Sağlık Rehberi

Lejyoner hastalığı nedir?

Lejyoner hastalığı, Legionella adlı bakterinin neden olduğu ciddi bir akciğer enfeksiyonudur. Lejyoner hastalığı, kişiden kişiye temas yoluyla bulaşmaz. Bunun yerine çoğu insan bakterileri solunum yoluyla alır.

Devamını Oku

Perthes hastalığı nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji
747

Perthes hastalığı, Çocuk Ortopedisi alanında son yıllarda daha yaygın olarak görülmeye başlanan çocukluk çağına özgü bir kalça hastalığıdır. Hastalık, femur adı verilen uyluk kemiğinin baş kısmında bilinmeyen bir sebeple kan dolaşımının bozulması ve buna bağlı olarak kemik dokusu ölümünün gerçekleşmesi ile karakterizedir.

Devamını Oku

Karın germe ameliyatı nedir?

Abdominoplasti olarak da adlandırılan karın germe ameliyatı, bir çeşit estetik cerrahi operasyondur. Karın ve göbek estetiği alanlarında uygulanan ameliyat türleri içerisinde en etkili olan yöntemlerden bir tanesidir.

Devamını Oku

Peeling nedir? Peeling nasıl yapılır?

Dermatoloji (Cildiye)
790

Peeling, ölü hücrelerin cilt yüzeyinden uzaklaştırılması ile yapılan bir nevi cilt temizleme işlemidir. Peeling farklı yöntemlerle yapılabilir ve buna göre çeşitli isimlerle anılır. Kimyasal peeling, cilde kimyasal bir solüsyon uygulanarak yapılır.

Devamını Oku

Smear testi nedir? Nasıl yapılır?

Pap smear (Pap test) kadınların servikal kanser (rahim ağzı)  ya da prekanser (kanser öncüsü) taranmasında kullanılan bir testtir . Pap smear, prekanseröz ya da kanseröz lezyonları henüz tedavi edilebilecekleri aşamalarda yakalamayı sağlar.

Devamını Oku

Prematüre bebek nedir?

Yenidoğan Yoğun Bakım
625

Prematüre bebek, 37. gebelik haftasını tamamlamadan yani beklenen doğum tarihinden 3 haftayı aşkın süre önce dünyaya gelen yenidoğanlar için kullanılan bir terimdir. Doğum zamanı bir bebeğin ne kadar erken doğduğuna bağlı olarak sınıflandırılabilir.

Devamını Oku

Bebeklerde cilt hastalıkları

Zamanında doğan bir yenidoğanda deri ve deri ekleri tam olarak gelişmiştir. Deri koruyucu bariyer özelliğini tam olarak yapmaktadır. Buna karşın dermis kalınlığı erişkine oranla azdır. Kolajen lifler daha küçüktür ve elastik lifler tam gelişmemiştir.

Devamını Oku

Endometriozis (çikolata kisti) nedir?

Çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis yumurtalıklarda, fallop tüplerinde veya karın boşluğu gibi uterus dışındaki bölgelerde uterus iç yüzeyini döşeyen endometrial dokunun varlığı ile karakterize kronik bir hastalıktır.

Devamını Oku

Ayak burkulması nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji
2413

Ayak burkulması, bacak kemiklerini ayağa bağlayan ve ligament adı verilen sert doku bantlarının yaralanmasıdır. Burkulmaya bağlı yaralanma tipik olarak ayak bileğini anormal bir şekilde çevirme veya zorlama sonucunda meydana gelir.

Devamını Oku

Kekemelik nedir? Kekemelik nedenleri ve tedavisi

Kekemelik çocuklukta başlayan normal akıcılık ve konuşma akışıyla ilgili sık ve önemli problemleri içeren bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik sorunu olan bireyler ne söylemek istediklerini bilirler, ancak söylemekte zorluk çekerler.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler