Sağlık Rehberi

Lipoliz nedir?

Lipoliz etkili bir lokal zayıflama, bölgesel yağ eritme yöntemidir. Uygulamada soyadan elde edilen fosfatidil kolin kullanılır.

Devamını Oku

Kulak Çınlamasına Öneriler

Kulak Burun Boğaz
2242

Gürültülü yerlerden ve yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun. Özellikle mesleksel olarak gürültüye maruz kalmalarda işitmeyi koruyucu önlemler önerilir.

Devamını Oku

Kulağa su kaçması

Kulak Burun Boğaz
2781

Dış kulak yolunun ortamı hafif asidiktir. Bu asit ortam, bakteriler ve mantarlar gibi zararlı mikroplara karşı koruyucu bir bariyer oluşturuyor.

Devamını Oku

Kuduz nedir?

Kuduzun doğadaki temel kaynağı kurt, çakal, tilki, domuz, ayı, sırtlan gibi vahşi hayvanlardır. Ayrıca sadece Güney Amerika'da görülen bir tür yarasa kuduz virüsünü taşımaktadır. Kuduz virüsü bir şekilde köpek, kedi, eşek gibi evcil hayvanlara geçerek bunlar arasında da varlığını sürdürebilir.

Devamını Oku

Koroner kalp hastalığı nedir?

Kardiyoloji
6205

Koroner (kalbi besleyen) damarları tıkayan problemlerden kaynaklanan hastalıklara koroner damar hastalığı adı verilir.

Devamını Oku

Koroner anjioplasti nedir?

Kalp ve Damar Cerrahisi
3637

Koroner arter anjiyoplastisinin tam adı Perkütan Transluminal Koroner Angioplasti (PTCA) dır. Bu deri içine (percutaneous) ve kalp damarları içinde (koroner transluminal) ameliyatın yapılması ve bu şekilde damarların genişletilmesi (angioplasti) anlamına gelir.

Devamını Oku

Kontakt Lens Nedir?

Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir.

Devamını Oku

Koltuk Altından Kesi ile Kalp Kapağı Ameliyatı

Kalp ve Damar Cerrahisi
5089

Son zamanlarda uygulamaya giren koltuk altından kalp ameliyatı yöntemi ise sağ koltuk altından yaklaşık 5-6 cm'lik küçük bir kesi yapılarak, hiç kemik kesmeden kaburgaların arasından girilerek yapılan kalp ameliyatlarını kapsamaktadır.

Devamını Oku

Kolit nedir?

Üroloji
74589

Kalın bağırsağın iltihabi hastalıklarına kolit denir. En bilinen türü ise ülseratif kolittir. Ülseratif kolit birçok hastalıkla benzer özellikler taşır.

Devamını Oku

Kızamık nedir? Kızamık Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kızamık virüsü ile meydana gelen akut, döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır. Hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye geçen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler