Sağlık Rehberi

El Yaralanmaları

El Cerrahisi
12005

Ellerimiz iş ve günlük hayatımızdaki ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz ve kimseye muhtaç olmadan hayatı idame ettirmek ve ekonomik açıdan özgür olabilmemiz açısından vazgeçilmez organların başında gelmektedir.

Devamını Oku

EEG nedir?

Radyoloji
71834

Beynin elektriksel faaliyetlerinin kayıtlanması işlemi olup, uluslararası kabul edilen haritalandırma işlemine uyarak belirli standartlarda, digital ortamda ya da kağıt üzerine yazdırma ile yapılır.

Devamını Oku

Dondurmanın besin içeriği nedir?

Beslenme ve Diyet
5448

Dondurma süt, şeker, glikoz şurubu, salep, süt yağı, vanilya, meyve püresi, çeşitli kuru yemişler, çikolata veya kakaodan yapılan, besleyici değeri yüksek olan bir tatlıdır.

Devamını Oku

Doğum kontrol yöntemleri

Kadınlara yönelik en sık kullanılan modern yöntemler gebeliği önleyici haplar ve rahim içi spiraldir. Ancak bundan başka iğne, diyafram, erkek döl hücrelerini öldüren tablet ve fitiller ile tüp ligasyonu denilen kadının tüplerinin bağlanması yöntemleri de doğum kontrolde etkili yöntemler arasındadır.

Devamını Oku

Dış kulak iltihabı nedir?

Kulak Burun Boğaz
3339

Dış kulak iltihabı, kulağın dış kulak yolu olarak adlandırılan bölümünde ortaya çıkan iltihabi durumdur. Dış kulak yolu kulak kepçesi ile kulak zarı arasında bulunur. Bu enfeksiyon türü tıp literatüründe otitis externa olarak bilinir.

Devamını Oku

Çene eklemi nedir?

Çene ekleminin, boyunda omurgaya ve ağızda dişlere yakın olması nedeniyle, bu bölgelerdeki rahatsızlıklar çene eklemini kolayca etkileyerek şikayetlere neden olabilir.

Devamını Oku

Böbrek iltihabı nedir?

Üroloji
49772

Böbreğin herhangi bir kısmının bilinen sistemik bir hastalığa veya etkene bağlı veya hiçbir etken gösterilemeden vücudun savunma hücreleri tarafından işgal edilmesidir.

Devamını Oku

Bel fıtığı nedir? Bel fıtığı belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bel Fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki diskin yırtılarak, sinirleri sıkıştırmasıdır. Genellikle şiddetli bel ağrısı ve bacağa yayılan ağrıyla ortaya çıkar.

Devamını Oku

Bebeklerde gaz problemi

Bebeklerin yaklaşık yüzde 20 sinde, 3 hafta - 4 ay arasında görülen, sıklıkla akşamları, durdurulamayan ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösteren ve kolik diye adlandırılan durumun esas nedeni çok iyi bilinmemektedir.

Devamını Oku

Aşı nedir?

Alerji ve İmmünoloji
14468

Aşılamanın amacı, enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu korumak için bağışıklık sistemine yardımcı olmaktır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler