Sağlık Rehberi

Şok dalga terapisi ile topuk, dirsek ve omuz ağrılarına son

Şok Dalga Terapisi (Extracorporeal Shock Wave Therapy-ESWT) tüm dünyada kabul edilen bir tedavi olarak ülkemizde de pek çok klinikte uygulanan bir tedavi yöntemi.

Devamını Oku

Mucize vitamin B12

Her vitamin önemli ama B12 sorumluluğu büyük vitaminlerden. Hayati önem taşıyan bu vitamin yoğun olarak kırmızı et ve diğer hayvansal gıdalarda bulunuyor.

Devamını Oku

Kolesterol gerekli ancak kontrol altında tutmaya dikkat

Kolesterol vücut için son derece önemli bir yapı taşı. İyi kolesterol de kötü kolesterol de vücudun hormon yapımı ve hücre oluşumu için şart.

Devamını Oku

KOAH’ta umut ışığı

Prof. Dr. Yalçın Karakoca, kendi geliştirdiği “bronş içi kazıma yöntemi” ile ölüm sıralamasında üçüncü sıraya kadar yükselen KOAH’ın tedavisinde yeni bir umut ışığı oldu.

Devamını Oku

Kepçe kulak çocukların ruh sağlığını tehdit ediyor

Kepçe kulak deformitesi aslında bir şekil farklılığı, ancak bu farklılık çocukların hayatını zorlaştırıyor ve onların psikososyal gelişimini yavaşlatıyor.

Devamını Oku

Uzmanlardan gençlere kalpten uyarı

Kalp rahatsızlıklarının yalnızca ileri yaş hastalığı olmaktan çıkıp genç yaşlarda da görüldüğünü belirten uzmanlar, ailesinde kalp hastalığı ve ani ölüm yaşayan bireylerin düzenli kalp kontrolünden geçmesini öneriyor.

Devamını Oku

İç ortam hava kalitesini önemseyin

Günümüzün yüzde 70'ini işyerinde yüzde 20'sini evde olmak üzere yaklaşık yüzde 90'ını kapalı alanlarda geçiriyoruz. Bu nedenle kapalı alanların hava kalitesi sağlığımız açısından büyük önem taşıyor.

Devamını Oku

Flört şiddeti sevgi göstergesi değil

Son günlerde oldukça gündemde olan ve toplumsal bir sorun haline gelen şiddet, fiziksel boyutunun yanı sıra psikolojik boyutuyla da korkutucu noktalara geldi.

Devamını Oku

Down Sendromu bir farklılıktır

Trizomi 21 ya da mongolizm olarak da adlandırılan Down sendromu, vücut hücrelerindeki kromozom sayısının anormal olması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktan ziyade genetik bir anormallik.

Devamını Oku

Endokrin sistem bozuklukları ve diyabet

Endokrin sistem organlarımızın ve hormonlarımızın mükemmel bir düzende çalışmasını sağlayan son derece önemli bir sistem.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler