Sağlık Rehberi

Çene eklemi nedir?

Çene ekleminin, boyunda omurgaya ve ağızda dişlere yakın olması nedeniyle, bu bölgelerdeki rahatsızlıklar çene eklemini kolayca etkileyerek şikayetlere neden olabilir.

Devamını Oku

By-pass cerrahisinde kullanılan yedek damarlar nelerdir?

Kalp ve Damar Cerrahisi
10374

Göğüs kafesi içinde yer alan meme atardamarı, koldaki atardamar, mide atar damarı, karın duvarı atar damarı ve bacaklardaki toplardamarlardan oluşmaktadır.

Devamını Oku

Burkulma Nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji
15116

Eklemlerdeki bağların veya çevresindeki dokuların ani ve ters bir hareket sonucunda gerilmesine ve bazen yırtılmasına burkulma adı verilir.

Devamını Oku

Bruselloz Nedir?

Bruselloz, genelde koyun, keçi, sığır gibi evcil hayvanlarda hastalık yapan, bunlarda yavru atmaya yol açan ve bunlardan çeşitli şekillerde insanlara geçen bir hastalıktır.

Devamını Oku

Böbrek Nakli Nedir?

Organ Nakli
12449

Böbrek nakli, canlı ya da ölmüş birinden alınan organın, böbrek yetmezliği olan bir hastaya nakledilmesidir.

Devamını Oku

Böbrek iltihabı nedir?

Üroloji
42411

Böbreğin herhangi bir kısmının bilinen sistemik bir hastalığa veya etkene bağlı veya hiçbir etken gösterilemeden vücudun savunma hücreleri tarafından işgal edilmesidir.

Devamını Oku

Bel fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
8427

Bel Fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki diskin yırtılarak, sinirleri sıkıştırmasıdır. Genellikle şiddetli bel ağrısı ve bacağa yayılan ağrıyla ortaya çıkar.

Devamını Oku

Bebeklerde gaz problemi

Bebeklerin yaklaşık yüzde 20 sinde, 3 hafta - 4 ay arasında görülen ve kolik diye adlandırılan durumun esas nedeni çok iyi bilinmemektedir. Bazı teoriler vardır.

Devamını Oku

Bademcik Nedir?

Kulak Burun Boğaz
13132

Bademcikler ağız içinde boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid dokulardır. Bunlar vücudun savunma sisteminin bir parçasıdırlar

Devamını Oku

Ateş Yükselmesi

Bir hastada yüksek ateş varsa bunun nedeni mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Genellikle vücutta bir enfeksiyon odağı vardır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler