Sağlık Rehberi

Gebelikle ilgili sorular

Hamile olduğumu düşünüyorum, hamileliğin belirtileri nelerdir? Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Devamını Oku

Gamma Knife Nedir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
25705

Gamma knife beyin cerrahlarının beynin anormal alanlarında, herhangi bir kesiye gerek kalmadan ameliyat yapabilmelerine olanak sağlayan olağanüstü bir yöntemdir.

Devamını Oku

Fıtık nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
20503

Fıtık toplumun yüzde 2-4'ünde görülen bir hastalıktır. İş ve güçten kayıp, yaşam kalitesinin düşmesi, bazen de hayati tehlikeyle seyreder

Devamını Oku

Evde bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

İlk haftalarda emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her iki göğsü de eşit sürelerde emzirtmek idealdir

Devamını Oku

Endometriozis ve çikolata kistleri nedir?

Rahim boşluğunu döşeyen doku tabakasına endometrium dokusu (döl yatağı) adı verilmektedir. Endometrium dokusu, rahim iç duvarlarını ince bir tabaka halinde kaplar.

Devamını Oku

Endobronşial ultrasonografi nedir?

Göğüs Cerrahisi
2974

Bronkoskopi uzun yıllardır alt solunum yolları ve akciğer hastalıklarının tanısında kullanılmakta olan bir yöntemdir.

Devamını Oku

EMG nedir?

Radyoloji
11578

Çevrenin farkında oluşumuz ve yine çevreye uyum sağlamak için ortaya çıkan tepkilerimiz biyoelektriksel süreçlerle olabilmektedir.

Devamını Oku

El Yaralanmaları

El Cerrahisi
9704

Ellerimiz iş ve günlük hayatımızdaki ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz ve kimseye muhtaç olmadan hayatı idame ettirmek ve ekonomik açıdan özgür olabilmemiz açısından vazgeçilmez organların başında gelmektedir.

Devamını Oku

Hiperhidrozis nedir?

Dermatoloji (Cildiye)
8929

Terleme (hidrozis); vücudun bulunduğu ortamla arasındaki ısı değişimini sağlayan fizyolojik bir mekanizmadır. Vücudumuzdaki ter bezleri, sempatik sinir sistemi denilen, irade dışı çalışan bir mekanizma tarafından kontrol edilmektedir.

Devamını Oku

EEG nedir?

Radyoloji
47018

Beynin elektriksel faaliyetlerinin kayıtlanması işlemi olup, uluslararası kabul edilen haritalandırma işlemine uyarak belirli standartlarda, digital ortamda ya da kağıt üzerine yazdırma ile yapılır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler