Sağlık Rehberi

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola virüsünün sebep olduğu hemorajik bir hastalıktır. Virüs ilk olarak 1976 yılında Sudan ve Kongo'daki salgınlarda tespit edilmiştir ve Kongo'daki bir nehre hitaben Ebola adı verilmiştir.

Devamını Oku

Kalça Çıkığı Kaderiniz Değil

Ortopedi ve Travmatoloji
1568

Ailelerin bebek bakımında yaptığı hatalar, kalça çıkığı sorununun Türkiye'de uzay çağında bile ortaya çıkmasına neden oluyor!

Devamını Oku

Zorlu Öksürüğe Dikkat

Göğüs Hastalıkları
823

Göğüs bölgesini etkileyen çarpma, düşme, sıkışma, darp gibi bir durumlardan sonra, nefes almakla artan ağrı, bölgedeki hassasiyet ve çıtırdama sesinin kaburga kırığı olabilir.

Devamını Oku

Kurban Bayramı'nda Dengeli Beslenme

Beslenme ve Diyet
599

Kurban Bayramı'nda et tüketiminin artması, öğün düzeni ve sayısının değişmesi gibi beslenme değişiklikleri, kronik hastalığı olan bireylerde sağlık problemlerine neden olabilir.

Devamını Oku

Bayram'da Mide Sağlığınıza Dikkat Edin

Beslenme ve Diyet
619

Kurban Bayramında yoğun et tüketilmesiyle birlikte meyve ve sebzenin de çok tercih edilmemesinden dolayı sindirim sorunlarının yaşanabiliyor.

Devamını Oku

Boşanma ve İhmalin Çocuklardaki Etkisi

Psikoloji
753

Psikolog Enise Öziç, boşanmanın ve ihmalin çocuğa olumsuz etkilerinin olduğunu ancak boşanma sonrası ihmalin çocuğun ciddi psikolojik sorunlar yaşamasına yol açabileceğini söyledi.

Devamını Oku

Çocukluk Çağı Lösemileri

Çocuk Hematolojisi
1157

Akut lösemi, çocukluk çağı kanserleri arasında en sık görülenidir. Toplumlara göre görülme sıklığı değişebilmekle birlikte kabul edilen oran; yüz bin çocukta 3-4 arasındadır.

Devamını Oku

Çocuklarda Parmak Emme

Çocukların çoğunda rastlanılan parmak emme, sanılanın aksine her zaman açlık belirtisi değildir.

Devamını Oku

Multiple Skleroz Erkekler Daha Sık Görülüyor

Multipl Skleroz (MS) hastalığının en sık 20-40 yaş arası genç erişkinlerde ortaya çıkabilen, ancak nadiren çocukları ve daha ileri yaştaki kişileri de etkileyebilen merkezi sinir sistemi hastalığıdır.

Devamını Oku

Mikroplu Sular İshal Nedeni

Dışkı bulaşmış ellerin ağıza götürülmesi, doğada insan ve hayvan dışkılarıyla kirlenmiş sularda yaşayanlar bu rahatsızlığa daha sık yakalanmakta.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler