Sağlık Rehberi

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinü) nedir? Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Genel Cerrahi
1353

Kıl dönmesi, daha çok erkeklerde ve kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Vücutta sırt, ense, saç derisi gibi bölgelerden dökülen tüy ve kılların gözenek ya da boşluklardan derinin içine gömülmesi ve burada birikerek kistik bir yapı oluşturması sonucu oluşur.

Devamını Oku

Burun kanaması neden olur? Burun kanaması nasıl tedavi edilir?

Kulak Burun Boğaz
316

Burun kanaması, toplumda yaygın olarak görülen bir şikâyettir. Tıpta epistaksis olarak da adlandırılan burun kanaması çoğu zaman kendi kendini sınırlayan bir özelliğe sahiptir. Bazen sık sık tekrarlayan bir yapıda olabilir.

Devamını Oku

İnsülin direnci nedir? İnsülin direnci belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Gün içinde aldığınız şekeri yani glikozu enerjiye dönüştürebilmeniz için insülin hormonuna ihtiyacınız vardır. Karaciğer, yağ ve kas dokusu gibi bölgelerinizde insüline karşı duyarsızlık gelişmesi sonucu insülin direnci oluşur. Bu durumda kandaki şeker enerjiye dönüşemez ve yüksek seviyelerde seyreder. Yüksek şeker oranı bir süre sonra metabolik sendrom ve tip 2 diyabete neden olur. Kısaca özetlenirse, insülin hormonunun gereken düzeyde etkili olamamasına insülin direnci denir.

Devamını Oku

Sırt ağrısı nedir? Nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Ortopedi ve Travmatoloji
469

Hareketsiz yaşamın getirdiği sıkıntılardan biri de sırt ağrısıdır. Her beş kişiden birinin hayatında en az bir kez yaşadığı bu rahatsızlık hayat kalitesini düşürür. Bununla birlikte sırt ağrısı önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Kas incinmesi gibi basit bir nedene bağlı olabileceği gibi, kalp, akciğer, safra kesesi rahatsızlıkları ya da boyun ve sırt fıtıkları gibi pek çok hastalığın belirtisi de olabilir.

Devamını Oku

Kene ısırması ve kırım kongo kanamalı ateşi nedir?

Çoğu kene ısırığı ağrıya neden olmadan sadece kızarıklık, şişme veya deride hassasiyet gibi hafif işaret ve belirtilere neden olur. Ancak bazı keneler insanlara önemli hastalıklara neden olan mikroorganizmaları bulaştırır. Genel olarak, hastalık yaymak için kenenin en az 24 saat boyunca deride yapışık kalması gerekir. Bunun için fark edildiği anda dikkatli bir şekilde yapıştığı yerden çıkarılması çok önemlidir.

Devamını Oku

Çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıklar

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği gibi hastalıklara genellikle çocukluk çağı hastalıkları denir. Çünkü bu hastalıklar oldukça bulaşıcıdır ve çoğu insan aşı olmamışsa henüz çocukken bunlardan bir ya da daha fazlasına yakalanır.

Devamını Oku

İdrar yolu enfeksiyonu nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında ortaya çıkan çeşitli iltihabi durumlara verilen addır. Daha sık olarak alt idrar yollarında baş gösterir. Alt idrar yolu enfeksiyonlarında iltihabi durum, idrarın böbreklerden dışarıya taşındığı mesane ve üretra adı verilen idrar yolu kısmında görülür.

Devamını Oku

Gırtlak kanseri nedir? Gırtlak kanseri belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Medikal Onkoloji
5312

Gırtlak boğazda bulunan, nefes ve yemek borusunu birbirinden ayıran bir organdır. Ses üretimi burada yapılır. Ayrıca gırtlak solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Yutma sırasında yemeğin nefes borusuna kaçmasını önler. Gırtlak bölgesinin kötü huylu kitlesel hastalıklarına gırtlak kanseri denir.

Devamını Oku

Psikoloji kaynaklı cinsel sorunlar

Psikoloji
869

İnsan neslinin devamlılığının sağlanması amacı taşıyan cinsellik, tüm insanlarda doğumdan itibaren var olan bir dürtüdür. Uyumak, beslenmek gibi doğal bir ihtiyaç olan cinsellik insan yaşamının vazgeçilemez bir parçasıdır.

Devamını Oku

Hamilelikte sağlık

Hamilelik fizyolojik bir süreçtir ve hastalık değildir. Bu nedenle prensip olarak bir kadın için normal şartlarda sağlıklı olan ve ona iyi gelen şeyler hamilelik için de geçerlidir.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler