Sağlık Rehberi

Diş Beyazlatma nedir?

Günümüzde ağız ve diş sağlığının yerinde olmasının yanı sıra dişlerin estetik açıdan görünümü de kişiler açısından son derece önem taşımaktadır. Kimi zaman dişlerde görünümü etkileyecek şekil ve dizilim bozuklukları olmasa da var olan aşırı renklenmeler oldukça fazla rahatsızlık vermektedir.  Bu renklenmelerin çözümü için çoğu zaman diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri kullanılmaktadır.

Devamını Oku

Gülüş Tasarımı nedir? Daha güzel gülüşler İçin estetik diş hekimliği uygulamaları nelerdir?

Ağız bakımı denilince akla diş ağrısı, ağız kokusu ve diş kayıpları gibi problemlerin çözümü gelse de günümüzde diş ve diş etlerine bağlı gülüş estetiği de çok önemli bir yere sahiptir. Çürük dişlerin, diş eti hastalıklarının, diş dizilimindeki çapraşıklıkların, anormal renklenmelerin ve diş kayıplarının sonucunda oluşan estetiksel sorunlar, kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz olarak etkileyebilir. Bunun yanı sıra öz güven eksikliklerine neden olarak kişilerin toplum içinde gülmekten çekinmeye başlamasına bile yol açabilir.

Devamını Oku

Boğaz Ağrısı çocukları öldürebilir!

Beta mikrobu özellikle okul gibi kapalı ortamlarda hızla yayılıyor. İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Yener çocuklarda boğaz enfeksiyonlarına neden olan mikropla ilgili, “Tedavi edilmezse kalp romatizması ve böbrek iltihabına yol açarak, ölümcül sonuçlar doğurabilir” dedi.

Devamını Oku

İmplant nedir? Diş implantı tedavisi kimlere uygulanır?

Hızla gelişen teknoloji en çok modern tıbbın işine yarıyor. Diş hekimliği de son yıllarda bundan fazlasıyla nasibini almış durumda. Bu yazımızda modern diş hekimliğinde kullanılmakta olan tedavi yöntemlerine değinmek istedik.  Eksik dişler hem sağlık hemde kozmetik açıdan sorun oluşturuyor. gelişen teknoloji diş hekimliğinin de işine yaradı. Geleneksel olarak kullanılan köprü ve proteze alternatif olarak implant diş tedavisi geliştirildi. Peki implant nedir, implant tedavisi nasıl ve kimlere yapılır?

Devamını Oku

Tiroid Bezi ve tiroid bezi hastalıkları nelerdir?

Tiroid bezi boynun ön tarafında bulunan, sağ ve sol iki parçadan oluşan ve ortada bir parça ile birleşen bir organdır. Aslında hormon salgılayan bir bezdir. Temel işlevi T3 ve T4 adı verilen hormonların yapımını sağlamak ve bu hormonları dolaşıma salgılamaktır. Tiroid bezi, beyinde bulunan hipofiz bezi tarafından kontrol edilir. Tiroid hormonlarının enerji metabolizması, sinir sistemi, kas iskelet sistemi , dolaşım ve sindirim sistemi üzerinde kontrol edici etkileri vardır. Tiroid bezinin aşırı çalışıp çok hormon üretmesine hipertiroidi, az çalışıp az hormon üretmesine ise hipotiroidi denir. Her iki durumda da ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Halk içinde yaygın olarak bilinen Guatr ise tiroid bezinin değişik nedenlerle büyümesidir. En sık nedeni diyette iyot eksikliğidir. Genetik ve kişisel nedenlerle de oluşabilir.

Devamını Oku

Liposuction(liposakşın) nedir? Kimlere yapılabilir?

Obezite gibi kilo problemleri olmayan fakat bölgesel olarak zayıflama yöntemleriyle giderilemeyen yağlanmalara sahip kişilerde, var olan fazla yağ dokusunun uzaklaştırılması ve vücuda daha iyi bir şekil kazandırılması için uygulanan cerrahi yöntemlere  Liposuction (liposakşın) ismi verilir. Halk arasında genellikle yağ aldırma olarak nitelenen liposuction geçmiş yıllardan günümüze en çok uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Bu uygulama özellikle kalça, basen, karın ,bel, diz gibi inatçı yağlanmaların ve bölgesel fazlalıkların görüldüğü bölgelere uygulanır.

Devamını Oku

Akne(Sivilce) neden oluşur? Nasıl tedavi edilir?

Dermatoloji
1505

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum yani yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve daha sonra bakterilerle inflame olması sonucu ortaya çıkar. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Daha sonra bu komedonlar bakteriler tarafından istila edilir ve ciltden kabarık kırmızı ve iltihabi şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakırlar.

Devamını Oku

Alerji Nedir? Alerji çeşitleri ve alerji belirtileri nelerdir?

İç Hastalıkları
534

Alerji vücudumuzda bulunan antikorların, başkaları için zararsız olabilecek maddelere karşı savaş açması ve reaksiyon oluşturmasıdır. Bu maddeler toz, besinler, solunum yolu ile alınan maddeler, polen, akarlar ve hayvan tüyleri olabilir. Alerji her yaş gurubunda görülebilir. Çoğunlukla genetik olduğu düşünülse de çevresel faktörlerin etkisi ile değişik yaşlarda alerji ortaya çıkmaktadır. Sigara ve çevre kirliliği alerjinin başlıca nedenleri olarak görülmektedir.

Devamını Oku

Uyku Apnesi nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Nöroloji
3605

Uyku apnesi, solunumun uyku esnasında ani bir şekilde durduğu ciddi bir uyku bozukluğudur. Yaygın olarak görülen rahatsızlığın ülkemizdeki sıklığı %5 ila 10 arasındadır. Fakat uykuda görülen her solunum durması uyku apnesi değildir. Solunum bozukluğuna uyku apnesi diyebilmek için solunum durmasının en az 10 saniye olması gerekir. Rahatsızlığın farklı alt tipleri bulunur. Hastalığın belirtileri ise apnenin tipine göre değişebilir.

Devamını Oku

Varis nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kalp ve Damar Cerrahisi
2343

Varis, toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir. Başlangıçta damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülse de varis bulgularının artması ile büyük damar paketleri oluşabilir ve hatta damar çatlamaları görülebilir. Varis ilk yıllarda çoğunlukla görüntü rahatsızlığı verse de daha sonra ağrıya yol açabilir. Toplardamar (venöz) yetmezlik gelişirse bacaklarda şişme meydana gelir. Varisli damarlarda pıhtı oluşursa (tromboflebit) bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur. Varisler, kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler