Sağlık Rehberi

Obsesif kompulsif nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

Psikiyatri
1141

Günlük yaşamda herkes bazı konular hakkında endişe, evham ve takıntılara sahip olabilir. Birçok insan ortaya çıkan bu duygularla baş edebilir ve yaşamını etkilemelerini izin vermeden çözüme ulaştırabilir. Ancak bazı kişiler gerçeklik duygusunu kaybetmeden doğru olmadığını bilmesine rağmen takıntılı düşüncelere sahip olabilir.

Devamını Oku

Egzama nedir? Belirtileleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Dermatoloji
3649

Deri hastalıkları, gözle görülebilir olmaları ve dış ortamla sürekli temas halinde bulunmaları nedeniyle bireylerin yaşamını oldukça olumsuz etkileyen hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıklardan bir tanesi olan egzama, atopik dermatit olarak da bilinen ve birçok faktöre bağlı olarak meydana gelebilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Vücudun birçok farklı bölümünde oluşabilen egzama hastalığı, çok ciddi bir sağlık problemi olmamasına karşın ciltte sebep olduğu kötü görünüm sebebiyle hastalar için oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Devamını Oku

Verem nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Göğüs Hastalıkları
1641

Verem hastalığı (tüberküloz) birincil olarak akciğerleri tutan ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Hasta insanların aksırık ve öksürükleri ile çevreye yayılan mikroplar yeni hastaların ortaya çıkmasına yol açar. Hasta ile yakın ve uzun süreli temas eden ev halkı ve işyeri arkadaşları bulaşma için daha fazla risk taşırlar. Hastalığın bulaşması solunan mikrobun sayısına, hastalık yapma gücüne, kişinin direncine, bağışıklık sisteminin kuvvetine göre farklılık gösterir. Hastalık tabak, bardak veya diş fırçası ile bulaşmaz. Türkiye, verem hastalığının sık görüldüğü ülkeler arasındadır.

Devamını Oku

Menenjit nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Nöroloji
253

Menenjit beyni ve omuriliği saran meninks adı verilen zarın iltihaplı hastalığıdır. Hastalığın en genel bulguları ateş, baş ağrısı ve ense sertliğidir. Hastalığın etkeni virüsler, bakteriler ve parazitler olabilir. Bazı menenjitler kendiliğinden iyileşebilecek kadar hafif, bazıları ise hayatı tehdit edecek kadar ciddi olabilir. Menenjit en sık bebeklerde, çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür.

Devamını Oku

Siroz nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İç Hastalıkları
705

Yaklaşık olarak 1,5 - 2 kilogram ağırlığındaki iç organlarımızın en büyüğü olan karaciğer, vücutta kendi kendini yenileme özelliğine sahip tek organdır. Vücudun yaşamsal fonksiyonlarının yerine getirilmesinde çok büyük bir öneme sahip olan bu organ; her türlü kimyasal madde, ilaç ve alkolden kanın arındırılmasında rol oynar. Bunun haricinde bazı vitamin ve minerallerin depolanması, yağların sindirimi, kanın pıhtılaşması, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi gibi önemli süreçlerde de karaciğer başrolde yer alır. Bu nedenle karaciğerde oluşan en küçük harabiyet, insan vücudunda oldukça büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Devamını Oku

Tripofobi nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir

Psikoloji
3208

Korku, tehlikeye karşı kişinin verdiği normal bir fizyolojik tepkidir. Fobiler ise sürekli endişe veren, bilinçsiz ve sürekli olan bir korku ile karakterize durumdur. Fobi, bir nesne, yer, durum, duygu veya hayvanın kişide neden olduğu gündelik hayatını etkileyen aşırı korku olarak tanımlanabilir. Çok farklı fobi türü vardır ve bunlardan bir tanesi de halk arasında çok fazla bilinmeyen tripofobi isimli delik fobisidir.

Devamını Oku

Kelebek hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Dermatoloji
516

Halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinen hastalığın tıbbi adı sistemik lupus eritematosus (SLE) dir. Hastalığa bu adın verilmesinin nedeni yüzde kelebek şeklinde döküntü yapmasıdır. SLE(kelebek hastalığı) kronik, nedeni bilinmeyen ve otoimmün bir hastalıktır. Hastalık deri ile birlikte pek çok organı tutar. Hastalıkta başlıca ateş, deri döküntüleri, eklemlerde ağrı ve şişlikler, kalp ve akciğer tutulumu gibi karakteristik özellikler bulunur. Hastalık başlangıçta bir enfeksiyonu taklit edebilir. Hastalık kadınlarda daha sık görülür. Başlangıç yaşı 15-35 yaştır.

Devamını Oku

Kardiyoloji nedir?

Kardiyoloji
2919

İnsan vücudunun temel yapı birimi hücrelerdir. Hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular organları ve organlar da vücudun çeşitli fiziksel ve kimyasal olayları düzenlenmesini sağlayan vücut sistemlerini oluşturur.

Devamını Oku

Guatr nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İç Hastalıkları
444

Guatr, tiroit bezinin anormal büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tiroit bezi boynumuzun ön tarafında yer alan kelebek tarzında bir organdır. Tiroit bezi metabolizma ve beyin fonksiyonları üzerine çok önemli rollere sahip olan tiroit hormonlarının salgılandığı yerdir.

Devamını Oku

Mide fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İç Hastalıkları
31010

Mide fıtığı her yaşta görülebilen, ancak yaygın olarak 50 yaş üstü insanlarda meydana gelen bir hastalıktır. Mideyi yemek borusuna bağlayan üst kısımda bulunan kasların erimesi sonucu midenin yemek borusuna sarkmasıyla oluşur. Midenin üst kısmında bulunan kasların genişlemeye ve zayıflamaya yatkın olması değişik tetikleyicilerle birlikte mide fıtığına neden olur.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler