Sağlık Rehberi

Çocukların öksürük şurubu kullanımında dikkatli olunmalı

Öksürük, en fazla soğuk algınlığı ve gribe bağlı olarak gelişiyor. Öksürük şuruplarının içerdiği maddelere göre yan etkileri de değişiyor.

Devamını Oku

Çocuğunuz evde yalnız kalmaya hazır mı?

Çocuğun evde yalnız kalıp kalamayacağını anlamak için sadece yaşını dikkate almayın. Fiziksel becerileri, zihinsel kapasitesi, duygusal olgunluğu ve zeka düzeyi de biyolojik yaş kadar önemli faktörler.

Devamını Oku

Menopozun etkilerini sütle azaltın

Menopozda östrojen düzeyinin azalmasıyla kemiklerden kalsiyum kaybı hızlanmaktadır. Bu nedenle kalsiyum gereksiniminde artış gözlenir

Devamını Oku

Jinekolojik kanserlere karşı yılda bir kez test

Jinekolojik kanserlerden korunmak için yılda bir kere kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması ve test yaptırılması öneriliyor.

Devamını Oku

Bebeğiniz inek sütüne duyarlı olabilir

İnek sütünde bulunan proteinlere karşı immünolojik mekanizmalarla oluşan reaksiyonlara inek sütü protein alerjisi (İSPA) adı veriliyor.

Devamını Oku

Hayattan garanti istemek kaygıyı arttırıyor

Özellikle büyük şehirlerde gündelik hayatın bir parçası haline gelen kaygı, ruhsal ve fiziksel etkileriyle hayatı zorlaştırıyor.

Devamını Oku

Hamilelikte cinselliğe devam

Hamilelik döneminde ortaya çıkan fizyolojik ve psikolojik nedenler sonucunda birçok kadın bebeğinin zarar göreceği endişesiyle cinsel ilişkiden kaçınıyor.

Devamını Oku

Genital estetikle tanışın

Teknolojiye paralel olarak gelişen genital estetik kavramı, genital bölgede kullanılabilecek yeni lazer başlıkların geliştirilmesi ile hızlı bir ivme kazandı.

Devamını Oku

Aort anevrizması nedir?

Kardiyoloji
3733

Aort, vücudumuzda bulunan en büyük atardamar olup sol kalpten çıkar. Aort damarı, akciğerlerde temizlenmiş oksijen açısından zengin kanın kalpten vücut dokularına pompalandığı noktada bulunur. Kan dolaşımının merkezinde bulunan bu damarda yetişkinlerde dakikada ortalama 5 litre kan pompalanır.

Devamını Oku

Antibiyotiği erken kesmeyin

Bakteriyel kökenli enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotikler, yaş gruplarına ve hamilelik gibi periyotlara göre farklılık gösteriyor.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler