Sağlık Rehberi

Viral hepatitlere dikkat

Viral hepatitler, hepatit virüsleri (A, B, C, D, E, G virüsleri) ya da daha nadir olarak diğer hastalıkların nedeni olan virüslerle (Herpes, EBV, CMV) meydana geliyor.

Devamını Oku

Varikosel nedir? Tanısı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Üroloji
36604

Varikosel erkeklerde testislerden çıkan kirli kanı taşıyan toplardamarların (venlerin) bozukluğu nedeniyle iyi görev yapamaması ve buna bağlı içindeki kirli kanı kalbe taşıyamamasıdır.

Devamını Oku

Ebola virüsü nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Ebola nedir sorusunun kısaca cevabı yüksek ateşe yol açabilen, iç ve dış kanamalarla seyreden ve hayatı tehdit eden bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık ebola virüsü adı verilen bir mikroorganizma nedeniyle ortaya çıkar.

Devamını Oku

Boğmaca hastalığı nedir?

Boğmaca, akciğerler ve hava yollarında görülen yüksek bulaşıcılığa sahip bir bakteri enfeksiyonudur. Birçok insanda boğulma sesine benzer bir nefes alımının ardından şiddetli bir öksürük nöbeti ile kendini gösterir.

Devamını Oku

Çocuklarda bel ağrısına dikkat

Bel ağrısı gelişmiş toplumlarda en sık karşılaşılan ve insanın hareketlerini kısıtlayan en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Önceki yıllarda bel ağrılarının sadece yetişkinlerin sorunu olduğu düşünülürken, son yıllarda ise bu sorunun gençlik hatta çocukluk zamanında ki hatalardan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Devamını Oku

Halsizlik nedenleri nelerdir?

Halsizlik şayet herhangi bir hastalık sebebiyle görülmüyorsa, yaşam kalitenizi, iş gücünüzü düşürmüyorsa, bir süre sabredebilirsiniz.

Devamını Oku

Uçak yolculuklarında kulak sağlığı

Kulak Burun Boğaz
35266

Gelişen ulaşım olanakları ve uçak yolculuğunun herkes için artık neredeyse bir gereksinim haline gelmesi ile bundan 10 yıl öncesine göre çok daha fazla uçak yolculuğu yapar hale geldik.

Devamını Oku

Botoks nedir?

Botoks, ClostridiumBotulinum adlı bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen, estetik tıpta yüz kırışıklıkları ve aşırı terleme tedavisinde kullanılan bir ekzotoksindir.

Devamını Oku

Kış hastalıklarına karşı önleminizi alın

Kış aylarında, soğuk havaya bağlı olarak oluşan hastalıkların insanlar tarafından önemsenmemesinin, hastalığın daha ileri evrelere taşınmasına ve tekrarlanmasına sebep olabiliyor.

Devamını Oku

PRP nedir?

PRP ya da trombosit bakımından zengin plazma tedavisi, kişinin kendisinden alınan kanın çeşitli işlemlerden geçirilerek vücutta tedavisi planlanan dokulara enjeksiyonu şeklinde uygulanan tedavi yöntemidir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler