Sağlık Rehberi

Kulak çınlaması nedir? Nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kulak Burun Boğaz
246

Çoğunlukla bir yaşlılık belirtisi olan kulak çınlamasının görülme sıklığı yaş ile birlikte artar. Nüfus genelinin %17'si bu şikayetten yakınırken, kulak çınlaması yaşlı nüfusun %33'ünü etkiler. Sıklıkla 40 ile 70 yaş aralığında görülür. Ancak tüm yaş gruplarında da görülebilir.

Devamını Oku

Kök hücre nedir? Kan yapıcı kök hücre nakli nedir?

Hematoloji
348

Sağlıklı bireylerde, farklı görevler üstlenecek şekilde değişmiş çeşitli kan hücreleri kemik iliğinde yapılmaktadır. Bu hücreler daha sonra kana ve gerekli durumlarda dokulara geçerek ömürlerini tamamlarlar.  Kan hücreleri doku ve organlara besin maddeleri ve oksijen taşımakla görevlidir. Kan yapıcı kök hücreler en çok kemiğin sünger şeklindeki bölümünde, kanda ve yeni doğan bebeklerin göbek kordon kanında bulunur.

Devamını Oku

Nabız nedir? İdeal nabız kaç olmalı?

Kardiyoloji
147

Halk arasında kalp atışı diye bilinen nabız, sürekli çalışan kalbin kasılıp gevşeyerek kan damarlarına uyguladığı kuvvettir. Nabız nedir sorusunun en basit haliyle yanıtı, kalbin bir dakika içinde kaç kez kasıldığının farklı tekniklerle duyumsanmasıdır.

Devamını Oku

Kıl dönmesi ( Pilonidal Sinüs) nedir? Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Genel Cerrahi
96

Kıl dönmesi, daha çok erkeklerde ve kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Vücutta sırt, ense, saç derisi gibi bölgelerden dökülen tüy ve kılların gözenek ya da boşluklardan derinin içine gömülmesi ve burada birikerek kistik bir yapı oluşturması sonucu oluşur.

Devamını Oku

Burun kanaması neden olur? Burun kanaması nasıl tedavi edilir?

Kulak Burun Boğaz
79

Burun kanaması, toplumda yaygın olarak görülen bir şikâyettir. Tıpta epistaksis olarak da adlandırılan burun kanaması çoğu zaman kendi kendini sınırlayan bir özelliğe sahiptir. Bazen sık sık tekrarlayan bir yapıda olabilir.

Devamını Oku

İnsülin direnci nedir? İnsülin direnci belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Gün içinde aldığınız şekeri yani glikozu enerjiye dönüştürebilmeniz için insülin hormonuna ihtiyacınız vardır. Karaciğer, yağ ve kas dokusu gibi bölgelerinizde insüline karşı duyarsızlık gelişmesi sonucu insülin direnci oluşur. Bu durumda kandaki şeker enerjiye dönüşemez ve yüksek seviyelerde seyreder. Yüksek şeker oranı bir süre sonra metabolik sendrom ve tip 2 diyabete neden olur. Kısaca özetlenirse, insülin hormonunun gereken düzeyde etkili olamamasına insülin direnci denir.

Devamını Oku

Sırt ağrısı nedir? Nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Ortopedi ve Travmatoloji
106

Hareketsiz yaşamın getirdiği sıkıntılardan biri de sırt ağrısıdır. Her beş kişiden birinin hayatında en az bir kez yaşadığı bu rahatsızlık hayat kalitesini düşürür. Bununla birlikte sırt ağrısı önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Kas incinmesi gibi basit bir nedene bağlı olabileceği gibi, kalp, akciğer, safra kesesi rahatsızlıkları ya da boyun ve sırt fıtıkları gibi pek çok hastalığın belirtisi de olabilir.

Devamını Oku

Kene ısırması ve kırım kongo kanamalı ateşi nedir?

Çoğu kene ısırığı ağrıya neden olmadan sadece kızarıklık, şişme veya deride hassasiyet gibi hafif işaret ve belirtilere neden olur. Ancak bazı keneler insanlara önemli hastalıklara neden olan mikroorganizmaları bulaştırır. Genel olarak, hastalık yaymak için kenenin en az 24 saat boyunca deride yapışık kalması gerekir. Bunun için fark edildiği anda dikkatli bir şekilde yapıştığı yerden çıkarılması çok önemlidir.

Devamını Oku

Çocuklarda görülen bulaşıcı hastaliklar

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği gibi hastalıklara genellikle çocukluk çağı hastalıkları denir. Çünkü bu hastalıklar oldukça bulaşıcıdır ve çoğu insan aşı olmamışsa henüz çocukken bunlardan bir ya da daha fazlasına yakalanır.

Devamını Oku

HPV virüsü çiftleri tehdit ediyor!

Kadınlarda ve erkeklerde genital bölgede ortaya çıkan HPV virüsünün sebep olduğu siğiller çoğunlukla cinsel yolla bulaşıyor. HPV virüsü erkeklerde penis, kadınlarda ise rahim ağzı kanserine yol açabiliyor.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler