Prof. Dr.Sami Sökücü

  • İlgi Alanları
  • Robotik diz protezi
  • Travma cerrahisi
  • Deformite cerrahisi
  • Boy uzatma cerrahisi
  • Ortopedik tümör cerrahisi
  • Artroplasti

İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji tıbbi biriminde hasta kabul eden Prof. Dr. Sami Sökücü, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 1997-2003 yılları arasında tıp eğitimi almıştır. Tıp lisansının ardından ara vermeden uzmanlık eğitimine başlayan Sökücü, 2004-2010 yılları arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uzmanlık eğitimini tamamlayarak Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı unvanını almaya hak kazanmıştır. Uzmanlık alanına giren boy uzatma ve kısalık cerrahisinde tedavi olanağı sağlayan tüm yenilikçi yöntemleri kullanabilmesinin yanı sıra boy ve ekstermite uzatma cerrasihinde manyetik çivi kullanarak uzatma yapabilmektedir ve bu konuda geniş deneyimlere sahiptir.

Prof. Dr. Sami Sökücü, deformite (bacak eğrilikleri) konusunda internal ve eksternal tedavi metotlarını başarı ile uygulayabilmektedir. Ayrıca diz ve kalça ekleminin travmatik ve dejeneratif değişikliklerinin sonucunda meydana gelen kireçlenme tedavisinde sıklıkla kullanılan primer diz ve kalça artroplastisi konusunda çok sayıda vakanın tedavisini gerçekleştirmiş, diz ve kalça protezi sonrasında revizyon konusunda önemli tecrübeler edinmiştir.

Yapılacak boy uzatma veya ekstremite eşitsizliğini düzeltme tedavisi sonrasında hastaların yürüyüş şekilleri normal hale gelmekte, ileride yaşanacak diz kalça ve bel sorunlarının önüne geçilmekte ve kozmetik olarak düzelme sağlanmaktadır. Hekimlerimizin önerdiği metot, uygun profildeki hastalarda hastaya dışarıdan bir cihaz yerleştirmeden yapılan teknikle (manyetik çivi ile uzatma) uzatma işleminin yapılmasıdır. Bu yöntem hastalara çok büyük bir konfor sağlamakla birlikte hastanın özellikle alt ekstremite uzatmaları sonrasında kalça, diz ve ayak bileği hareketlerinin doğal olmasına izin verir. Eksternal fiksatör yönteminde görülen pin dibi sorunları, eklem kontraktürleri ve fiksator çıkarma işlemi sonrası görülen kırık, yanlış kaynama gibi komplikasyonların önüne geçilmesine de olanak sağlar..

İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi'nin tecrübeli hekim kadrosu tarafından gerçekleştirilen tüm Ortopedi ve Travmatoloji uygulamalarında son teknoloji tıbbi ekipmanlar kullanılır ve başarı oranı oldukça yüksektir. Birimimizin değerli hekimlerinden olan Prof. Dr. Sami Sökücü, FEBOT (Fellow of European Orthopedics and Traumatology) üyesi olup Avrupa Ortopedi ve Travmatoji Birliği'nin yapmış olduğu sınavı geçerek bu kurum tarafından sertifiye edilmiştir.

Eğitim ve Uzmanlık
1997-2003 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
2004-2010 Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Tıpta Uzmanlık

Deneyim
2010-2012 Metin Sabancı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
2012-2017 Metin Sabancı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
2017-Halen Doç. Dr. İAÜ VM Medical Park Florya

Mesleki Üyelikler
1. 2014 European Board of Orthopaedics and Traumatology(EBOT), Üye
2. 2014 Kalça ve Diz Artroplasti Derneği, Üye
3. 2011 Ortopedik Travma Şubesi, Üye
4. 2010 Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi(TOTEK), Üye
5. 2007 Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği(TOTBİD), Üye
6. 2005 Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği (TOTDER), Üye
7. 2005  Türk Tabipler Birliği İstanbul Şubesi, Üye

Ödüller
2011 - Takdirname, İl Sağlık Müdürlüğü


Prof. Dr. Sami Sökücü Videoları