Sağlık Rehberi

Sigara ve zararları

Göğüs Hastalıkları
1949

Tütün kullanımı sadece solunum sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar veya kanser riskini arttırmaz. Kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürerek ve damar yapısını bozarak vücuttaki tüm organ ve dokulara zarar verir. Sigaranın zararları kısaca vücudun tamamını etkisi altına almaktadır.

Devamını Oku

Demir eksikliği nedir? Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Hematoloji
2676

Demir eksikliği, vücutta ihtiyaç duyulan demirin çeşitli nedenlerle karşılanamaması durumuna denir. Demirin vücutta çok önemli görevleri vardır. Alyuvar adı verilen kan hücrelerine kırmızı rengini veren hemoglobin demir içerir ve alyuvarlar oksijeni akciğerden alıp diğer dokulara ulaştırılmasında önemli görevlere sahiptir.

Devamını Oku

Çölyak hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Devamını Oku

Akupunktur nedir? Akupunktur ile zayıflama

Beslenme ve Diyet
3002

Akupunktur, belirli vücut bölgelerine ince iğnelerin batırılmasını içeren geleneksel bir Çin şifa tekniğidir. Geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır ve bu nedenle bütünsel bir şifa yöntemidir. Akupunktur tedavisi bundan yaklaşık 3000 yıl önce Çin’de geliştirilmiştir. Günümüzde tıbbi tedaviye ek olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, akupunktur sadece doktora danışılarak uygulanmalı ve hastalıkların tek tedavisi şeklinde kullanılmamalıdır.

Devamını Oku

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları nedir?

nsan vücudunda, büyüme, gelişme, üreme ve farklı stres türlerine karşı uyum sağlamak gibi pek çok işlev sinir sistemi ve hormonlar sayesinde gerçekleşir. Sinir sistemi kablolu, hormonlar ise kablosuz haberleşme sistemi gibi düşünülebilir.

Devamını Oku

Siğil nedir, neden olur? Siğil nasıl tedavi edilir?

Dermatoloji (Cildiye)
959

Siğiller, insan papilloma virüsleri olarak bilinen belirli bir virüs grubundan kaynaklanan iyi huylu cilt oluşumlarıdır. Siğiller en çok ellerde, ayaklarda ve yüzde görülür. Aynı zamanda genital ve anal bölgede de ortaya çıkabilir.

Devamını Oku

Göbek eritme yöntemleri

Beslenme ve Diyet
1700

Göbek eritme yolları arasında yaygın olarak önerilen yöntemler birlikte uygulandığında çözüme ulaşmak daha hızlı ve kolay olur. Bu yöntemlerin başında sağlıklı beslenme gelir. Göbek eritme diyeti uygulamak sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Bu diyetler genellikle hekimler ya da beslenme uzmanı diyetisyenler tarafından kişiye özel olarak oluşturulur.

Devamını Oku

Kulak çınlaması nedir? Nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kulak Burun Boğaz
1107

Çoğunlukla bir yaşlılık belirtisi olan kulak çınlamasının görülme sıklığı yaş ile birlikte artar. Nüfus genelinin %17'si bu şikayetten yakınırken, kulak çınlaması yaşlı nüfusun %33'ünü etkiler. Sıklıkla 40 ile 70 yaş aralığında görülür. Ancak tüm yaş gruplarında da görülebilir.

Devamını Oku

Kök hücre nedir? Kan yapıcı kök hücre nakli nedir?

Hematoloji
637

Sağlıklı bireylerde, farklı görevler üstlenecek şekilde değişmiş çeşitli kan hücreleri kemik iliğinde yapılmaktadır. Bu hücreler daha sonra kana ve gerekli durumlarda dokulara geçerek ömürlerini tamamlarlar.  Kan hücreleri doku ve organlara besin maddeleri ve oksijen taşımakla görevlidir. Kan yapıcı kök hücreler en çok kemiğin sünger şeklindeki bölümünde, kanda ve yeni doğan bebeklerin göbek kordon kanında bulunur.

Devamını Oku

Nabız nedir? İdeal nabız kaç olmalı?

Kardiyoloji
9877

Halk arasında kalp atışı diye bilinen nabız, sürekli çalışan kalbin kasılıp gevşeyerek kan damarlarına uyguladığı kuvvettir. Nabız nedir sorusunun en basit haliyle yanıtı, kalbin bir dakika içinde kaç kez kasıldığının farklı tekniklerle duyumsanmasıdır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler