Sağlık Rehberi

Ödem nedir?

Ödem, dokularda aşırı sıvı birikmesi nedeniyle genellikle bacak, ayak, kollar ve ellerde şişlik ortaya çıkması ile karakterize bir sağlık sorunudur. Küçük bir alanı veya tüm vücudu etkileyebilir.

Devamını Oku

Osteoporoz nedir?

Üroloji
54265

Osteoporoz en yaygın metabolik kemik hastalığıdır. Beklenen yaşam süresinin uzaması ile önemli bir halk sağlığı problemi haline gelmiştir. Osteoporozda kemik kırılganlığı artar. Düşük travma sonucu kırık oluşabilir.

Devamını Oku

MS hastalığı (Multiple-skleroz) nedir? Neden ve belirtileri nelerdir?

Multipl Skleroz (MS) beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi ile organların bilgi iletişimini sağlayan omuriliğin miyelin tabakası üzerindeki fiziksel tahribatın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır

Devamını Oku

Meyve ve sebzelerin besin değerleri

Beslenme ve Diyet
20894

Elmadan armuta, kabaktan salatalığa tüm Meyve ve sebzelerin besin değerleri.

Devamını Oku

Menopoz nedir? Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz tıpkı bebeklik, ergenlik, cinsel olgunluk gibi hayatın bir dönemidir. Menopoz döneminde yumurtalıklardaki (overler) folikül miktarı azalır ve buna bağlı olarak östrojen üretimi azalır.

Devamını Oku

Lipoliz nedir?

Lipoliz etkili bir lokal zayıflama, bölgesel yağ eritme yöntemidir. Uygulamada soyadan elde edilen fosfatidil kolin kullanılır.

Devamını Oku

Kulağa su kaçması

Kulak Burun Boğaz
3106

Kulağa su kaçmasının en önemli nedeni yüzme olsa da kulak kanalının suya maruz kaldığı her durum rahatsızlığa neden olabilir. Normalde kulakta üretilen ve kulak kiri olarak bilinen serumen isimli madde suyun kulağa kaçmasını engeller.

Devamını Oku

Kuduz nedir?

Kuduzun doğadaki temel kaynağı kurt, çakal, tilki, domuz, ayı, sırtlan gibi vahşi hayvanlardır. Ayrıca sadece Güney Amerika'da görülen bir tür yarasa kuduz virüsünü taşımaktadır. Kuduz virüsü bir şekilde köpek, kedi, eşek gibi evcil hayvanlara geçerek bunlar arasında da varlığını sürdürebilir.

Devamını Oku

Koroner kalp hastalığı nedir?

Kardiyoloji
7163

Koroner (kalbi besleyen) damarları tıkayan problemlerden kaynaklanan hastalıklara 'koroner damar hastalığı' adı verilir. Halk arasında 'damar sertliği' adı verilen birtakım plaklar, bu damarlarda kanın akımını engelleyebilir.

Devamını Oku

Kontakt lens nedir?

Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler