Sağlık Rehberi

Küme baş ağrısı nedir?

Baş ağrısı; üzerinde herkesin bir tanım yapabileceği, herkesin en az hayatında bir kez dahi olsa şikayet ettiği bir hastalık…

Devamını Oku

Osteoporoza dikkat

Osteoporoz, vücudumuzdaki kemiklerin mineral (kalsiyum) içeriğinin azalması sonucu sertliklerinin azalıp, kemiklerin zayıflaması ve süngerimsi hal alması ile kolayca kırılabilir duruma gelmesi olarak tanımlanır.

Devamını Oku

Kış depresyonu en çok kadınları vuruyor

Psikiyatri
1546

Depresif ruh hali, sinirlilik, alınganlık, konsantrasyon güçlüğü, keyifsizlik, yorgunluk, uykuda artma ya da azalma gibi belirtilerle kendini gösteren ve halk arasında 'kış depresyonu' diye adlandırılan bu değişim, mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak tanımlanıyor.

Devamını Oku

Gereksiz antibiyotik kullanımından sakınmalıyız

Bilinçsizce kullanılan hafif antibiyotikler bile sindirim sisteminde yaşayan bakterilerin dengesini bozabilmekte ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmekte...

Devamını Oku

Diyabetten korunmaya genç yaşlarda başlayın

Diyabetten korunma konusunda uzmanlar, genç yaşta önlem almanın önemine dikkat çekiyor.

Devamını Oku

Son 15 yılda ergen ve çocuk diyabetli sayısı arttı

Obezite; Tip 2 Diyabet gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Tip 2 Diyabet, önceleri yetişkin hastalığı olarak bilinse de, son 10-15 yılda obezitenin de artışıyla beraber ergenlik döneminde (adolesan) ve çocuklarda da sık görülmeye başlamıştır.

Devamını Oku

70 yaşın üzerinde her iki erkekten birinde kasık fıtığı var

Çoğu zaman kasıkta yumuşak doku şişliği, bazen de kasık ağrısı şeklinde kendini gösterir. Şişlik ayakta durmak, öksürmek hatta ıkınmakla belirginleşir

Devamını Oku

Organ nakli olan kişinin psikolojisi de düzeliyor

Diyaliz ve organ bekleme sürecinde pek çok problemle boğuşan hastalar, nakil sonrasında özellikle ilk aylarda korku, stres, suçluluk, üzüntü gibi psikolojik sorunlar yaşayabiliyor.

Devamını Oku

Uzun süren banyo kışın cilde zararlı

Dermatoloji (Cildiye)
2702

Hava sıcaklıklarının ve nem oranının düşmesi, insan cildini olumsuz yönde etkilerken, uzmanlar korunma için bazı önlemler alınabileceğini söylüyor.

Devamını Oku

Antioksidan yiyeceklerle sağlıklı kalın

Beslenme ve Diyet
1804

Kanser, Kalp Hastalıkları, Tansiyon, Yaşlanma Etkileri ve daha pek çok rahatsızlık için adeta doğal savaşçı ''Antioksidan Yiyecekler'' nedir? Hangi yiyeceklerde bulunuyor?

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler