezis nokturna, hem gündüz hem gece altını ıslatma enürezis diurna olarak adlandırılır.

Devamını Oku

Hipotiroidi nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Hipotiroidi, tiroid bezinin tiroid hormonlarını yeterince üretemediği bir durumdur. Çoğu olgunun nedeni bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı otoimmün bir durumdur.

Devamını Oku

Kasık fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavisi nedir?

Genel Cerrahi
415

İnguinal herni olarak tanımlanan kasık fıtığı, karın duvarı fıtıkları içinde en sık görülen, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde kadınlara oranla görülme sıklığı yaklaşık 3 kat daha fazla olan kasık fıtığı, tüm fıtık türlerinin %80'ini oluşturur.

Devamını Oku

Migren nedir? Migren belirtileri nelerdir?

Nöroloji
904

Migren, hasta yaşamında uzun yıllar boyunca var olan, birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebilen ağrı ataklarının olduğu, eşlik eden birçok belirtiyi barındıran ve ataklar arasında baş ağrısı şikayetinin bulunmadığı klinik bir sendromdur.

Devamını Oku

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?

Kulak Burun Boğaz
24568

Öksürük, vücudun balgam veya yabancı tahriş edici maddeleri boğazdan temizlemek için kullandığı bir refleks aktivitedir. Akciğerlerden havanın hızlı bir şekilde atılması şeklinde gerçekleşir.

Devamını Oku

Ay ay bebek gelişimi

Ebeveynlerine tamamen bağımlı yenidoğandan aktif yürümeye başlayan hareketli bir bebeğe dönüşmesi sadece 12 ay sürer. Bu inanılmaz serüvende bebekler şaşırtıcı bir hızla büyür ve değişir. 12 ay boyunca her ay yeni ve heyecan verici gelişmeler ebeveynler tarafından merak ve sevinçle takip edilir.

Devamını Oku

El uyuşması nedir? El neden uyuşur?

Nöroloji
3429

El uyuşması tek elde olabileceği gibi her iki elde de görülebilir. Uyuşma hissi sürekli, bazı hareketleri yaparken ya da istirahat sırasında ortaya çıkabilir. Ellerdeki uyuşma hastalar tarafından yanma, karıncalanma ve elektrik çarpması şeklinde de hissedilebilir.

Devamını Oku

Nefrotik sendrom nedir?

Romatoloji
3113

Nefrotik sendrom, böbrekte hasar gelişmesi nedeniyle vücutta ortaya çıkan çeşitli belirti ve bulgulara verilen isimdir. Böbrek hücrelerinin işlevlerini yerine getirememesi nedeniyle, idrar yoluyla ağır protein kaybı ve dokularda su tutulumu gibi tipik belirtiler ortaya çıkar.

Devamını Oku

Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur?

Vajinal akıntı genellikle her kadında görülen normal ve düzenli bir durumdur. Bununla birlikte, enfeksiyona bağlı götürebilen bazı akıntı tipleri vardır. Anormal akıntının rengi sarı veya yeşil olabilir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler