Sağlık Rehberi

Kronik böbrek hastalığında beslenme alışkanlığı

Böbrek hastalığında sağlıklı beslenme ana kuraldır ve yanlış beslenme alışkanlıklarının sil baştan değişmesi gerekmektedir. Beslenme planlaması mutlaka diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır.

Devamını Oku

Çocuğumu büyütürken nelere dikkat etmeliyim?

Sağlıklı toplumun temelleri ancak sağlıklı doğan ve sağlıkla büyüyen çocuklar ile atılacaktır. Büyürken en çok emek gerektiren canlı türü insandır.

Devamını Oku

Anne sütüyle besle pişikten koru

Bebeklerde pişik sorunu, özellikle sıcak havalarda sıklıkla ortaya çıkarken, anneler farklı önlemler ve kremlerle bu derde çare arıyor.

Devamını Oku

Uzun süren sabah katılığı iltihapli romatizma belirtisi olabilir

El eklemleri başta olmak üzere sabahları bir saati aşan eklem katılığı ve tutukluğu sanıldığı gibi sadece yaşlanma belirtisi olmayabilir.

Devamını Oku

Çocukluk çağında nefrotik sendrom

Nefrotik sendrom idrarda fazla miktarda protein kaybı sonucu kanda albumin düzeyinin azalması, kolesterol ve yağ düzeylerinin artması ve vücutta yaygın şişliklerle seyreden kronik bir hastalıktır.

Devamını Oku

Bypass nedir?

Günümüzde kalp ve koroner damar hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Buna paralel olarak kalbi besleyen atardamarların daralması veya tıkanması durumunda yapılan cerrahi girişimler yani bypass ameliyatları da sıklıkla kullanılıyor.

Devamını Oku

Çocuğunuz kreş hayatına hazır mı?

Doğduğu andan itibaren dünyaya uyum sağlamaya çalışan çocuğunuzun sağlıklı gelişimi oldukça önemlidir. Bu anlamda çocukların gelişimini fiziksel, zihinsel, duygusal, ruhsal ve toplumsal alanlarda takip etmek gereklidir.

Devamını Oku

Krup hastalığı nedir?

Çocuğunuz gece havlamayı andıran bir öksürükle uyanıyor ve nefes almada sıkıntı yaşıyorsa, bunun sebebi krup hastalığı olabilir.

Devamını Oku

Gastrit nedir?

Gastrit kelime anlamı olarak midenin iltihabına verilen isimdir. Gastrit belirtileri; mide bölgesinde ağrı, şişkinlik, gaz, açlık hissi ve sık yemek yeme isteği, midede hazımsızlık gibi belirtilerdir.

Devamını Oku

Beyin tümörü belirtileri nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
21062

Beyin dokusunun kendisi, beyin içerisindeki sinirlerden,  beyindeki zarlardan, beyini çevreleyen kafa tası kemiğinden veya kafa tası çevresindeki kas dokusundan oluşan tümörler beynin birincil (primer) beyin tümörü veya vucudun  başka bir organlarından  (akciğer, meme, prostat v.b) beyine sirayet eden diğer organ kanserlerine metastaz veya ikincil (ekonder) beyin tümörü adı verilir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler