Sağlık Rehberi

Lenf kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
911

Lenf kanserinin tıbbi adı lenfomadır. Lenfosit denilen kan hücrelerinin lenf bezlerinde aşırı çoğalması sonucu ortaya çıkar.

Devamını Oku

Saçkıran nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Dermatoloji
889

Saçkıran ya da tıbbi adıyla alopesi areata bir kişinin saçının ya da kaş, kirpik, sakal gibi diğer tüylerinin kısa bir süre içinde bölgesel olarak aniden dökülmesi ile karakterize bir hastalıktır.

Devamını Oku

Huzursuz bacak sendromu nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
8884

Huzursuz bacak sendromu, kadınlarda ve erkeklerde görülebilen yaygın bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalar tarafından genellikle tam olarak tariif edilemeyen bir hastalık olmakla birlikte ayak ve bacak bölgesinde, bazı hastalarda ise kollarda kaşıntı, ürperme, ağrı, yanma ve karıncanma gibi semptomlarla karakterize bir hastalıktır.

Devamını Oku

Kramp nedir?

İç Hastalıkları
3293

Yaygın bir kas spazmı olan kramplar zararsız gibi görünse de vücut hücrelerindeki bazı eksikliklerin ya da bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Özellikle yaz aylarında ve hamilelerde daha sık görülen kramplar yetişkinlerde %60 oranında ağrılı bir spazm şeklinde bükülme ya da sıkma gibi rahatsızlık hissi yaratabilir. Kısa bir süreliğine etki etse de kramplar son derece rahatsız edicidir.

Devamını Oku

Lupus nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Romatoloji
5117

Lupus ya da tam adıyla Sistemik Lupus Eritematozus vücutta pek çok organı birden tutan romatizmal bir hastalıktır. Yüzde kelebek tarzında kırmızı döküntüyle karakterize olduğundan halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinir.

Devamını Oku

Misophonia nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Psikiyatri
1160

Günümüz modern toplumunda görülme oranı her geçen gün biraz daha artan misaphonia hastalığı, özellikle kulak hassasiyetine sahip kişilerde daha çok rastlanır. Dünya geneline bakıldığında her 100 kişiden 20'sinde misophania görülmesi mümkündür.

Devamını Oku

Haşimato nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Genel Cerrahi
5101

Boynun hemen alt kısmında yer alan ve kelebeğe benzeyen bir endokrin bezi olan tiroid bezi, tiroid hormonunun salgılanmasını sağlar. Tiroid hormonu vücudun enerji dengesinin sağlanmasında, vücut ısısının ayarlanmasında ve kas, beyin ve kalp gibi organların sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli rol oynar.

Devamını Oku

Meniere nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kulak Burun Boğaz
394

Meniere, iç kulakta aşırı basınç nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık, iç kulakta bulunan denge organının etkilenmesi sonucu ortaya çıkar. Meniere hastalığında görülen üç ana belirti; beklenmedik ani vertigo atakları, kulak çınlaması ve işitmede azalmadır.

Devamını Oku

Böbrek taşı nedir? Korunma ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Üroloji
1156

Boşaltım sisteminin en önemli organları olan böbrekler, vücutta metabolizma sonucunda oluşan atıkların uzaklaştırılması başta olmak üzere birçok önemli göreve sahiptir. Bu nedenle böbreklerde oluşan en ufak bir sorun, tüm vücudun çalışmasını büyük ölçüde etkiler.

Devamını Oku

Aromaterapi ve tedavisi nedir?

Aromaterapi bitkilerin kök, yaprak veya çiçeğini damıtarak elde edilen yağların hastalıkları önlemek ve oluşmuş olan hastalıkları da tedavi etmek amacı ile kullanılmasıdır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler