Sağlık Rehberi

Fıtık nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
20963

Fıtık toplumun yüzde 2-4'ünde görülen bir hastalıktır. İş ve güçten kayıp, yaşam kalitesinin düşmesi, bazen de hayati tehlikeyle seyreder

Devamını Oku

Evde bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

İlk haftalarda emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her iki göğsü de eşit sürelerde emzirtmek idealdir

Devamını Oku

Endometriozis ve çikolata kistleri nedir?

Rahim boşluğunu döşeyen doku tabakasına endometrium dokusu (döl yatağı) adı verilmektedir. Endometrium dokusu, rahim iç duvarlarını ince bir tabaka halinde kaplar.

Devamını Oku

Ebus nedir, hangi hastalıkların tanısında kullanılır?

Göğüs Cerrahisi
3235

EBUS sisteminde bronkoskopun ucuna yerleştirilen ultrasonografi birimi sayesinde bir yandan havayolunun içi görülürken ultrason yöntemi ile de bronşun duvarının arkasındaki doku ve kan damarları çok net olarak görüntülenebilmektedir.

Devamını Oku

EMG nedir?

Radyoloji
12823

Çevrenin farkında oluşumuz ve yine çevreye uyum sağlamak için ortaya çıkan tepkilerimiz biyoelektriksel süreçlerle olabilmektedir.

Devamını Oku

El Yaralanmaları

El Cerrahisi
10386

Ellerimiz iş ve günlük hayatımızdaki ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz ve kimseye muhtaç olmadan hayatı idame ettirmek ve ekonomik açıdan özgür olabilmemiz açısından vazgeçilmez organların başında gelmektedir.

Devamını Oku

EEG nedir?

Radyoloji
57094

Beynin elektriksel faaliyetlerinin kayıtlanması işlemi olup, uluslararası kabul edilen haritalandırma işlemine uyarak belirli standartlarda, digital ortamda ya da kağıt üzerine yazdırma ile yapılır.

Devamını Oku

Dondurmanın Besin İçeriği Nedir?

Beslenme ve Diyet
4790

Dondurma süt, şeker, glikoz şurubu, salep, süt yağı, vanilya, meyve püresi, çeşitli kuru yemişler, çikolata veya kakaodan yapılan, besleyici değeri yüksek olan bir tatlıdır.

Devamını Oku

Doğum Kontrol Yöntemleri

Kadınlara yönelik en sık kullanılan modern yöntemler gebeliği önleyici haplar ve rahim içi spiraldir.

Devamını Oku

Diyabetin yarattığı cinsel sorunlar nedir?

Diyabet, pek çok organa hasar verdiği gibi cinsel yaşantıyı da olumsuz yönde etkiliyor. Diyabetli hastalarda özellikle serleşme problemi çok sık yaşanıyor.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler