Sağlık Rehberi

Farenjit nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kulak Burun Boğaz
6006

Farenjit, yutkunma güçlüğü, boğaz yanması, acı ve kaşıntıya neden olan bir rahatsızlıktır. Genellikle soğuk algınlığında ortaya çıkan farenjit, coxsackie ya da mononükleoz gibi boğaz ağrısı yapan enfeksiyonların sonucu da olabilir.

Devamını Oku

Kabızlık nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İç Hastalıkları
630

Kabızlık, toplumda oldukça sık görülen bir sindirim problemidir. Modern yaşamın getirdiği stres, hareketsizlik ve kötü beslenme gibi faktörler kabızlık oranında artışa yol açmaktadır. Kabızlık kendisi bir hastalık değildir; altta yatan başka bir durum ya da hastalığın sonucu ortaya çıkan bir şikayettir.

Devamını Oku

Orgazm nedir?

657

Orgazm uzun süreli cinsel uyarılma sonucunda fizyolojik ve psikolojik olarak ulaşılan ve kişiye zevk veren durumdur. Kişilerin orgazm olabilmesi için mastürbasyon yapmaları veya cinsel ilişkiye girmeleri gerekir. İki durumun sonunda ulaşılan haz orgazm olarak tanımlanır.

Devamını Oku

El işi yapmanın sağlığa etkileri

23517

Örgü, nakış, dikiş ve diğer el sanatları pek çok insanın boş zamanlarını değerlendirmek veya meslek olarak yaptıkları işlerdir. Yapılan araştırmalar bu uğraşların beyin sağlığı ve psikoloji üzerine pek çok faydalı etkisinin olduğunu göstermiştir.

Devamını Oku

Panik atak nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Psikiyatri
2054

Panik atak gerçek bir tehlike veya görünürde belirgin bir neden olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtilerle kendini gösteren yoğun korku atağıdır. Panik atak anı çok korkutucudur, kişi kalp krizi geçirdiğini veya öleceğini düşünebilir. Bir çok insan hayatları boyunca bir ya da iki panik atak geçirebilir. Ancak panik ataklar sürekli tekrarlıyorsa panik bozukluğundan bahsedilir.

Devamını Oku

Ozon tedavisi nedir, hangi hastalıklarda uygulanır?

Dermatoloji
18295

Son yıllarda hastalıkların tedavisinde rutin yöntemlere yardımcı olarak tercih edilen ozon terapisi, oksijenin ‌triatomik ve kararsız bir formu olan ozon kullanılarak uygulanır. Oksijen terapisi olarak da adlandırılan bu tedavi; deri hastalıklarından enfeksiyon hastalıklarına kadar birçok durumda hekimlerin önerileri doğrultusunda tedavi sürecinin önemli bir kısmını oluşturabilir.

Devamını Oku

Crohn hastalığı nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

İç Hastalıkları
753

Sindirim sistemine ilişkin hastalıklar arasında ciddi sorunlara yol açan ve yaşam kalitesini en olumsuz şekilde etkileyen hastalıklardan bir tanesi Crohn hastalığıdır. İnsanlar arasında yaklaşık olarak binde iki oranında görülen bu hastalık, ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin tüm bölümlerinde görülebilse de genellikle ince bağırsağın bitimine yakın kısımlarında kendini gösterir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler ve çevresel etmenlerin hastalığın ortaya çıkışında etkili olduğu bilim dünyası tarafından öne sürülmektedir. Oldukça ciddi etkilere sebep olan Crohn hastalığı, yaşam boyu tam olarak iyileşme göstermez ve çoğu zaman cerrahi müdahaleler gerektirir. Aynı zamanda hastalığın yol açtığı etkiler, birçok başka hastalığın oluşumuna da zemin hazırlayabilir.

Devamını Oku

Gül hastalığı nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

Dermatoloji
1172

Gül hastalığı ciltte görülen iltihaplı kızarıklıklar, sivilce benzeri kabartılar, yüzeysel damar genişlemeleri şeklinde ortaya çıkan, daha çok yüzde, burun çevresinde görülen bir hastalıktır. Ancak bu durum, hastalığın sadece yüz çevresinde ortaya çıktığı anlamına gelmemektedir. Vücudun diğer yerlerinde de bu hastalığın görülme ihtimali vardır. Gül hastalığı (rozase), roza hastalığı olarak da bilinir.

Devamını Oku

Behçet hastalığı nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?

Dermatoloji
1274

Behçet hastalığı nedeni bilinmeyen, kompleks ve pek çok organı etkisi altına alan bir hastalıktır. İlk kez 1937 yılında Prof Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır. Hastalık ilk olarak tekrarlayan ağız ülserleri, genital ülserler ve  göz bulguları olarak tanımlanmışsa da ilerleyen zamanda kalp, damarlar, sindirim sistemi, akciğer, eklemler, böbrek ve sinir sisteminde de belirtiler ve bulgulara yol açtığı ortaya konmuştur. Behçet hastalığı kronik bir hastalıktır.

Devamını Oku

Depresyon nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Psikoloji
703

Depresyon (majör depresif bozukluk) nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi ancak tedavi edilebilen tıbbi bir hastalıktır. Depresyon sürekli üzüntü halinde olmaya ve zevk veren durumlardan keyif almamaya yol açar. Depresyon çeşitli duygusal ve fiziksel belirtilere yol açabilir. Depresyonlu kişilerde evde ve işte görevlerini yerine getirme yeteneği azalmıştır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler