Sağlık Rehberi

Şişkinlik nedir? Şişkinliğin nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Toplumun büyük bir bölümünü etkileyen mide ve bağırsak şişkinliklerinin birçok farklı nedeni olabilir. Vücutta yararlı bağırsak ve mide bakterilerinin oluşturduğu bir miktar gaz her zaman bulunur.

Devamını Oku

Siz de her gün alarmı erteleyenlerden misiniz?

Psikoloji
545

Sabahları erken uyanmak birçok insan tarafından sevilmeyen bir durumdur. Sabah saati ertelemek aslında her insanda görülebilen bir davranıştır. Yapılan araştırmalarda sabahları her yetişkinden biri saatini ertelediği ve bu yetişkinlerden yarısından fazlasının yirmili ve otuzlu yaşlarda olduğu belirtilmektedir. Siz de sabahları alarmı erteleyenlerdenseniz zararlarını bilmeniz gerekir.

Devamını Oku

Blefaroplasti ( Göz Kapağı Ameliyatı ) nedir?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sürece paralel olarak göz kapaklarında da torbalanma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkar. Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Devamını Oku

Çocuklarda geç konuşma ve geç yürüme

Çocukların beklenen gelişim basamaklarını zamanında tamamlayamaması ya da geç tamamlaması gelişim geriliği olarak tanımlanır. Gelişim geriliği dendiğinde çocuğun sadece fiziksel gelişimi düşünülmemelidir. Zihinsel, duygusal, sosyal, motor ve dil gibi alanlarda da gelişim derecesi gözlenmeli ve değerlendirilmelidir.

Devamını Oku

Çocuklar için eğitici oyuncakların önemi

Oyuncaklar çocuk gelişiminin en önemli araçlarından biridir. Çocuklar için doğru eğitici oyuncakların seçilmesi, farklı alanlarda gelişimleri için önemlidir. Oyuncaklar çocukları eğlendirirken aynı zamanda onların bilişsel düşünme, fiziksel beceri kazanma, problem çözme, sayılar, dil gibi temel yetenekleri bulmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmalıdır.

Devamını Oku

Bacak estetiği nedir?

Bacaklarındaki çarpıklık, eğrilik gibi sorulardan muzdarip pek çok kadın, istediği her şeyi giyememekten şikâyet etmektedir. Ancak günümüzde artık sadece kadınlar değil erkekler de vücut estetiğine önem vermektedir. Bacak inceltme, çarpık bacak tedavisi gibi bacak estetiğine yönelik operasyonlar da artık kadınlar kadar erkeklerin de ilgisini çekmektedir.

Devamını Oku

Gebelikte ayrıntılı ultrason ve tarama testleri

Gebelikte yapılan birtakım testlerin amacı anne karnında fetusa ait bazı yapısal ve kromozomal hastalıkları taramaktır. Elimizde mevcut testlerin hiçbiri ne yazık ki hala tamamen sağlıklı bir bebeği garanti edemez. Tarama amacıyla gebelere yapılan testler arasında ikili/üçlü/dörtlü test, hdDNA testi, ayrıntılı ultrason sayılabilir.

Devamını Oku

Medical Park evde bakım hizmetleri ile yanınızda

396

Hastanın durumunu takip eden hekim veya hekimler olması durumunda Medical Park Evde bünyesindeki hizmet veren ekip ihtiyaç sahibinin sağlık durumunu, muayene bulguları, tetkik ve görüntüleme sonuçları takibi yürüten hekim veya hekimlere raporlar. Hastayı takip eden hekimin önerileri ise Medical Park Evde’nin ekipleri tarafından doğru biçimde uygulanır.

Devamını Oku

Kangren nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Genel Cerrahi
1877

Kangren yunanca kökenli bir kelime olup yetersiz kanlanma ya da mekanik veya termal hasarın neden olduğu dokuda yumuşama, büzülme, kuruma ve kararma ile karakterize kayıptır. Bu kayıp hemen hemen tüm organlarda görülebilir. En sık görüldüğü doku ve organlar bacak, kol, apandis ve ince bağırsaktır. Halk arasında sıklıkla yanlış olarak gangren şeklinde isimlendirilir.

Devamını Oku

Balgam nedir? Balgam tedavisi nasıl olur?

Antikor ve bakteri öldürücü enzimler içeren tabaka, vücudun enfeksiyonlarla mücadelesini destekler. Vücut günde yaklaşık 1- 1.5 litre civarında mukus üretir. Mukus sıvısının artması bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler