Sağlık Rehberi

Fenilketonüri hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Fenilketonüri otozomal resesif olarak geçen kalıtımsal bir hastalıktır yani hastalığın oluşabilmesi için hem annenin hem de babanın bu hastalık açısından taşıyıcı olması gerekmektedir. Ülkemizde akraba evliliği oranlarının yüksek olması nedeniyle Avrupa ülkelerinden ve Amerika'dan daha yüksek oranda görülmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 300 fenilketonüri bebek doğmaktadır ve görülme sıklığı 3.000 - 4.000 yenidoğanda bir olarak hesaplanmaktadır.

Devamını Oku

Çocuklarda duruş ve postür bozukluğunun sebepleri nelerdir?

'Ağaç yaş iken eğilir'  hepimizin sık sık dillendirdiği ata sözlerimizden. Elinde bilgisayar tablet veya  telefon ile boynu bükük, bedeni öne eğilmiş çocuklarımızı  gördükçe bu ata sözüne yeni bir anlam katacağımızı hissediyorum. Çocuklarımıza  yerçekimini doğru kullanmayı öğretmeli ve bedenlerini eğip bükmeden kendinden emin postürler oluşturmalarına yardımcı olmalıyız.

Devamını Oku

Minimal invaziv koroner bypass cerrahisi nedir?

Koroner kalp hastalığı günümüzde tıp alanındaki bunca ilerlemeye rağmen hala en önemli sağlık sorunlarından biri. Daralmış ya da tıkanmış koroner arterler kalbimizin kas dokusunu yeteri kadar besleyemedikleri için göğüs ağrısı veya eforla nefes darlığı ve sonunda da kalp krizine neden oluyor. Kalp krizi ise kalbimizde maalesef geri dönüşümsüz hasarlar bırakıyor. Geleneksel bypass ameliyatlarında hastanın hem ameliyat esnasında kalbinin durdurularak kalp-akciğer makinasına bağlanması, hem de göğüs kafesi kemiklerinin kesilerek işlemin yapılmasından dolayı yaşanan dezavantajlar minimal invaziv yöntemi ile minimuma indirilmektedir.

Devamını Oku

Hijyen olmayan kuaför aids yapabilir!

Berber, kuaför veya güzellik salonlarına giderken iyi düşünün! İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, “Ortak kullanılan fırça, saç şekillendiricileri, cımbız ve manikür aletleri iyi dezenfekte edilmezse Hepatit B, C ve AIDS hastalıklarına sebebiyet verebilir, boya alerjisi ise öldürebilir” dedi.

Devamını Oku

Bebeklerde ve çocuklarda ateş

Anne ve babaların en çok korktuğu durumlardan biride çocuklarının ateşinin çıkmasıdır.Aslında ateş sıklıkla vücüda giren bakteri ve viruslara  karşı bedenin verdiği normal bir yanıttır.Dikkatlice kontrol edilirse faydalı bir savunma mekanizmasıdır.

Devamını Oku

40 soruda tüp bebek

Tüp Bebek (IVF)
10920

Kadınların doğurganlığını etkileyen en önemli faktör yaştır. Yaş ilerledikçe gebe kalma şansı azalır. Özellikle 44 yaşından sonra gebe kalma ihtimali yok denecek kadar azdır. Gebe kalma riskini olumsuz etkileyen diğer önemli etkenler; daha önce geçirilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yumurtalık ve tüpleri negatif etkileyen enfeksiyonlardır.

Devamını Oku

Anksiyete bozukluğu nedir? Anksiyete belirtileri ve tedavisi

Psikiyatri
8667

Çoğumuzun yakın çevresinde evhamlı kişiler bulunmaktadır, belki biz de öyleyizdir.  Sürekli olarak kendimizin ya da yakınlarımızın başına kötü bir şeyler gelebileceğini düşünür, bunun için sürekli olarak yakınlarımızın sağlığından endişe edip, sık sık telefon ederiz.

Devamını Oku

Kısırlık nedir? Erkeğe ve kadına bağlı sebepler nelerdir?

Tüp Bebek (IVF)
6176

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan bir çiftin, bir yıl süre içerisinde gebelik elde edememesi durumu" olarak adlandırılan kısırlık, dünya genelinde çiftlerin yaklaşık olarak %25'ini etkileyen klinik bir sağlık problemidir. Yapılan araştırmalar kısırlık probleminden 1/3 oranda erkeklerin, 1/3 oranda kadınların  ve 1/3 oranda her iki partnerin sorumlu olduğunu ortaya koyar. Dolayısıyla kısırlık problemi yaşayan çiftlerde durum ne olursa olsun her iki partner de tedavi kapsamında değerlendirilmeli, kişiler fiziksel ve psikolojik tedavi ile desteklenmelidir.

Devamını Oku

Fazla ilaç kullanmanın vücuda etkileri

Çeşitli hastalıklardan korunma, teşhis, tedavi ya da vücuttaki herhangi bir işleyişi değiştirme amacıyla kullanılan ilaçlar, doğru amaca yönelik olarak uygun dozda ve uygun sıklıkta kullanılması gereken kimyasal, biyolojik ve bitkisel ürünlerdir. Doğru amaca yönelik olsa dahi gerekli dozdan daha fazla ilaç tüketilmesi, ilacın iyileştirici etkisini yitirmesine ve vücutta büyük hasarların gelişmesine neden olabilir. Belirli bir tedavi için uygulanan ilacın yararlı etkiyi gösterebilmesi ve amaca yönelik tedavinin uygulanabilmesi için Akılcı İlaç Kullanımı ilkelerine uyulması gerekir.

Devamını Oku

Çay mı? Kahve mi?

Beslenme ve Diyet
36706

En çok tüketilen içeceklerin başında yer alan çay ve kahve çeşitleri, içerisinde yer alan kafeinin uyarıcı etkisi nedeniyle özellikle çalışma ve eğitim hayatında sıklıkla tercih edilen içeceklerdir. Belirli miktarlarda tüketildiği takdirde oldukça faydalı etkileri bulunan kafein, günlük kullanım dozunun aşılması durumunda çok sayıda olumsuz etki ile sağlığı tehdit edebilen bir organik bileşik olarak değerlendirilir. Dolayısıyla çay ve kahve tüketiminin zararlı etkilerinden kaçınmak için kafeinin fayda ve zararları göz önünde bulundurulmalı, günlük tüketim miktarı aşılmamalıdır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler