Sağlık Rehberi

Ramazan'da asitli içecek tüketimi

Beslenme ve Diyet
137

Ramazan ayı boyunca, gün içinde su ihtiyacını gideremeyen vücut, sıcak havanın da etkisi ile daha fazla su kaybeder. Zaten gün içinde susuz kalmış olan vücut, su kaybının da etkisiyle enerji düşüklüğü ile karşı karşıya kalır. Böylece bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi ve tansiyon düşmesi gibi sonuçlar doğurabilir.

Devamını Oku

Ramazan'da sigara

Beslenme ve Diyet
8753

Ramazan ayında tutulan oruç, sigara kullanan kişiler için de oldukça zordur. Özellikle de fazla miktarda ve sık olarak sigara tüketen kişiler için 16-17 saat gibi bir süre sigara içememek sinirlilik, titreme, huzursuzluk gibi sorunlar meydana getirir.

Devamını Oku

Folik asit nedir? Folik asit eksikliği belirtileri nelerdir?

Beslenme ve Diyet
261

Folik asit, aynı zamanda pteroylmonoglutamic asit olarak da bilinen B9 vitamininin sentetik bir şeklidir. Her ne kadar birbirinin yerine kullanılsa da folat ve folik asit, B9 vitamininin farklı iki formudur.

Devamını Oku

Ramazan'da gebelik ve oruç

Hamilelik döneminde oruç tutmak zararlı mı, oruç tutmak bebeğe zarar verir mi gibi sorular birçok anne adayının kafasını karıştırır.

Devamını Oku

Ramazan'da spor ve egzersiz

Beslenme ve Diyet
2421

Ramazan ayı, vücudun çalışma düzeninin birçok yönüyle değiştiği, beslenme düzeninin farklılaşmasına bağlı olarak vücut metabolizmasının farklılaştığı bir dönemdir. Bu nedenle bu dönemde beslenme düzeni ve tüketilen besinlerin niteliği, her zamankinden daha fazla özen gerektirir.

Devamını Oku

Normal doğum nedir? Normal doğum nasıl yapılır?

Normal doğumun 3 evresi vardır. İlk düzenli kasılmaların başlamasından, tam dilatasyona kadar geçen süre; birinci evre, tam dilatasyondan, bebeğin doğmasına kadar geçen süre 2. evre ve plasentanın ayrılması ile sonlanan süre 3. evre olarak adlandırılır.

Devamını Oku

Ramazan ayı için çorba tarifleri

Beslenme ve Diyet
6667

İftarın açılmasının ardından tüketilecek olan bir kase çorba sonrasında mideye bir anda yüklenilmemesi adına en az 20 dakika dinlenmek gerekir. Bu süreç hazımsızlık ve mide ağrısı gibi sorunların önlenmesinde oldukça etkilidir.

Devamını Oku

Tırnak batması nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Tırnak batması, tırnak köşe veya kenarının yumuşak ete battığı yaygın bir problemdir. En sık olarak ayak baş parmağında görülür ve ağrı, kızarıklık, şişme gibi şikâyetlere neden olur.

Devamını Oku

Erken boşalma nedenleri ve tedavi yöntemleri

Üroloji
297

Erken boşalma, penisin vajene girmesinden önce ya da hemen sonra, sınırlı bir cinsel uyarıyla kişinin istemi olmaksızın boşalması ve bu olayın kişide belirgin bir sıkıntı yol açması durumu olarak tanımlanır.

Devamını Oku

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti, erkeklerde iyi huylu (benign), aşırı meme gelişimi olarak tanımlanmaktadır. Yunanca gynec (kadınsı, feminen) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler