444 44 84

Sağlık Rehberi

Kulağa su kaçması

Kulak Burun Boğaz
169

Dış kulak yolunun ortamı hafif asidiktir. Bu asit ortam, bakteriler ve mantarlar gibi zararlı mikroplara karşı koruyucu bir bariyer oluşturuyor.

Devamını Oku

Kuduz Nedir?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
265

Genel olarak hasta hayvanların ısırması sonucu bulaşan, beyin iltihaplanmasına yol açarak ölümle biten bir virüs hastalığıdır.

Devamını Oku

Koroner kalp hastalığı nedir?

Kardiyoloji
124

Koroner (kalbi besleyen) damarları tıkayan problemlerden kaynaklanan hastalıklara koroner damar hastalığı adı verilir.

Devamını Oku

Koroner Anjioplasti Nedir?

Kalp ve Damar Cerrahisi
163

Koroner Arter anjiyoplastisinin tam adı Perkütan Transluminal Koroner Angioplasti (PTCA) dır. Bu deri içine (percutaneous) ve kalp damarları içinde (koroner transluminal) ameliyatın yapılması ve bu şekilde damarların genişletilmesi (angioplasti) anlamına gelir.

Devamını Oku

Koroner Anjio Nedir?

Kardiyoloji
131

Daralmış veya kendisine kan gelmeyen arterler kalp krizi, anjina veya öteki problemlerin meydana gelmesine sebep olurlar

Devamını Oku

Kontakt Lens Nedir?

Göz Sağlığı ve Hastalıkları
164

Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir.

Devamını Oku

Kabızlık Nedir?

İç Hastalıkları
135

Kabızlık bağırsak hareketlerinin azalmasıdır.

Devamını Oku

Koltuk Altından Kesi ile Kalp Kapağı Ameliyatı

Kalp ve Damar Cerrahisi
147

Son zamanlarda uygulamaya giren koltuk altından kalp ameliyatı yöntemi ise sağ koltuk altından yaklaşık 5-6 cm'lik küçük bir kesi yapılarak, hiç kemik kesmeden kaburgaların arasından girilerek yapılan kalp ameliyatlarını kapsamaktadır.

Devamını Oku

Kolit nedir?

Üroloji
1504

Kalın bağırsağın iltihabi hastalıklarına kolit denir. En bilinen türü ise ülseratif kolittir. Ülseratif kolit birçok hastalıkla benzer özellikler taşır.

Devamını Oku

Kızamık Nedir?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
292

Kızamık virüsü ile meydana gelen akut, döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır. Hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye geçen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler