Sağlık Rehberi

Sinüzit nedir? Sinüzit Belirtileri ve Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Kulak Burun Boğaz
17630

Sinüzitin oluşmasının birçok sebebi olabilir. Örneğin; alerjiden dolayı kronik sinüzit gelişebilir. Geniz eti, burun eğriliği, kistik fibrozis, bağışıklık sistem yetersizliği, kuvvetli sümkürme ise kronik sinüzitin nedenlerindendir.

Devamını Oku

Servisit nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinen servisit en sık karşılaşılan jinekolojik problemlerden birisidir. Kadınların yarısından fazlası hayatının bir döneminde bu hastalığa yakalanır.

Devamını Oku

Selülit nedir? Selülit nasıl geçer?

Dermatoloji (Cildiye)
5643

Selülit, cilt yüzeyinde çukurlu - tümsekli portakal kabuğu benzeri bir görünüme neden olan ve genellikle kalça, uyluk ve karın bölgesini etkileyen lokalize bir estetik cilt problemidir.

Devamını Oku

Safra kesesi taşı belirtisi ve tedavisi

Genel Cerrahi
73899

Safra kesesi taşı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla çok görülen, oldukça ağrılı seyredebilen bir hastalıktır. Karaciğerden günde yaklaşık olarak 1 litre kadar safra salgılanıyor ve bağırsaklardan yağlarla bazı vitaminlerin emilimini sağlamak başta olmak üzere çeşitli fonksiyonları yerine getiriyor.

Devamını Oku

Romatoid artrit nedir? Romatoid artrit belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

Romatoloji
42598

Romatoid artrit (RA) eklem iltihabının (artritin) sık görülen formudur ve eklemlerin içindeki zarda (sinoviyumda) ve/veya diğer iç organlarda iltihaba yol açar.

Devamını Oku

Renk körlüğü nedir?

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri algılamaktaki bozukluğu tanımlamak için kullanılır. Kadınlardan fazla erkeklerde görülen, oldukça yaygın bir durumdur.

Devamını Oku

Reflü nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

Gastroenteroloji
101343

Pek çok insanda yemekten sonra hazımsızlık, ekşime ve yemek borusunda yanma yakınmaları mevcuttur. Bu rahatsız edici durum yemek borusuna ve hatta ağıza kadar gelen yemek ve mide asidi ile belirgindir.

Devamını Oku

Plastik cerrahi nedir?

Estetik cerrahi kişinin dış görünüşündeki problemleri gidererek daha mutlu, daha kendine güvenli, çevresiyle ve kendisiyle daha barışık olmasına yardımcı olur. Elbette mutluluk ve kendine güven sadece estetik güzellikle olmaz, ancak çok önemli faktörlerden biridir.

Devamını Oku

PET/CT nedir?

Radyoloji
26673

PET/CT, pozitron emisyon tomografisi ve bilgisayarlı tomografinin birleşiminden oluşan bir görüntüleme cihazıdır

Devamını Oku

Özofagus kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Genel Cerrahi
30813

Özofagus kanseri dünya genelinde tüm kanserler arasında 6. sırada yer almaktadır. Tüm kanserlerin yüzde 1,5–2'sini, sindirim sistemi kanserlerinin ise yüzde 5-7'sini oluşturmaktadır. Görülme sıklığının coğrafi bölgelere göre değiştiği bilinmektedir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler