Sağlık Rehberi

Sabrı zorlayan baş ağrısı: Küme baş ağrısı

Baş ağrısı; üzerinde herkesin bir tanım yapabileceği, herkesin en az hayatında bir kez dahi olsa şikayet ettiği bir hastalık…

Devamını Oku

Osteoporoza dikkat

Osteoporoz, vücudumuzdaki kemiklerin mineral (kalsiyum) içeriğinin azalması sonucu sertliklerinin azalıp, kemiklerin zayıflaması ve süngerimsi hal alması ile kolayca kırılabilir duruma gelmesi olarak tanımlanır.

Devamını Oku

Kış depresyonu en çok kadınları vuruyor

Psikiyatri
766

Depresif ruh hali, sinirlilik, alınganlık, konsantrasyon güçlüğü, keyifsizlik, yorgunluk, uykuda artma ya da azalma gibi belirtilerle kendini gösteren ve halk arasında 'kış depresyonu' diye adlandırılan bu değişim, mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak tanımlanıyor.

Devamını Oku

Gereksiz antibiyotik kullanımından sakınmalıyız

Bilinçsizce kullanılan hafif antibiyotikler bile sindirim sisteminde yaşayan bakterilerin dengesini bozabilmekte ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmekte...

Devamını Oku

Günümüzde doğumların yüzde 10'u prematüre

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Yenidoğan Yoğun bakım Ünitesi Bölüm Başkanı Uzm. Dr. Hakan Ongun, Dünya Prematüre Günü nedeniyle sık rastlanan sorunlar üzerine bilgi verdi.

Devamını Oku

Diyabetten korunmaya genç yaşlarda başlayın

Diyabetten korunma konusunda uzmanlar, genç yaşta önlem almanın önemine dikkat çekiyor.

Devamını Oku

Hayat şekerden daha tatlı diyabete dikkat

Diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, son yıllarda sık görülen ve hızla yayılan rahatsızların başında geliyor.

Devamını Oku

Son 15 yılda ergen ve çocuk diyabetli sayısı arttı

Obezite; Tip 2 Diyabet gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Tip 2 Diyabet, önceleri yetişkin hastalığı olarak bilinse de, son 10-15 yılda obezitenin de artışıyla beraber ergenlik döneminde (adolesan) ve çocuklarda da sık görülmeye başlamıştır.

Devamını Oku

Ah şekerim vah şekerim acaba ben ne yemeliyim?

Şeker hastalığı tüm toplumlarda ve yaş gruplarında en yaygın olarak görülen, insülin eksikliği ya da insüline karşı direnç nedeniyle oluşan ve hiperglisemi ile karakterize bir metabolizma hastalığıdır.

Devamını Oku

70 yaşın üzerinde her iki erkekten birinde kasık fıtığı var

Çoğu zaman kasıkta yumuşak doku şişliği, bazen de kasık ağrısı şeklinde kendini gösterir. Şişlik ayakta durmak, öksürmek hatta ıkınmakla belirginleşir

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler