Sağlık Rehberi

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Karın ağrısı, şişkinlik, dışkılama değişiklikleri ve sırt ve baş ağrısından şikâyetçiyseniz ‘bağırsaklarınız huzursuz’ demektir! VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Koral Önal, huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen ‘İrritabl Bağırsak Sendromu’nun (İBS) belirtilerini anlattı, tedavisi konusunda bilgi verdi

Devamını Oku

Döllenme ve embriyon transferi nedir?

Tüp Bebek (IVF)
440

Kısırlık problemi ile karşılaşan ve çocuk sahibi olmak için geliştirilmiş yöntemlere başvuran çiftlerin, en çok tercih ettikleri yöntemlerden biri tüp bebek yöntemidir. Kısaca sperm ve yumurta hücresinin vücut dışında bir araya getirilmesi olarak adlandırılan klasik tüp bebek yöntemi ve geliştirilmiş mikroenjeksiyon uygulaması, döllenme ve embriyon transferi olmak üzere iki adımda gerçekleştirilir.

Devamını Oku

Kısırlık tedavisi ve tüp bebek yöntemleri

Tüp Bebek (IVF)
492

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çiftin doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini uygulamamasına ve düzenli aralıklarla (Haftada 2-4 kez) cinsel ilişkiye girmesine rağmen bir yıllık süre içerisinde çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık ya da infertilite adı verilir. Eşlerden birinde ya da her ikisinde ortaya çıkabilen kısırlık günümüzde üreme çağındaki kadınların %20'sini etkiler. Bazı çiftlerde infertiletinin nedeni bilinirken çiftlerin %10’luk kısmında infertilitenin nedeni açıklanamamaktadır. Altta yatan nedenin bilinemediği çiftler açıklanamayan infertilite grubuna girer.

Devamını Oku

Kısırlık testleri nasıl yapılır?

Tüp Bebek (IVF)
458

Cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan bir çiftin 1 yıllık süre boyunca gebelik yaşamaması durumu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Kısırlık (İnfertilite) olarak tanımlanır. Korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamilelik olmaması durumunda kısırlık tanısını koyabilmek ve kısırlığa neden olan etkeni saptamak için kısırlık testi adı verilen bir dizi tetkik ile detaylı muayene işlemi yapılır. Yapılan işlemler sonucu saptanan probleme ve problemine yerine göre uygulanacak olan tedavi girişimleri planlanabilir.

Devamını Oku

Kısırlık nedir? Erkeğe ve kadına bağlı sebepler nelerdir?

Tüp Bebek (IVF)
280

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan bir çiftin, bir yıl süre içerisinde gebelik elde edememesi durumu" olarak adlandırılan kısırlık, dünya genelinde çiftlerin yaklaşık olarak %25'ini etkileyen klinik bir sağlık problemidir. Yapılan araştırmalar kısırlık probleminden 1/3 oranda erkeklerin, 1/3 oranda kadınların  ve 1/3 oranda her iki partnerin sorumlu olduğunu ortaya koyar.

Devamını Oku

Fazla İlaç Kullanmanın Vücuda Etkileri

Çeşitli hastalıklardan korunma, teşhis, tedavi ya da vücuttaki herhangi bir işleyişi değiştirme amacıyla kullanılan ilaçlar, doğru amaca yönelik olarak uygun dozda ve uygun sıklıkta kullanılması gereken kimyasal, biyolojik ve bitkisel ürünlerdir. Doğru amaca yönelik olsa dahi gerekli dozdan daha fazla ilaç tüketilmesi, ilacın iyileştirici etkisini yitirmesine ve vücutta büyük hasarların gelişmesine neden olabilir. Belirli bir tedavi için uygulanan ilacın yararlı etkiyi gösterebilmesi ve amaca yönelik tedavinin uygulanabilmesi için Akılcı İlaç Kullanımı ilkelerine uyulması gerekir.

Devamını Oku

Omurga sağlığı için genç yaşta beslenme önerileri

Ortopedi ve Travmatoloji
546

Omurga, omur adı verilen disk şeklindeki 33 adet kemiğin birleşmesi ile oluşan ve iskelet sisteminin temel yapısı olarak görülen bir kemik dizisidir. Boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan omurga kemikleri, vücudun sağlıklı pozisyonda durmasını sağlayan ve baş, boyun, iç organlar gibi diğer vücut bölümlerini destekleyen önemli bir yapıdır. İçerisinde bulunan omurilik adlı yaşamsal sıvıyı koruma görevi de bulunan omur diskleri ve omurga, doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile genç yaşlardan itibaren desteklenmesi gereken önemli bir sistemdir.

Devamını Oku

Çay mı? Kahve mi?

Beslenme ve Diyet
19589

En çok tüketilen içeceklerin başında yer alan çay ve kahve çeşitleri, içerisinde yer alan kafeinin uyarıcı etkisi nedeniyle özellikle çalışma ve eğitim hayatında sıklıkla tercih edilen içeceklerdir. Belirli miktarlarda tüketildiği takdirde oldukça faydalı etkileri bulunan kafein, günlük kullanım dozunun aşılması durumunda çok sayıda olumsuz etki ile sağlığı tehdit edebilen bir organik bileşik olarak değerlendirilir. Dolayısıyla çay ve kahve tüketiminin zararlı etkilerinden kaçınmak için kafeinin fayda ve zararları göz önünde bulundurulmalı, günlük tüketim miktarı aşılmamalıdır.

Devamını Oku

Bel ve sırt ağrısı yaşayanlar için uygun uyku pozisyonları

Ortopedi ve Travmatoloji
6470

Sırt ve bel ağrısı tüm omurgaya yayılabilir. Boyun ağrısına da neden olabilen bel ve sırt ağrıları baş ağrısından sonra toplum içinde en sık rastlanılan ağrı çeşididir.  Kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen ağrılar bir süre sonra hareket kısıtlamalarına neden olabilir.

Devamını Oku

Boyun fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
4426

Omurga, vücudumuzun dik durmasını ve hareket kabiliyetimizi sağlar. Omurga, omur ( vertebra) adı verilen kemiklerden oluşur. Omurlar arasında disk adı verilen destek dokuları bulunur. Diskler vertebralar üzerine yük binmesine engel olur ve hareket kolaylığı sağlar. Omurganın ortasından omurilik denilen sinir ağı geçer. Boynumuzda 7 tane omur ve bunların arasında 5 tane disk bulunur. Disklerin içi jelatinöz adı verilen bir sıvı ile doludur. Disklerin dışı ise sert bir doku ile sarılıdır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler