Sağlık Rehberi

İdrar yolu enfeksiyonu nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında ortaya çıkan çeşitli iltihabi durumlara verilen addır. Daha sık olarak alt idrar yollarında baş gösterir. Alt idrar yolu enfeksiyonlarında iltihabi durum, idrarın böbreklerden dışarıya taşındığı mesane ve üretra adı verilen idrar yolu kısmında görülür.

Devamını Oku

Gırtlak kanseri nedir? Gırtlak kanseri belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Medikal Onkoloji
584

Gırtlak boğazda bulunan, nefes ve yemek borusunu birbirinden ayıran bir organdır. Ses üretimi burada yapılır. Ayrıca gırtlak solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Yutma sırasında yemeğin nefes borusuna kaçmasını önler. Gırtlak bölgesinin kötü huylu kitlesel hastalıklarına gırtlak kanseri denir.

Devamını Oku

Psikoloji kaynaklı cinsel sorunlar

Psikoloji
691

İnsan neslinin devamlılığının sağlanması amacı taşıyan cinsellik, tüm insanlarda doğumdan itibaren var olan bir dürtüdür. Uyumak, beslenmek gibi doğal bir ihtiyaç olan cinsellik insan yaşamının vazgeçilemez bir parçasıdır.

Devamını Oku

Hamilelikte sağlık

Hamilelik fizyolojik bir süreçtir ve hastalık değildir. Bu nedenle prensip olarak bir kadın için normal şartlarda sağlıklı olan ve ona iyi gelen şeyler hamilelik için de geçerlidir.

Devamını Oku

Check up

Check-up
4199

Sağlıklı bireylerde güncel sağlık durumunun değerlendirilmesi ve olası hastalık risklerinin araştırılması, hasta bireylerde hastalığın durumunun ve seyrinin belirlenmesi için yapılabilen ve vücudu genel anlamda kontrolden geçirmek amacıyla uygulanan check up, dönemsel bir sağlık taramasıdır.

Devamını Oku

Ergenlik döneminde çocuk-ebeveyn ilişkileri

Psikoloji
228

Ergenlik dönemindeki bireylerin asıl amacı aile bireylerine olan bağımlılıktan kurtulup karşı cinsle olgun ilişkiler kurabilmeyi öğrenmektir. Karşı cinsle kurulan ilişkilerin yanı sıra ergen toplumsallaşmayı, grupla beraber etkinliklere katılmayı, kendisini seçeceği mesleğe göre geliştirmeyi öğrenir. Evlenme isteği bu dönemde yavaş yavaş ortaya çıkar. Birçok süreçten ve evreden geçen çocuğun en önemli desteği yine ebeveynlerdir.

Devamını Oku

Kanserde yeni nesil tedavi yöntemleri

Medikal Onkoloji
413

Her yıl, dünya çapında yaklaşık 500.000 kişi kötü huylu tümöral bir hastalık tanısı almakta ve bu insanlardan üçte biri bu hastalık nedeniyle ölmektedir. Kanserin kesin bir tedavisi olmaması ve her geçen gün görülme sıklığında artış meydana gelmesi hastalığı insanların korkulu rüyası haline getirmiştir.

Devamını Oku

Zeka testi nedir?

Psikoloji
6364

Zeka testi kişinin beynindeki farklı bölgelerinin işlendiği ve bunların hangi bölgelerinde hangisinin daha baskın olduğuna baktığımız, bunların güçlü veya zayıf yönlerinin beynin hangi farklı işlevlerinde yer aldığına baktığımız alandır.

Devamını Oku

Saç ekimi

Saç Ekimi Kliniği
3286

Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda sık görülen bir sorundur ve saçı dökülen bireylerin ruhsal sağlığını büyük ölçüde etkiler. Her sene saç kaybı nedeniyle tedavi alan hasta sayısında artış olmaktadır. Saç ekimi; saç köklerinin daha yoğun bulunduğu bölgelerden, saç dökülmesi nedeniyle saçsız kalan bölgelere nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi, işlem yapılacak bölgelerin lokal anestezi yöntemiyle uyuşturulmasından sonra uygulanan küçük cerrahi bir işlemdir.

Devamını Oku

Diş beyazlatma

Ağız ve Diş Sağlığı
5974

Sağlıklı ve beyaz dişler, insanlar arasında estetik açıdan oldukça büyük önem taşıyan bir unsurdur. Daha beyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemleri, son yıllarda diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan tedavilerdir. Diş beyazlatma; dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler