Sağlık Rehberi

3 yaşındaki kızlar bile zayıf olma düşüncesinde

Psikiyatri
1899

Yapılan güncel bir çalışmanın sonuçlarına göre; özellikle kız çocuklarının, şişman oyuncaklarla oynamayı reddedip, onun yerine zayıflığı, güzelliği ve fit vücudu simgeleyen Barbie bebeklerle oynamayı tercih ediyor.

Devamını Oku

Okul sezonunu açan ailelere öneriler

Uzm. Dr. Seda Özer uyku saatleri, beslenme, enfeksiyonlardan korunma, stresle baş etme ve aile içi iletişimle ilgili ailelere öneriler verdi.

Devamını Oku

İnternet bağımlılarına emboli uyarısı

Psikiyatri
1460

İnternet bağımlılığının şiddetli olduğu vakalarda kişi bilgisayar başından ayrılamadığı için emboli riski gibi ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır

Devamını Oku

Huzursuzluk pişik habercisi olabilir

1 yaş altı bebekler, en az bir kez pişik sorunu yaşar. Pişik, derinin koruyucu bariyerinin bozulması yani derinin tahriş olmasından kaynaklanır.

Devamını Oku

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir?

Özellikle okul öncesi dönemdeki ve okul çağlarındaki çocuklarda belirgin hale gelen Dikkat eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) kişinin davranışlarını kontrol etmesini ve belli bir konu üzerinde odaklanmasını zorlaştıran psikiyatrik bir bozukluk şeklinde tanımlanabilir. Toplumda görülme sıklığı %4-8 arasında olan bu bozukluk ilk kez 1845 yılında Dr. Henrich Hoffman adlı bir hekim tarafından tanımlanmıştır. Hastalığın neden olduğu davranışlar aralıklı olarak seyrettiğinden tanı koymanın fazlasıyla zorlaştığı söylenebilir.

Devamını Oku

Çocuğunuza zeka testi yaptırın

Medical Park Gebze Psikoloji
30108

Zekâ Testleri, sağlık (tanılama ve tedavi seçenekleri) ve özel eğitim alanlarında (zihinsel gerilik, üstün zekâ, öğrenme güçlüğü) çok önemli ve vazgeçilmez katkıları olan ölçüm araçlarıdır.

Devamını Oku

Öğrenme güçlüğü nedir?

Psikiyatri
3649

Öğrenme güçlüğü; dinleme, konuşma, okuma, yazma, mantık yürütme, problem çözme ya da matematik alanındaki yeteneklerin kullanımında zorluk yaşanmasıdır.

Devamını Oku

Meme hastalıklarında radyolojik girişimlerin önemi

Radyoloji
2490

Meme kanseri, hayatı boyunca her 8 kadından birisini etkilemektedir. Meme kanseri erkeklerde de görülmekle beraber, çok daha nadirdir.

Devamını Oku

Ağız kuruluğu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İç Hastalıkları
2415

Tükürük salgısın azalması ile birlikte ağız içinin nemsiz kalması ağız kuruluğu olarak tanımlanır. Tıp dilinde kserostomia olarak da bilinen ağız kuruluğu pek çok problemin ana nedenidir. Tükürük ağzı ıslak tutmanın yanı sıra besinlerin sindirimi, diş çürükleri ve ağız içi enfeksiyonların önlenmesinde de önemli rol oynar. Aynı zamanda ağız kuruluğu ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir.

Devamını Oku

Ezbere antibiyotiğe başlamayın

Op. Dr. Melek Büyükkınacı bir hekime danışılmadan antibiyotik kullanımının sakıncalı olduğunu hatırlatarak çocuklarda, bebeklerde ve gebelerde antibiyotik kullanımı hakkında uyarılarda bulundu.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler