Sağlık Rehberi

Mevsim geçişlerinde cilt bakımınızı ihmal etmeyin

Cilt bakımı ile ilgili makaleyi Medical Park Sağlık Rehberi'nde bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Organ nakli nedir? Hangi organ ve dokuların nakli yapılmaktadır?

Organ nakli, tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı ya da beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan sağlıklı organın nakledilmesine denilmektedir.

Devamını Oku

Doğum ağrısı nedir?

Doğum ağrısı, doğum eyleminin kendine has özelliklerinden dolayı çok yönlü ve genellikle şiddetli bir ağrıdır.

Devamını Oku

Depresyondaki kadınların oranı artıyor

Kalıtımsal faktörler ve yaşam koşullarının depresyon olgusunu tetiklediği söyleyen Medical Park İzmir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Tarkan Amuk, toplumda depresyonun hızla yayıldığını açıkladı

Devamını Oku

Skolyoz (Omurga eğriliği) nedir? Belirtilileri ve tedavileri nelerdir?

Ortopedi ve Travmatoloji
33487

Omurganın çoğunlukla göğüs (thoracic) ve/veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (kamburluk; arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz). Normal omurgada yukarıdan aşağıya düz bir şekilde uzanan omurlar (omurgayı oluşturan kemikler) skolyozlu omurgada sağa, sola doğru ve/veya kendi eksenleri etrafında dönerler.

Devamını Oku

Riskli gebelik

Hastalığı normal yada yüksek riskli olarak sınıflamak daha fazla tibbi bakım gerektiren etkili bir yötemdir

Devamını Oku

Smear testi

Smear  testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ,ayrıca hem enfeksiyonlar hem de kanser ve kanser öncüsü durumları  kontrol edebilmek  için kadınlara uygulanan özel bir jinekolojik tarama testidir

Devamını Oku

Antibiyotik kullanımı

Herhangi bir nedenle kullanılan antibiyotikler; hedeflenen mikropların yanısıra bağırsaklardaki iyi huylu mikropları da öldürüyor ve bağırsak florasının bozulmasına neden oluyor.

Devamını Oku

Menisküs Nedir: Menisküs Çeşitleri, Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Ortopedi ve Travmatoloji
105829

Özellikle futbolcuların sıklıkla karşılaştığı ve spor yaşamlarının bitmesine neden olan menisküs ve ön çapraz bağ sakatlıkları sadece sporcuların değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkesin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Devamını Oku

Diyabet ve Kadın

Gebelik diyabeti nedeniyle bebekte erken doğum, gebelik zehirlenmesi ve iri bebekten dolayı sezaryen ihtimali, doğduktan sonra bebekte kan şekeri düşüklüğü, kalsiyum ve magnezyum dengesinde bazı bozukluklar, bebeklerin sarılık geçirme risklerinde atış görülebilmektedir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler