+90 444 44 84

Sağlık Rehberi

Ayrılık anksiyetesi ve okul reddi

Bir çocuğu yetiştirirken doğal olanı, bağımlılığını azaltıp, bir süre sonra bağımlılığın yerini bağlılığın almasıdır. Bunu gerçekleştirmek için doğru adımlar atmak önemlidir.

Devamını Oku

İshal (Diyare) Nedir?

İshal 24 saat içerisinde 3 den fazla yumuşak, sulu, şekilsiz ve sulu kıvamda dışkılama olarak tanımlanmaktadır. Başlangıç sürelerine göre akut ve kronik olarak ayrılmaktadır.

Devamını Oku

Sağlık içeriklerinin kaynağına dikkat edilmeli

453

İnternet çağının en belirleyici özelliği bilgiye ulaşmanın hayallerimizin ötesinde kolaylaşması. Bir Afrika ülkesindeki ev yemeğinin nasıl yapılacağından evrenin en derin sırlarına değin, her kategoride ve çeşitte bilgiye ulaşmak birkaç parmak hareketine bağlı.

Devamını Oku

Kronik böbrek hastalığında beslenme alışkanlığı

Böbrek hastalığında sağlıklı beslenme ana kuraldır ve yanlış beslenme alışkanlıklarının sil baştan değişmesi gerekmektedir. Beslenme planlaması mutlaka diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır.

Devamını Oku

Çocuğumu büyütürken nelere dikkat etmeliyim?

Sağlıklı toplumun temelleri ancak sağlıklı doğan ve sağlıkla büyüyen çocuklar ile atılacaktır. Büyürken en çok emek gerektiren canlı türü insandır.

Devamını Oku

Anne sütüyle besle pişikten koru

Bebeklerde pişik sorunu, özellikle sıcak havalarda sıklıkla ortaya çıkarken, anneler farklı önlemler ve kremlerle bu derde çare arıyor.

Devamını Oku

Uzun süren sabah katılığı iltihapli romatizma belirtisi olabilir

El eklemleri başta olmak üzere sabahları bir saati aşan eklem katılığı ve tutukluğu sanıldığı gibi sadece yaşlanma belirtisi olmayabilir.

Devamını Oku

Akmayan trafik kalp krizi riskini artırıyor

Günlük stresin en büyük nedenlerinden birisi trafik. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların bu çilesi artık yalnızca iş ya da okul çıkışlarında değil günün her saatinde karşınıza çıkabiliyor.

Devamını Oku

Çocukluk çağında nefrotik sendrom

Nefrotik sendrom idrarda fazla miktarda protein kaybı sonucu kanda albumin düzeyinin azalması, kolesterol ve yağ düzeylerinin artması ve vücutta yaygın şişliklerle seyreden kronik bir hastalıktır.

Devamını Oku

Bypass nedir?

Günümüzde kalp ve koroner damar hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Buna paralel olarak kalbi besleyen atardamarların daralması veya tıkanması durumunda yapılan cerrahi girişimler yani bypass ameliyatları da sıklıkla kullanılıyor.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler