Sağlık Rehberi

Kolera nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre gelişmekte olan ülkelerde her yıl 3-5 milyon kolera vakası görülmekte ve bu vakaların nerdeyse yaklaşık 100 bini ölümle sonuçlanmaktadır.

Devamını Oku

Keratokonus hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Keratokonus, kornea şeklinin bozulduğu ve öne doğru sivrilerek koni şeklinde çıkıntı yaptığı bir göz rahatsızlığıdır. Kornea, gözün en ön kısmında bulunan şeffaf kubbe şeklindeki katmandır. Korneada ortaya çıkan bu değişiklik göze gelen ışığın görme alanında odaklanamamasına yol açar. Sonuç olarak bulanık ve bozuk bir görüş ortaya çıkar ve bu sebeple de okuma ve araba kullanma gibi günlük görevlerin yerine getirilmesi zorlaşır. Keratokonus kalıcı körlüğe neden olan bir rahatsızlık değildir ve çeşitli şekillerde tedavi edilebilir.

Devamını Oku

Mide botoksu nedir? Mide botoksu nasıl uygulanır?

Genel Cerrahi
64828

Mideye Botilinum toksin(botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verdirme yöntemidir.

Devamını Oku

Prostat kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Üroloji
4887

Gelişmiş ülkelerde erkeklerde en sık görülen kanser türü olan prostat kanseri, Türkiye’de ise akciğer kanserinden sonra 2. sıklıkta görülmektedir. Erken dönemde belirti vermemesi nedeniyle tanısı sıklıkla gecikmektedir.

Devamını Oku

Antibiyotik nedir? Nasıl kullanılmalıdır? Yan etkileri nelerdir?

Son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan ve gerekli olmadığı halde iyileştirici etkisi olduğuna inanılarak tüketilen ilaçların başında gelen antibiyotik, dikkatli kullanılmadığında vücuda zararları olan bir ilaç çeşididir.

Devamını Oku

Vajinismus nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri olan vajinismus, Uzak Doğu ülkelerinde ve ülkemizde Batı ülkelerine göre daha yaygındır. Her 100 kadından ikisinde görülen bu sorun teşhis edildiğinde kısa sürede tedavi edilebilir.

Devamını Oku

Farenjit nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kulak Burun Boğaz
24948

Farenjit, yutkunma güçlüğü, boğaz yanması, acı ve kaşıntıya neden olan bir rahatsızlıktır. Genellikle soğuk algınlığında ortaya çıkan farenjit, coxsackie ya da mononükleoz gibi boğaz ağrısı yapan enfeksiyonların sonucu da olabilir.

Devamını Oku

Kabızlık nedir? Kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlık, toplumda oldukça sık görülen bir sindirim problemidir. Modern yaşamın getirdiği stres, hareketsizlik ve kötü beslenme gibi faktörler kabızlık oranında artışa yol açmaktadır. Kabızlık kendisi bir hastalık değildir; altta yatan başka bir durum ya da hastalığın sonucu ortaya çıkan bir şikayettir.

Devamını Oku

Orgazm nedir? Erkekler ve kadınlarda orgazm nasıl olur?

Psikoloji
10195

Orgazm uzun süreli cinsel uyarılma sonucunda fizyolojik ve psikolojik olarak ulaşılan ve kişiye zevk veren durumdur. Kişilerin orgazm olabilmesi için mastürbasyon yapmaları veya cinsel ilişkiye girmeleri gerekir. İki durumun sonunda ulaşılan haz orgazm olarak tanımlanır.

Devamını Oku

Panik atak nedir? Panik atak belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Psikiyatri
3313

Panik atak gerçek bir tehlike veya görünürde belirgin bir neden olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtilerle kendini gösteren yoğun korku atağıdır. Panik atak anı çok korkutucudur, kişi kalp krizi geçirdiğini veya öleceğini düşünebilir. Bir çok insan hayatları boyunca bir ya da iki panik atak geçirebilir. Ancak panik ataklar sürekli tekrarlıyorsa panik bozukluğundan bahsedilir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler