Sağlık Rehberi

Duruş bozukluklarının sebepleri nelerdir?

Duruş bozukluklarını genel olarak tıbbı duruş bozukluklar ve kazanılmış duruş bozuklukları olarak  iki başlık altında inceleyebiliriz, tıbbı duruş bozuklukları arasında noromuskuler hastalıklar, skolyoz(omurga eğrilikleri), bacak boyu eşitsizlikleri, ekstremite deformiteleri (şekil bozuklukları) olarak  sıralayabiliriz, kazanılmış olanlar ise geçirilmiş kaza ve travmalar sonrası olanlar, özellikle uzun süreli masa başı iş yapan kişilerde görülen yanlış oturma pozisyonuna bağlı duruş bozuklukları olarak  sıralayabiliriz.

Devamını Oku

Otizm nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Otizm genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edebileceğimiz gelişimsel bir bozukluktur. Günümüzde basit testler ile tanısı erken konulabilmektedir. Erken tanı ve uygun rehabilitasyon programı bu vakaların hayata kazandırılmasında büyük rol oynamaktadır. Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Otizmlilerin %70'inde zeka geriliği vardır. %'10 unda ise üstün zeka görülebilir. Otizm ile birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, duygu durum bozuklukları ve epilepsi görülebilir.

Devamını Oku

Hemofili nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İç Hastalıkları
1170

Vücudumuzda herhangi bir nedenle kanama olduğunda damar duvarında bulunan hücreler, trombositler ve pıhtılaşma faktörleri o bölgeye hücum ederek pıhtı oluşmasını ve kanamanın durdurulmasını sağlarlar. Hemofili, bu mekanizma içinde yer alan pıhtılaşma faktörlerinin doğuştan eksikliği sonucu oluşur. Buna bağlı olarak kanama durmaz pıhtı oluşmaz. Başlıca 2 tipi vardır. Faktör 8 eksikliği Hemofili A ve faktör 9 eksikliği Hemofili B olarak adlandırılır.

Devamını Oku

Prostat nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Üroloji
3772

Aslen erkek ürogenital sisteminin bir organı olarak nitelendirebileceğimiz prostat denildiğinde akla orta yaş ve üstü erkeklerin korkusu haline gelen hastalıklar gelmektedir. Şekil ve boyut olarak cevizi andıran prostat, üretra yani idrar yolu başlangıcını  saran ve mesanenin alt kısmında bulunan bir salgı bezidir. Ürettiği salgı, meni içerisindeki spermin kadın ürogenital sisteminde daha dayanıklı halde olmasını sağlamaktadır. Herhangi bir nedenle prostatta oluşan hastalıklar, hastanın hem genel sağlığını hem de günlük hayatını oldukça etkilemektedir.

Devamını Oku

Sedef Hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Dermatoloji
10571

Sedef hastalığı (psoriasis), kronik seyirli ve tedavisi olmayan bir hastalıktır. Tüm dünyada yaklaşık %1-3 oranında görülür. Sıklıkla otuzlu yaşlarda başlasa da doğumdan itibaren görülebilir. Vakaların %30 unda aile öyküsü vardır. Sedef hastalığında derideki hücreler tarafından antijenler oluşturulur. Bu antijenler bağışıklık sistemini aktive eder. Oluşan hücreler tekrar deriye döner ve deride hücre çoğalması ve buna bağlı sedef hastalığına özgü plakların oluşumuna neden olur. Yani sedef hastalığı vücudun kendi dokularına karşı geliştirdiği bir hastalıktır.

Devamını Oku

Terleme nedir? Nedenleri ve tedavileri nelerdir?

Dermatoloji
890

Terleme vücudun ısı kontrolünü yapmak için meydana gelen fizyolojik bir olaydır. Aşırı terleme (hiperhidroz) ise çevre koşulları ve vücudun ısı kontrolünden bağımsız olarak fazla miktarda  terleme durumudur. Hiperhidrozu olan hastaların terlemesi için hareket etmelerine gerek yoktur. Hatta oturdukları yerde ellerinden ter damlayabilir. Hastalık, primer, bir ilaç yada tıbbi bir duruma bağlı olarak gelişebilir. Bölgesel aşırı terleme özellikle koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı ve daha nadir olarak baş-boyun bölgesinde olan terlemedir.

Devamını Oku

Avustralya Gribi nedir? Belirtileri nelerdir?

VM Medical Park Pendik Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Abdullah Umut Pekok, tüm dünyayı tedirgin eden Avustralya gribi ile ilgili şu bilgileri verdi.

Devamını Oku

Glokom Hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Devamını Oku

İnme(Felç) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İnme Merkezi
10103

İnme beyne giden hayati kan ve oksijen akışının ani bir şekilde kesildiği ya da azaldığı bir BEYİN KRİZİDİR. Kan akımının kesildiği bölgedeki hücreler hızlıca ölmeye başlar ve inmenin oluştuğu bölgeden yürütülen fonksiyonlar da geçici ya da kalıcı kayıplar meydana gelir.

Devamını Oku

Diş Beyazlatma nedir?

Günümüzde ağız ve diş sağlığının yerinde olmasının yanı sıra dişlerin estetik açıdan görünümü de kişiler açısından son derece önem taşımaktadır. Kimi zaman dişlerde görünümü etkileyecek şekil ve dizilim bozuklukları olmasa da var olan aşırı renklenmeler oldukça fazla rahatsızlık vermektedir.  Bu renklenmelerin çözümü için çoğu zaman diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri kullanılmaktadır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler