Sağlık Rehberi

Zatürre (Pnömoni) nedir?

Göğüs Hastalıkları
240083

Pnömoni halk arasındaki bilinen tabiriyle zatürre; kısaca akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak meydana gelir. Bazı pnömoni türlerinde hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski vardır.

Devamını Oku

Yüz felci nedir?

Nöroloji
5775

Yüz felci; yüz hareketlerinin genellikle tek taraflı azalması veya kaybolmasıdır (fasiyal sinir denilen yüz sinirinin, tek taraflı ya da nadiren iki taraflı hasarlanmasına bağlı gelişir).

Devamını Oku

Yenidoğan tarama testleri

Yenidoğan Yoğun Bakım
10531

Yenidoğan tarama testleri, saptandığında tedavisi mümkün olan bazı hastalıkların tanınması için uygulanan testlerdir

Devamını Oku

Ülser nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

Gastroenteroloji
75679

Ülser, mide veya duedenum'un (onikiparmak barsağı) mide asidi ve sindirim sıvıları (örneğin pepsin) tarafından harabiyeti sonucunda meydana gelen doku kaybıdır.

Devamını Oku

Tiroid kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Genel Cerrahi
40617

Tüm kanser türleri arasında en az görülenlerinden biri olan tiroid kanserleri aynı zamanda tedaviye en olumlu cevabı gösteren kanser türüdür. Tiroid kanseri, over kanserinden sonra en sık görülen endokrin kanseridir. Tiroid kanserleri tüm kanser vakalarının yüzde 1'den azını oluşturmaktadır.

Devamını Oku

Testis torsiyonu nedir?

Üroloji
18496

İlk 8 saatte tanı konulmaz ve cerrahi tedavisi yapılmaz ise testis kanlanamadığı için nekroz (çürüme) ortaya çıkar. Ani skrotum (yumurtanın içinde bulunduğu torba) şişliği, hassasiyet, ağrı, ilerleyen zaman içinde gelişen kızarıklık ile belirti verir.

Devamını Oku

Sünnet nedir?

Çocuk Cerrahisi
20187

Sünnet nedir ile ilgili pek çok bilgiye Medical Park Sağlık Rehberi'inden ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Sjögren sendromu nedir? Bulguları ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Romatoloji
49407

Sjögren Sendromu, kuru göz ve kuru ağıza neden olan otoimmun (bağışıklık sisteminin kendi kendine yaptığı) bir hastalıktır

Devamını Oku

Sistit tedavisi

Üroloji
56764

İdrar yollarının iltihaplanması anlamına gelen sistit, idrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir.

Devamını Oku

Sinüzit nedir? Sinüzit Belirtileri ve Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Kulak Burun Boğaz
15096

Sinüzitin oluşmasının birçok sebebi olabilir. Örneğin; alerjiden dolayı kronik sinüzit gelişebilir. Geniz eti, burun eğriliği, kistik fibrozis, bağışıklık sistem yetersizliği, kuvvetli sümkürme ise kronik sinüzitin nedenlerindendir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler