sat─▒r aras─▒

Sakaldan Sa├ž Ekimi Yap─▒l─▒r m─▒?

Saç ekiminde donör bölge olarak saç─▒n ense bölümünde yer alan k─▒l kökleri kullan─▒l─▒r. Ya┼č, genetik ve di─čer faktörlere ba─čl─▒ olarak ense bölümündeki saç folikülleri yetersiz olabilir.

Bu tarz bir probleminiz bir uzman taraf─▒ndan belirlenmi┼čse sakaldan saç ekimi alternatifi dü┼čünülebilir.

Genellikle, ┼čiddetli ve ilerlemi┼č saç dökülmeleriniz varsa aç─▒kl─▒─č─▒n─▒ kapatmak için destek bir yöntem olu┼čturulabilir. Ayr─▒ca, seyrek saçlar─▒n─▒z─▒n yo─čun görülmesini de sa─člayarak ekim sonras─▒ memnuniyetinizi artt─▒rabilir.

Sakaldan Saç Ekimi ile ─░lgili Bilinmesi Gerekenler

Sakaldan Sa├ž Ekimi ile ─░lgili Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi yap─▒lacak adaylarda öncelikle kafan─▒n arka bölümünde saç foliküllerinin donör olarak kullan─▒lmas─▒ de─čerlendirilir.

Ense bölümünde ┼čiddetli saç dökülmesi ve saç zay─▒fl─▒─č─▒ varsa donör olarak kullanamayabilir. Bu durumda sakal dayan─▒kl─▒ bir k─▒l yap─▒s─▒na sahip olmas─▒ndan dolay─▒ ilk seçenektir.

Bu süreçte, sakal k─▒llar─▒n─▒z yap─▒sal olarak saç köklerinden farkland─▒─č─▒ için tek ba┼č─▒na ekim yap─▒lmas─▒ tercih edilmeyebilir. 

Saç ekim a┼čamas─▒na geçildi─činde al─▒nan k─▒l kökleri FUE ya da DHI yöntemi ile al─▒narak yo─čunla┼čt─▒r─▒labilir.

Yap─▒lacak uygulama öncesinde kafa bölümünüzde ciddi bir aç─▒kl─▒k varsa FUE tekni─či ile sakaldan saç ekimi sizin için uygun olabilir.

Geni┼č bir alanda kellik probleminiz var bu teknikle sakal ve saç folikülleri ayn─▒ anda donör olarak kullan─▒l─▒r. 

Di─čer bir taraftan saçk─▒ran, yara izi, sedef gibi problemlerinin dar alanda olu┼čturdu─ču bir aç─▒kl─▒─č─▒n─▒z varsa DHI yöntemi ile sadece sakaldan ekim yap─▒labilir.

Her iki yöntemde de donör bölgeden k─▒l al─▒n─▒rken köklerin yönünün ve estetik durumunun korunmas─▒ gereklidir. K─▒l folikül say─▒s─▒ ki┼čiden ki┼čiye de─či┼čirken ortalama olarak sizden de 500-1500 greft al─▒n─▒r. 

Son a┼čamada, donör yerinden transfer edilen k─▒l kökünün kafa deriniz taraf─▒ndan tamamen kabul edilmesi çok mümkün de─čildir.

Kafa deriniz de bir k─▒s─▒m k─▒l kökünü kabul etmeyerek ekilen sakal k─▒llar─▒n─▒n az miktar─▒n─▒n da döküldü─čünü görebilirsiniz.

Sakaldan Saç Ekiminin Avantajlar─▒ Nelerdir?

Seyrek saçlar─▒n─▒z varsa sakaldan saç ekimi k─▒l yo─čunlu─čunuzu artt─▒rman─▒z için iyi bir seçene─činiz olabilir.

Sakal alan─▒n─▒zdan al─▒nan k─▒llar─▒n ekimden sonra özel bir bak─▒m gerektirmemesi büyük bir avantajd─▒r, sadece temiz suyla y─▒kaman─▒z yeterlidir.

Ayr─▒ca, sakal k─▒llar─▒n─▒z yap─▒sal olarak güçlü bir forma sahip oldu─ču için saç dökülme ┼čikayetiniz devam ediyorsa iyi bir tercihtir. K─▒l yap─▒s─▒n─▒n kal─▒n olmas─▒ nedeniyle daha çok da tepe bölümde kullan─▒m─▒n─▒ de─čerlendirebilirsiniz. 

Sakallar─▒ yo─čun bir ki┼čiyseniz bölgesel al─▒nan greftler sayesinde k─▒l say─▒n─▒z sakal bölümünde seyrelebilir, bu sayede daha kolay bak─▒m yapabilirsiniz.

E─čer, saç derinizde yaln─▒zca baz─▒ bölgelerden donör al─▒nabiliyorsa sakal kökleri bu bölgelerden daha güçlü bir yap─▒dad─▒r ve daha dirençlidir. 

Bilindi─či üzere sakal donörleri saç derisinden al─▒nan donörlere göre iki kat daha kal─▒nd─▒r, bu durum saç hacminin artmas─▒n─▒n da nedenini aç─▒klar.

Son olarak, sakal k─▒llar─▒n─▒n büyüme evreleri kafa derisiyle paraleldir. Bu paralellik, k─▒llar─▒n ço─čalma a┼čamas─▒n─▒n ve dinlenme a┼čamas─▒n─▒n saç k─▒llar─▒na benzerlik göstermesiyle biyouyumlulu─ču art─▒r─▒r.

Sakaldan Saç Ekimi Sonras─▒ ─░yile┼čme Süreci Nas─▒l Olur?

Sakaldan Sa├ž Ekimi Sonras─▒ ─░yile┼čme S├╝reci Nas─▒l Olur?

Kafa derinize ekim i┼člemi yap─▒ld─▒ktan sonra sakal─▒n─▒zdan al─▒nan donör bölgeleri çok daha h─▒zl─▒ bir iyile┼čme gösterir. Bu durumun temeli k─▒l köklerinin deri alt─▒ndaki mesafesiyle ilgilidir.

Sakal k─▒l─▒n─▒n deri alt─▒nda mesafesi 2 mm iken ayn─▒ deri alt─▒ mesafe saç folikülünde 3-4 mm'dir.

Bu nedenle, kafa derinize sakaldan ekim yap─▒ld─▒ktan sonra daha yüzeysel bir mesafede aktar─▒m oldu─ču için daha kolay toparlanma gözlemleyebilirsiniz. 

─░┼člem tamamland─▒ktan sonra iyile┼čme sürecini hafif atlatman─▒z─▒n yan─▒nda saç dökülme riski minimum düzeydedir.

Sakal─▒n─▒zdan greftlerin homojen al─▒narak iz b─▒rakmamas─▒ memnuniyetinizi artt─▒rabilir.

Güvenilir ko┼čullarda i┼čleminiz yap─▒l─▒rsa saç ekimi sonuçlar─▒ sizi mutlu ederken sakal bölgenizde de herhangi bir hasar olmad─▒─č─▒n─▒ görebilirsiniz. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
Yaman S├Ânmez
Sa├ž Ekimi Klini─či
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
411

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.