Sağlık Rehberi

Varikosel Nedir?

Üroloji
16246

Varikosel erkeklerde testislerden çıkan kirli kanı taşıyan toplardamarların (venlerin) bozukluğu nedeniyle iyi görev yapamaması ve buna bağlı içindeki kirli kanı kalbe taşıyamamasıdır.

Devamını Oku

Toplu Taşıma Araçlarında Hastalığa Dikkat

İç Hastalıkları
659

Toplu taşıma araçlarında özellikle kış aylarında nezle, grip, bronşit gibi hastalıklar çok daha kolay ve hızlı bulaşabiliyor. Kapı kolları, koltuk başlıkları ve tutamaklar mikrop yuvasını aratmazken, araç içerisindeki havalandırmanın yetersiz olması solunum yolları hastalıklarında ciddi artışa neden oluyor.

Devamını Oku

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

İç Hastalıkları
1191

Son günlerde art arda gelen mantar zehirlenmesi haberleri, sofraların lezzetli besini mantarı seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunu da gündeme getirdi.

Devamını Oku

Soğuk Havalarda Faranjite Dikkat

Kulak Burun Boğaz
832

Havaların soğumasıyla birlikte akut farenjitin kendini göstermeye başladı, tedavi edilmezse kronikleşebilir.

Devamını Oku

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola virüsünün sebep olduğu hemorajik bir hastalıktır. Virüs ilk olarak 1976 yılında Sudan ve Kongo'daki salgınlarda tespit edilmiştir ve Kongo'daki bir nehre hitaben Ebola adı verilmiştir.

Devamını Oku

Kalça Çıkığı Kaderiniz Değil

Ortopedi ve Travmatoloji
2757

Ailelerin bebek bakımında yaptığı hatalar, kalça çıkığı sorununun Türkiye'de uzay çağında bile ortaya çıkmasına neden oluyor!

Devamını Oku

Zorlu Öksürüğe Dikkat

Göğüs Hastalıkları
1138

Göğüs bölgesini etkileyen çarpma, düşme, sıkışma, darp gibi bir durumlardan sonra, nefes almakla artan ağrı, bölgedeki hassasiyet ve çıtırdama sesinin kaburga kırığı olabilir.

Devamını Oku

Kurban Bayramı'nda Dengeli Beslenme

Beslenme ve Diyet
724

Kurban Bayramı'nda et tüketiminin artması, öğün düzeni ve sayısının değişmesi gibi beslenme değişiklikleri, kronik hastalığı olan bireylerde sağlık problemlerine neden olabilir.

Devamını Oku

Bayram'da Mide Sağlığınıza Dikkat Edin

Beslenme ve Diyet
729

Kurban Bayramında yoğun et tüketilmesiyle birlikte meyve ve sebzenin de çok tercih edilmemesinden dolayı sindirim sorunlarının yaşanabiliyor.

Devamını Oku

Boşanma ve İhmalin Çocuklardaki Etkisi

Psikoloji
868

Psikolog Enise Öziç, boşanmanın ve ihmalin çocuğa olumsuz etkilerinin olduğunu ancak boşanma sonrası ihmalin çocuğun ciddi psikolojik sorunlar yaşamasına yol açabileceğini söyledi.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler