Sağlık Rehberi

Günümüzde doğumların yüzde 10'u prematüre

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Yenidoğan Yoğun bakım Ünitesi Bölüm Başkanı Uzm. Dr. Hakan Ongun, Dünya Prematüre Günü nedeniyle sık rastlanan sorunlar üzerine bilgi verdi.

Devamını Oku

Diyabetten korunmaya genç yaşlarda başlayın

Diyabetten korunma konusunda uzmanlar, genç yaşta önlem almanın önemine dikkat çekiyor.

Devamını Oku

Hayat şekerden daha tatlı diyabete dikkat

Diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, son yıllarda sık görülen ve hızla yayılan rahatsızların başında geliyor.

Devamını Oku

Son 15 yılda ergen ve çocuk diyabetli sayısı arttı

Obezite; Tip 2 Diyabet gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Tip 2 Diyabet, önceleri yetişkin hastalığı olarak bilinse de, son 10-15 yılda obezitenin de artışıyla beraber ergenlik döneminde (adolesan) ve çocuklarda da sık görülmeye başlamıştır.

Devamını Oku

Ah şekerim vah şekerim acaba ben ne yemeliyim?

Şeker hastalığı tüm toplumlarda ve yaş gruplarında en yaygın olarak görülen, insülin eksikliği ya da insüline karşı direnç nedeniyle oluşan ve hiperglisemi ile karakterize bir metabolizma hastalığıdır.

Devamını Oku

70 yaşın üzerinde her iki erkekten birinde kasık fıtığı var

Çoğu zaman kasıkta yumuşak doku şişliği, bazen de kasık ağrısı şeklinde kendini gösterir. Şişlik ayakta durmak, öksürmek hatta ıkınmakla belirginleşir

Devamını Oku

Organ nakli olan kişinin psikolojisi de düzeliyor

Diyaliz ve organ bekleme sürecinde pek çok problemle boğuşan hastalar, nakil sonrasında özellikle ilk aylarda korku, stres, suçluluk, üzüntü gibi psikolojik sorunlar yaşayabiliyor.

Devamını Oku

Türkiye'de 20 bin kişi böbrek bekliyor

Ülkemizde organ bekleme listelerinde hasta sayıları giderek artarken, yapılan organ bağışları ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalıyor.

Devamını Oku

Türkiye'de 3 yetişkinden 2'si D vitamini eksikliği yaşıyor

D vitamini, insandaki 200'den fazla geni etkiliyor. Üstelik bu genler arasında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla bağlantılı olanlar da var.

Devamını Oku

Uzun süren banyo kışın cilde zararlı

Dermatoloji
1478

Hava sıcaklıklarının ve nem oranının düşmesi, insan cildini olumsuz yönde etkilerken, uzmanlar korunma için bazı önlemler alınabileceğini söylüyor.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler