Sağlık Rehberi

Güneş lekeleri nedir?

Dermatoloji (Cildiye)
9213

Güneş lekeleri, sıklıkla koyu tenli kişilerde görülen koyu kahverengi renkli lekelerdir. Alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşe maruz bölgelerde ortaya çıkar.

Devamını Oku

Gözyaşı kanal tıkanıklığı nedir?

Gözyaşı kesesi ve gözyaşı kanalları gözyaşını burun boşluğuna ulaştırırlar. Bu kanalların çeşitli nedenlerle tıkanması gözyaşının dışarı akmasına neden olur.

Devamını Oku

Gonore nedir?

Neisseria gonorrhoeae (gonokok) adı verilen bakterinin yol açtığı bir enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık görülenidir

Devamını Oku

Geniz eti (Adenoid) nedir? Geniz eti ameliyatı nasıl olur?

Kulak Burun Boğaz
36121

Geniz eti, üzüm salkımına benzer şekilli ve burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. Geniz eti, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretir.

Devamını Oku

Gebelikte diyabet

Şeker hastalığı (Diyabetes Mellitus (DM); insülinin mutlak veya göreceli yokluğuna bağlı bir metabolizma bozukluğudur.

Devamını Oku

Gamma Knife nedir?

Gamma knife beyin cerrahlarının beynin anormal alanlarında, herhangi bir kesiye gerek kalmadan ameliyat yapabilmelerine olanak sağlayan olağanüstü bir yöntemdir.

Devamını Oku

Fıtık nedir? Fıtık belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Herni, halk arasında bilinen adıyla fıtık, organın yerinde durmasını sağlayan doku ya da kasların doğal boşluğunda dışa doğru kayması, yerinden çıkması, protrüze olmasıdır.

Devamını Oku

Evde bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

İlk haftalarda emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her iki göğsü de eşit sürelerde emzirtmek idealdir

Devamını Oku

Ebus nedir, hangi hastalıkların tanısında kullanılır?

Göğüs Cerrahisi
3860

EBUS sisteminde bronkoskopun ucuna yerleştirilen ultrasonografi birimi sayesinde bir yandan havayolunun içi görülürken ultrason yöntemi ile de bronşun duvarının arkasındaki doku ve kan damarları çok net olarak görüntülenebilmektedir.

Devamını Oku

EMG nedir?

Radyoloji
16874

Çevrenin farkında oluşumuz ve yine çevreye uyum sağlamak için ortaya çıkan tepkilerimiz biyoelektriksel süreçlerle olabilmektedir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler