Sağlık Rehberi

Hangi benler tehlikeli?

Medical Park İzmir Hastanesi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Dr. Onur Evren Yılmaz vücudumuzdaki benlerin kanaması ya da kaşıntı yapması durumunda mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini söyledi.

Devamını Oku

Uykusuzluk Göz Kapağı Sarkması'na sebep oluyor

Göz kapakları yüzde yaşlanmanın kendini en fazla gösterdiği yerlerden biri… Uykusuzluk tüm vücudu etkilediği gibi göz kapaklarının da sarkmasına neden olur. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Attila Hacılar, özellikle kadınları mutlu edecek önemli bilgiler verdi.

Devamını Oku

Doğuştan Hipotiroidi

Konjenital yani doğuştan hipotiroidi yaklaşık 2000-2500 canlı doğumda bir sıklıkta görülmekte olup, önlenebilir zeka geriliğinin en sık nedenidir. Doğuştan hipotiroidi kalıcı veya geçici nedenlere bağlı gelişebilmektedir. Tiroid bezinin boyun bölgesine normalde bulunması gereken bölgeye inişini tamamlayamayarak, dil kökünde kalması (ektopik tiroid bezi) kalıcı, iyot eksikliği ise geçici doğuştan hipotiroidinin en sık nedenleridir. Nasıl tanı konulur?

Devamını Oku

Şeker hastalığı (Diyabet) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beslenme ve Diyet
346

Halk arasında genel olarak "şeker hastalığı" olarak tabir edilen Diabetes Mellitus, genel olarak kanda glukoz (şeker) seviyesinin normalin üzerine çıkması, buna bağlı olarak normalde şeker içermemesi gereken idrarda şekere rastlanmasıdır

Devamını Oku

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Rahim ağzı kanseri ya da tıbbi adıyla serviks kanseri, rahmin serviks adı verilen alt kısmındaki hücrelerde görülür. Serviks, rahmin vajinaya bağlanan boyun şeklindeki kısmıdır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara neden olan insan papilloma virüsünün (HPV) çeşitli türleri, rahim ağzı kanserine en sık neden olan etkendir

Devamını Oku

Her derde deva zencefil

Kiminin asla vazgeçemediği, evinden eksik etmediği, kiminin ise kokusu ve görüntüsünden dolayı hep mesafeli durduğu, son yıllarda basit bir karın ağrısından tutunda gebelikte mide bulantılarına kadar, kullanılan en doğal ilaç haline gelen zencefili VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Kalelioğlu anlatıyor.

Devamını Oku

Fast-food beslenme, erkek tipi saç dökülmesi nedeni

Saçların bakımlı ve güzel görünmesi özellikle kadınlar için ne kadar önemliyse artık erkekler için de o kadar önemli hale geldi. Sağlıksız saç deyince aklımıza, kırılgan, kuru, yavaş uzayan, parlaklığını kaybetmiş veya dökülen saç gelir. Medical Park Fatih Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Öztürk, saç dökülmesi tipleri ve sağlıklı saçlara sahip olmak için beslenmeden bakım önerilerine kadar her konuda önemli bilgiler verdi.

Devamını Oku

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) nedir?

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, İç Hastalıkları hekimi Uzm. Dr. Ali Kaya Ersoy, ülkemizde sık görülen Ailevi Akdeniz Ateşi ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.

Devamını Oku

Sınav ve iş kaygısı gençlerin saçını döküyor

Lise ve üniversite için sınavlara giren, mezun olmak ve sonrasında iş bulmak için çabalayan çocuk ve gençler, yaşadıkları stres nedeniyle birçok sıkıntının yanı sıra ‘saç dökülmesi’ sorunuyla da karşılaşıyor. Medical Park Tarsus Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Erol Ak, günümüzde 2-40 yaş aralığında akneden sonra en sık rastlanan cilt probleminin saç dökülmesi olduğunu söyledi. Dr. Ak, bu tabloda en önemli etkenin ‘stres’ olduğunu belirtti.

Devamını Oku

Daha iyi bir uyku için 5 pratik beslenme önerisi

Uyku, insanlığın en merak edilen konularından biri olarak yüzyıllardır gizemini korumaya devam ediyor. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Ağca son yıllarda yapılan çalışmalarda uykunun, vücudun yanı sıra beyin için de ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor ve beslenmenin uykuya etkilerini anlatıyor.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler