Sağlık Rehberi

Boğaz ağrısı nedir? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Kulak Burun Boğaz
4193

Yutkunma sırasında ağrı, ateş gibi boğaz ağrısına eşlik eden belirtiler nedeni saptamaya yardım eder. Boğaz ağrısının neden kaynaklandığını öğrenmek için aile hekimi ya da kulak boğaz burun doktoruna görünmeniz gerekir. Ciddi bir sebebe dayanmayan basit enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrısı için evde uygulayabileceğiniz pek çok yöntem vardır.

Devamını Oku

Bipolar bozukluk nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Psikiyatri
6208

Bipolar bozukluk tıbbi olarak manik depresif olarak adlandırılır. İki uçlu bozukluk olarak tanımlanan bu hastalıkta iki tip ruhsal bozukluk vardır. Bu durumlar taşkınlık( mani) ve çökkünlük(depresif bozukluk) olarak tanımlanabilir.

Devamını Oku

Lenf kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medikal Onkoloji
1586

Lenf kanserinin tıbbi adı lenfomadır. Lenfosit denilen kan hücrelerinin lenf bezlerinde aşırı çoğalması sonucu ortaya çıkar.

Devamını Oku

Saçkıran Nedir, Saçkıran Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Dermatoloji (Cildiye)
2626

Saçkıran ya da tıbbi adıyla alopesi areata bir kişinin saçının ya da kaş, kirpik, sakal gibi diğer tüylerinin kısa bir süre içinde bölgesel olarak aniden dökülmesi ile karakterize bir hastalıktır.

Devamını Oku

Huzursuz bacak sendromu nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
9603

Huzursuz bacak sendromu, kadınlarda ve erkeklerde görülebilen yaygın bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalar tarafından genellikle tam olarak tariif edilemeyen bir hastalık olmakla birlikte ayak ve bacak bölgesinde, bazı hastalarda ise kollarda kaşıntı, ürperme, ağrı, yanma ve karıncanma gibi semptomlarla karakterize bir hastalıktır.

Devamını Oku

Kramp nedir?

Yaygın bir kas spazmı olan kramplar zararsız gibi görünse de vücut hücrelerindeki bazı eksikliklerin ya da bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Özellikle yaz aylarında ve hamilelerde daha sık görülen kramplar yetişkinlerde %60 oranında ağrılı bir spazm şeklinde bükülme ya da sıkma gibi rahatsızlık hissi yaratabilir. Kısa bir süreliğine etki etse de kramplar son derece rahatsız edicidir.

Devamını Oku

Lupus nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Romatoloji
6380

Lupus ya da tam adıyla Sistemik Lupus Eritematozus vücutta pek çok organı birden tutan romatizmal bir hastalıktır. Yüzde kelebek tarzında kırmızı döküntüyle karakterize olduğundan halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinir.

Devamını Oku

Misophonia Nedir, Misophonia Belirtileri ve Tedavisi

Psikiyatri
3823

Günümüz modern toplumunda görülme oranı her geçen gün biraz daha artan misaphonia hastalığı, özellikle kulak hassasiyetine sahip kişilerde daha çok rastlanır. Dünya geneline bakıldığında her 100 kişiden 20'sinde misophania görülmesi mümkündür.

Devamını Oku

Haşimato nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Genel Cerrahi
5489

Boynun hemen alt kısmında yer alan ve kelebeğe benzeyen bir endokrin bezi olan tiroid bezi, tiroid hormonunun salgılanmasını sağlar. Tiroid hormonu vücudun enerji dengesinin sağlanmasında, vücut ısısının ayarlanmasında ve kas, beyin ve kalp gibi organların sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli rol oynar.

Devamını Oku

Meniere nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kulak Burun Boğaz
902

Meniere, iç kulakta aşırı basınç nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık, iç kulakta bulunan denge organının etkilenmesi sonucu ortaya çıkar. Meniere hastalığında görülen üç ana belirti; beklenmedik ani vertigo atakları, kulak çınlaması ve işitmede azalmadır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler