Sağlık Rehberi

Pankreas kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
403

Pankreas, karnın en arka bölümünde bulunan ve yaklaşık 15 cm uzunluğundaki mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsakla komşu olan vücutta çok önemli görevleri bulunan bir organdır. Pankreas, tüketilen besinlerin sindirimini ve bu besinlerden elde edilen glukozun kanda olması gereken seviyelerde tutulmasını sağlar. Bunun haricinde de pek çok hayati görevi bulunan pankreasta oluşan en küçük hasar, tüm vücudu etkileyecek sonuçlara yol açabilir.

Devamını Oku

Beslenmede detoks

Beslenme ve Diyet
3290

Son yıllarda en çok konuşulan ve uygulanan beslenme programlarından biri olan detoks her ne kadar zayıflamaya yönelik kullanılsa da aslında zayıflama programı değildir. Kişiler yeterli ve dengeli beslenme programları ile yağların depolanmasını engellemeye çalışsa da belli bir süre sonra kilo almaya eğilim gösterir.

Devamını Oku

Cilt yenileme uygulamaları ve tedavileri

Dermatoloji (Cildiye)
5004

Kadın erkek farkı gözetmeksizin cilt problemleri, bireyin dış görünüşünü etkilemesi sebebiyle psikolojik sorunlara dahi yol açabilir. Çeşitli cilt problemleri yaşayan kişiler dermatoloji uzmanı tarafından önerilen tıbbi tedaviye ek olarak medikal estetik yöntemlerine başvurabilir.

Devamını Oku

Çocuklarda internet bağımlılığı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çocuklarda görülen hastalıkların da yön değiştirdiği söylenebilir. İnsan yaşamının merkezine yerleşen teknolojik aletler ve internet, toplumun ve ailenin sosyal yapısından eğitim sistemine kadar hayatın birçok alanını etkiler. Teknolojinin, bireylere birçok alanda sağladığı yararların yanı sıra özellikle çocuklar üzerinde birtakım duygu ve davranış problemlerine yol açabilmektedir.

Devamını Oku

Çocuklarda göz rahatsızlıkları nelerdir?

Çocuklarda görülebilen birçok göz kusuru erken tanı ve tedavi ile başarılı bir şekilde düzeltilebilir ya da hafifletilebilir. Bununla birlikte çoğu hastalık, erken bir aşamada dikkat çekmez ve bu nedenle de tanıda gecikme yaşanır.

Devamını Oku

Çocuklarda üst solunum yolu hastalıkları nelerdir?

Üst solunum yolu hastalıkları içinde pek çok hastalığı barındıran geniş bir tanımdır. Genel olarak burun, boğaz, sinüsler ve orta kulağın enfeksiyonları bu tanımın içinde yer alır.

Devamını Oku

IQ testi

Nöroloji
13465

Zekanın tanımı toplumda çok farklı şekillerde karşımıza çıksa da bu tanımların birçoğu yanlıştır. Zeka ile ilgili yanlış olan bir diğer şey ise zeknın tamamının çalışmakla geliştirilebileceği kanısıdır. Oysaki insan zekasının %75'lik kısmı kalıtsal yollarla ebeveynlerden çocuklarına geçer. Kalan %25'lik kısım ise insanın kendini ve ilgi alanlarını geliştirmesiyle değişkenlik gösterir.

Devamını Oku

Güneş yanığı nedir? Güneş yanığı nasıl geçer?

Dermatoloji (Cildiye)
439

Güneş yanığı, cildin yoğun güneş ışığına maruz kalması sonucu ortaya çıkan, ilgili bölgenin akut iltihaplanması durumudur. Açık cilt rengine sahip bireyler ve çocuklar yanık için risk grubundadırlar ve güneş yanığına daha hassastırlar.

Devamını Oku

Gıda zehirlenmesi nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beslenme ve Diyet
356

Gıda zehirlenmesi, mikroorganizmalar ya da bakteri toksinleri nedeniyle bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkar. Besin zehirlenmesi için tipik belirtiler mide ağrısı, ishal ve kusmadır. Hafif zehirlenmeler genellikle birkaç gün içinde kendi kendine iyileşir. Ağır vakalarda ise hastaların mutlaka hastanede tedavi altına alınması gereklidir.

Devamını Oku

Kurdeşen (Ürtiker) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Dermatoloji (Cildiye)
572

Kurdeşen ya da ürtiker nedir sorusuna kısaca; vücutta çok sayıda kaşıntılı, şiş ve kızarık döküntüyle karakterize bir cilt rahatsızlığı şeklinde cevap verilebilir. Bazı hastalarda ciltteki döküntülere dudaklarda, ağız içinde ve yüzde şişlik de eşlik eder.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler