Sağlık Rehberi

Beyin kanaması nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
1658

Beyin atardamar duvarının zayıflaması sonucu damarlarda balonsu yapı oluşur. Genellikle damarların çatallanma bölgesinde oluşan bu yapı normal sağlıklı damara göre çok daha dayanıksızdır.

Devamını Oku

Havuzlardaki risklere dikkat!

Yaz aylarını geride bırakırken güzel havaları değerlendirmek isteyen pek çok kişi yüzme havuzlarını tercih ediyor. Ancak havuzlar sağlık açısından bazı riskler barındırıyor. Havuzlardan bulaşabilecek hastalıkların başında yüzeysel mantar infeksiyonları, impetigo ve folikülit gibi bakteriyel deri infeksiyonları, su siğili olarak da bilinen molloskum kontagiosum  ve HPV infeksiyonları gelmektedir.

Devamını Oku

Bacak damarı tıkanıklığı ve diyabetik ayak hastalığına dikkat!

Periferik arter hastalığı, atardamarların damar sertliğine bağlı tıkanmasıdır.

Devamını Oku

Myom Nedir? Myom Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Rahimde görülen anormal düz kas çoğalması olan myomlar rahmin en sık görülen iyi huylu tümörüdür.

Devamını Oku

Sağlık içeriklerinin kaynağına dikkat edilmeli

-
1532

İnternet çağının en belirleyici özelliği bilgiye ulaşmanın hayallerimizin ötesinde kolaylaşması. Bir Afrika ülkesindeki ev yemeğinin nasıl yapılacağından evrenin en derin sırlarına değin, her kategoride ve çeşitte bilgiye ulaşmak birkaç parmak hareketine bağlı.

Devamını Oku

Uzun süren sabah katılığı iltihapli romatizma belirtisi olabilir

El eklemleri başta olmak üzere sabahları bir saati aşan eklem katılığı ve tutukluğu sanıldığı gibi sadece yaşlanma belirtisi olmayabilir.

Devamını Oku

Çocukluk çağında nefrotik sendrom

Nefrotik sendrom idrarda fazla miktarda protein kaybı sonucu kanda albumin düzeyinin azalması, kolesterol ve yağ düzeylerinin artması ve vücutta yaygın şişliklerle seyreden kronik bir hastalıktır.

Devamını Oku

Bypass nedir? Bypass ameliyatı nasıl olur?

Günümüzde kalp ve koroner damar hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Buna paralel olarak kalbi besleyen atardamarların daralması veya tıkanması durumunda yapılan cerrahi girişimler yani bypass ameliyatları da sıklıkla kullanılıyor.

Devamını Oku

Krup hastalığı nedir?

Çocuğunuz gece havlamayı andıran bir öksürükle uyanıyor ve nefes almada sıkıntı yaşıyorsa, bunun sebebi krup hastalığı olabilir.

Devamını Oku

Beyin tümörü belirtileri nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
27669

Beyin dokusunun kendisi, beyin içerisindeki sinirlerden,  beyindeki zarlardan, beyini çevreleyen kafa tası kemiğinden veya kafa tası çevresindeki kas dokusundan oluşan tümörler beynin birincil (primer) beyin tümörü veya vucudun  başka bir organlarından  (akciğer, meme, prostat v.b) beyine sirayet eden diğer organ kanserlerine metastaz veya ikincil (ekonder) beyin tümörü adı verilir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler