Sağlık Rehberi

Damar sertliği nedir? Belirtileri, riskleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kalp ve damar hastalıkları arasında en yaygın görülenlerden bir tanesi ateroskleroz olarak da adlandırılan damar sertliğidir. Özellikle 40-45 yaşlarını geçmiş bireylerde görülme sıklığında artış görülen damar sertliği, tedavi edilmezse çözümü olmayan sonuçlar doğurabilir.

Devamını Oku

Sinüzit nedir? Belirtileri nelerdir?

Kulak Burun Boğaz
0

Sinüsler yüz kemikleri ve kafatasının içine yerleşmiş boşluklardır. İçleri solunum yolu hücreleri ile döşelidir. Görevleri; solunan havayı ısıtma, nemlendirme, yabancı partikülleri tutma, müküs salgılama ve bakterileri tutarak çoğalmasını önlemektir. Sinüsleri örten hücre tabakasının iltihaplanmasına ise sinüzit denir. Sinüzitte sinüslerin ağzı ödemlenir ve tıkanır. Bunun sebebi hem bakteriler hem de virüsler olabilir.

Devamını Oku

Bademcik iltihabı hakkında bilmemiz gerekenler

Kulak Burun Boğaz
133

Bademcikler tıp dilinde tonsil olarak adlandırılır. Burun etinin tıbbi adı ''adenoid'' tir. Hem bademcikler hem de burun eti boğaz ve burunu kaplayan lenf dokusunun bir parçasıdır. Görevleri, kişileri enfeksiyonlara karşı korumaktır. Bademcik ve burun etine bağlı başlıca bozukluklar enfeksiyonlar ve bu dokuların büyümesidir. Büyüme genellikle tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Tonsil ve adenoid büyümesi yaşla birlikte gerileyebilir. Burun etinin büyümesine adenoid vejetasyon denir.

Devamını Oku

Sık görülen kulak hastalıkları

Kulak Burun Boğaz
137

Kulak beş duyu organımızdan biridir. Sesleri duymamızı sağlar ve vücut dengesinin sağlanmasında rol alır. Kulağı ilgilendiren hastalıklarda kulağın bu fonksiyonları bozulur. Kulak ağrısı, kulak akıntısı, kulak tıkanıklığı, kulak çınlaması ve baş dönmesi kulağı ilgilendiren patolojilerde en sık rastlanılan belirtilerdir. Sık görülen kulak şikayetlerinin başında kulak çınlaması ve baş dönmesi (vertigo) gelir.

Devamını Oku

Soluk cilt, dökülen kaş hastalık habercisi!

Günlük koşuşturmalar, hayat mücadelesi derken bazen vücudumuzun sesine kulak tıkıyoruz. Medical Park Fatih Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Öztürk, çoğumuzun ciddiye almadığı soluk cilt, tırnak kırılması veya kaş dökülmesinin aslında tiroid ve böbrek hastalıklarının habercisi olabileceğini söyledi.

Devamını Oku

Çocuklarda Obezite salgın gibi yayılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tanımına göre obezite; sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda toplumda salgın bir hastalık gibi endişe verici bir biçimde obezitenin arttığını görmekteyiz. Dünya Sağlık Örgütü’nün en riskli 10 hastalıktan biri arasında saydığı obezite, dünya çapında önlenebilir ölümlerin de sigaradan sonraki en önemli nedenidir.

Devamını Oku

Testis Kanseri nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

Üroloji
5425

Testisler erkeklerde penisin hemen altında bulunan ve skrotum denilen deri ile kaplı yumurta şeklinde bir çift organdır. Görevi sperm ve testesteron üretmektir. Testis kanseri ise kökenini testisteki üreme hücrelerinden alan ve testiste görülen kanser türüdür. Testis kanseri en sık erişkin erkeklerde görülür. Toplumda görülme sıklığı 100.000 kişide 3'tür.

Devamını Oku

Bronşiolit çocukları tehdit ediyor!

Bronşiolit çocukların sağlığını tehdit ediyor. Virüsler etkili ancak ailelerin hataları da hastalığa davetiye çıkarıyor. VM Medical Park Pendik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande Namal Türkyılmaz, “Çocuğu kat kat giydirmeyin, evde sigara içmeyin, bol bol sarımsak yedirin, AVM’ye değil pikniğe götürün” diyerek uyarılarda bulundu.

Devamını Oku

Bikini Cerrahisi ile ameliyat izlerine son

Kalp ameliyatları artık ‘minimal invaziv’ yöntemle gerçekleştirilebiliyor. Ortalama 4 cm’lik bir kesi ile açık kalp ameliyatlarının hasta üzerindeki etkileri minimal hale geliyor.  Açık ameliyatta iki hafta süren iyileşme süresi, minimal invazivle cerrahiyle üç güne iniyor.  Kesi küçük, iyileşme süresi de kısa olunca ameliyat büyük bile olsa yöntem kalbi yormuyor. Kişi ameliyattan hemen sonra araba kullanabiliyor, sosyal hayatına rahatlıkla dönebiliyor.

Devamını Oku

Burun Estetiği (Rinoplasti) nedir?

Rinoplasti doğumsal nedenlerle burunda olan deformiteler ya da kişiyi mutsuz eden burun görünümünü düzeltmeye yönelik yapılan bir ameliyattır. Rinoplasti tüm dünyada çok sık uygulanan ve düşük riskli ameliyat gurubundadır. Çoğunlukla kişinin isteği üzerine gerçekleştirilir. Bu operasyon için yaş sınırı genellikle 18 yaştır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler