Sağlık Rehberi

Astım nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Göğüs Hastalıkları
3370

Astım hava yollarının duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan öksürük ve hışıltı ile karakterizedir. Astımda hem büyük hem küçük hava yolları etkilenebilir.

Devamını Oku

Tansiyon nedir? Çeşitleri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir. Kapl kası kasıldığında atardamarlara kan pompalanır. Bu esnada ölçülen basınç sistolik basınçtır. Kalp kası gevşediğinde ise kan damarda durulur; bu esnada ölçülen basınç diastolik basınçtır. Tansiyon ölçümünde sistolik (büyük) ve diyastolik (küçük) kan basınçlarına bakılır. Tansiyon yüksekliğine hipertansiyon denir.

Devamını Oku

İdrar kaçırma nedir? Belirti, türleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Üroloji
5863

Mesane böbreklerimizden gelen idrarın biriktiği kesedir. Halk arasında idrar kesesi veya idrar torbası olarak bilinmektedir. Mesanenin kaslarının kasılma ve gevşemesi hem o bölgedeki sinirler hem de beyin tarafından kontrol edilir. Normal mesane idrar doldukça esner, buna bağlı basınç artışı olmaz. Mesane alt ucundaki kaslar kesenin ağzının kapalı durumda kalmasını sağlar. Mesaneden sonra üretra adında bir kanal bulunur. Üretranın kontrolü hormonlar tarafından sağlanır.

Devamını Oku

Göz hastalıkları nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz hastalıkları, çevresel ya da genetik faktörlere bağlı olarak gelişen ve çeşitli görme problemlerine yol açabilen fiziksel rahatsızlıklardır.

Devamını Oku

Kireçlenme nedir? Belirti, evreleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Ortopedi ve Travmatoloji
19209

Tıp dilinde dejeneratif eklem hastalığı, dejeneratif artrit ya da osteoartrit (OA) olarak adlandırılan kireçlenme, eklemlerin en sık görülen kronik rahatsızlığıdır. Kireçlenme, her eklemi etkileyebilir ancak çoğunlukla diz, kalça, bel, boyun, başparmak ve diğer parmakların küçük eklemleri ve baş parmağın taban ekleminde görülür.

Devamını Oku

Kemik iliği kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
57351

Kemik iliği kanseri, kemik iliğinin kan hücresi oluşturulan kök hücrelerinde gelişen kanser türüdür. Kemik iliği, büyük kemiklerin ortasında bulunan, kan hücrelerini üretip dolaşıma salmakla görevli süngerimsi dokudur.

Devamını Oku

Gıda intoleransı ve gıda alerjisi nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beslenme ve Diyet
7518

Besin maddelerinin vücut içinde oluşturdukları her türlü olumsuz durum genellikle gıda alerjisi olarak nitelendirilir. Ancak besin maddelerinin vücutta yarattıkları reaksiyonlar gıda intoleransı ve gıda alerjisi olarak ikiye ayrılır. Sık sık birbirleri ile karıştırılan bu kavramlar aslında birbirinden oldukça farklı iki durumdur.

Devamını Oku

Damar sertliği nedir? Belirtileri, riskleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kalp ve Damar Cerrahisi
23168

Kalp ve damar hastalıkları arasında en yaygın görülenlerden bir tanesi ateroskleroz olarak da adlandırılan damar sertliğidir. Özellikle 40-45 yaşlarını geçmiş bireylerde görülme sıklığında artış görülen damar sertliği, tedavi edilmezse çözümü olmayan sonuçlar doğurabilir.

Devamını Oku

Bademcik iltihabı nedir? Bademcik iltihabı tedavisi nasıl olur?

Kulak Burun Boğaz
27041

Bademcik iltihabına tonsillit denir. Bademcik iltihabı, genellikle 2 yaş üstü çocuklarda sık görülür. Ancak erişkinlerde de nadir değildir. Hastalık etkeni sıklıkla beta hemolitik streptokoklardır. Ayrıca bazı virüsler boğaz enfeksiyonu da yapabilir.

Devamını Oku

Sık görülen kulak hastalıkları

Kulak Burun Boğaz
10186

Kulak beş duyu organımızdan biridir. Sesleri duymamızı sağlar ve vücut dengesinin sağlanmasında rol alır. Kulağı ilgilendiren hastalıklarda kulağın bu fonksiyonları bozulur. Kulak ağrısı, kulak akıntısı, kulak tıkanıklığı, kulak çınlaması ve baş dönmesi kulağı ilgilendiren patolojilerde en sık rastlanılan belirtilerdir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler