Sağlık Rehberi

Ailevi akdeniz ateşi (FMF) nedir?

Ailevi Akdeniz Ateşi, ataklar halinde karın ağrısı, ateş şikayetleri ile kendini belli eden ve akut apandisit ile karıştırılabilen otozomal resesif (çekinik) geçişli kalıtsal bir hastalıktır.

Devamını Oku

Sınav ve iş kaygısı gençlerin saçını döküyor

Lise ve üniversite için sınavlara giren, mezun olmak ve sonrasında iş bulmak için çabalayan çocuk ve gençler, yaşadıkları stres nedeniyle birçok sıkıntının yanı sıra ‘saç dökülmesi’ sorunuyla da karşılaşıyor. Medical Park Tarsus Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Erol Ak, günümüzde 2-40 yaş aralığında akneden sonra en sık rastlanan cilt probleminin saç dökülmesi olduğunu söyledi. Dr. Ak, bu tabloda en önemli etkenin ‘stres’ olduğunu belirtti.

Devamını Oku

Daha iyi bir uyku için 5 pratik beslenme önerisi

Uyku, insanlığın en merak edilen konularından biri olarak yüzyıllardır gizemini korumaya devam ediyor. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Ağca son yıllarda yapılan çalışmalarda uykunun, vücudun yanı sıra beyin için de ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor ve beslenmenin uykuya etkilerini anlatıyor.

Devamını Oku

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid (Basur) Belirtileri ve Tedavisi

Genel Cerrahi
166670

Varislere benzer şekilde makat çevresinde ve biraz daha yukarısı olan rektumun alt kısmında şişmiş damarlarla karakterize rahatsızlığa hemoroid ya da basur denir.

Devamını Oku

D Vitamini Eksikliği Nedir, D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

D vitamini eksikliği, sağlıklı kalabilmeniz için yeterli miktarda D vitamini almadığınız anlamına gelir. Eksikliği şiddetli belirtilere neden olan vitamin, vücutta çok farklı işlevler için kullanılır. Kemiğin ana yapı taşlarından birisi olan kalsiyumun emilebilmesi için D vitaminine gereksinim vardır

Devamını Oku

Respiratuar Sinsityal Virus, kısaca RSV nedir?

Virüs; RSV yani Respiratuar Sinsisyal Virüs; Grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olurken, tedavisinde gecikildiğinde akciğerleri tehdit ediyor. Tüm yaş gruplarında özellikle bebekler ve yaşlılarda yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüs, son yıllarda görülme sıklığındaki artışla dikkat çekiyor

Devamını Oku

Sağlıklı diyet listesi

Kötü beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesini hedefleyen ve kişinin yaşam tarzını değiştirmeye yönelik hazırlanan sağlıklı diyet listesi ile kilo vermek çok daha kolay ve kalıcıdır.

Devamını Oku

Dağınık beyin sendromu

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Ahmet Tiryaki, dağınık beyin sendromunun teknolojinin hızlandırdığı akış karşısında verilen bir sınav olduğunu ifade etti

Devamını Oku

Gebelerde en sık şikayetler

Genelde sabah açken oluşan mide bulantısıdır bu. Hastadan hastaya değişmekle birlikte genelde sabahları olur. Bazı hastalarda hiç şikayet olmazken bazılarında günde 20 kereye varan kusma ile hastaneye yatırıp sadece serum ile beslenen hasta sayısı da az değildir.

Devamını Oku

Vücut ısınızı yediklerinizle yükseltin

Havalar soğumaya başladıkça değişen kıyafetler gibi yemek tercihlerimiz de değişiyor. Isınmak amacıyla seçtiğimiz yiyecekler doğru mu yoksa yanlış mı? Medical Park Fatih Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevil Şan, kış ayları için vücut ısısını yüksek tutmaya yönelik beslenme önerilerini paylaştı;

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler