Sağlık Rehberi

Kanser türleri, belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
8073

Her yıl dünyada yaklaşık 14 milyon kişinin kansere yakalandığı ve yaklaşık 8,2 milyon kişinin bu hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiği bilinmektedir. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı'nın istatistiklerine göre her yıl 103 bini erkek, 71 bini kadın olmak üzere 174 bin kişi kansere yakalanmaktdır.

Devamını Oku

Kar yağışı mikropları kırar mı?

Bu yıl geç de olsa beklenen kar geliyor. Artan kış hastalıkları nedeniyle oldukça zor bir dönem geçiriyoruz. Hastaneler hastalarla dolu. Yağacak kar pek çokları için adeta umut ışığı. Ne de olsa “Kar yağınca mikroplar kırılır.” Peki, gerçekten böyle mi? VM Medical Park Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. L. Derya İnal kısmen de olsa doğruluk payı olduğunu belirtiyor.

Devamını Oku

Sağlıklı zayıflama yöntemleri

Beslenme ve Diyet
5407

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık problemlerinden biri olan şişmanlık, yiyeceklerden alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması sonucu oluşur. Vücut, besinlerle aldığı enerji fazlasını yakamadığında bunu vücudun belirli bölgelerinde yağ olarak depolamaya başlar.

Devamını Oku

Sömestir tatilinde aileler nasıl vakit geçirmeli?

Psikoloji
2192

Çocuklar yoğun bir eğitim öğretim döneminden sonra sömestır tatiline girdiler. Karneleri nasıl olursa olsun yarıyıl tatilinde dinlenmek ve eğlenmek onların da hakkı.

Devamını Oku

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Psikoloji
4319

Kitap, çocukların dil becerilerini geliştiren, onları bilişsel, duygusal, ruhsal ve ahlaki açıdan geliştiren en önemli araçtır. Çocuklar kitaplar sayesinde düşünmeyi ve etrafında olan şeyleri sorgulamayı öğrenir.

Devamını Oku

Hangi benler tehlikeli?

Medical Park İzmir Hastanesi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Dr. Onur Evren Yılmaz vücudumuzdaki benlerin kanaması ya da kaşıntı yapması durumunda mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini söyledi.

Devamını Oku

Uykusuzluk göz kapağı sarkması'na sebep oluyor

Göz kapakları yüzde yaşlanmanın kendini en fazla gösterdiği yerlerden biri… Uykusuzluk tüm vücudu etkilediği gibi göz kapaklarının da sarkmasına neden olur. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attila Hacılar, özellikle kadınları mutlu edecek önemli bilgiler verdi.

Devamını Oku

Doğuştan hipotiroidi

Konjenital yani doğuştan hipotiroidi yaklaşık 2000-2500 canlı doğumda bir sıklıkta görülmekte olup, önlenebilir zeka geriliğinin en sık nedenidir. Doğuştan hipotiroidi kalıcı veya geçici nedenlere bağlı gelişebilmektedir. Tiroid bezinin boyun bölgesine normalde bulunması gereken bölgeye inişini tamamlayamayarak, dil kökünde kalması (ektopik tiroid bezi) kalıcı, iyot eksikliği ise geçici doğuştan hipotiroidinin en sık nedenleridir. Nasıl tanı konulur?

Devamını Oku

Şeker hastalığı (Diyabet) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beslenme ve Diyet
65373

Halk arasında genel olarak "şeker hastalığı" olarak tabir edilen Diabetes Mellitus, genel olarak kanda glukoz (şeker) seviyesinin normalin üzerine çıkması, buna bağlı olarak normalde şeker içermemesi gereken idrarda şekere rastlanmasıdır

Devamını Oku

Rahim ağzı kanseri (Serviks) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Rahim ağzı kanseri ya da tıbbi adıyla serviks kanseri, rahmin serviks adı verilen alt kısmındaki hücrelerde görülür. Serviks, rahmin vajinaya bağlanan boyun şeklindeki kısmıdır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara neden olan insan papilloma virüsünün (HPV) çeşitli türleri, rahim ağzı kanserine en sık neden olan etkendir

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler