sat─▒r aras─▒

Sar─▒ Kantaron Faydalar─▒ Nelerdir?

Sar─▒ kantaron ya─č─▒ geçmi┼č dönemlerden beri ┼čifac─▒l─▒k alanlar─▒nda s─▒kl─▒kla kullan─▒lan do─čal bir yara iyile┼čtiricidir.

Özellikle alternatif t─▒p alan─▒nda bu tarz bitkisel ya─člardan s─▒kl─▒kla destek al─▒n─▒r. Sar─▒ kantaron faydalar─▒ sayesinde seneler boyu birçok farkl─▒ uygarl─▒─č─▒n en popüler merhemlerinden biridir. Her bölgede farkl─▒ isim ile an─▒l─▒r.

Bu bitkinin bilinen di─čer isimleri; k─▒l─▒ç otu, mayas─▒l otu ve koyun k─▒ran otudur. Ya─č─▒ elde edilen kantaron bitkisi, kantarongiller familyas─▒nda yer alan hypericum cinsinin çiçekli bitkilerinden birisi olarak bilinir.

Dünyan─▒n neredeyse her bölgesinde yeti┼čti─či bilinen bu bitki, baz─▒ ülkelerde yol kenarlar─▒nda dahi yeti┼čir. Özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika'da bu bitkiye s─▒kl─▒kla rastlan─▒r. 

Eski Yunan ve Antik Roma dönemlerinde de sar─▒ kantaron ya─č─▒ faydalar─▒ndan yararlan─▒lm─▒┼čt─▒r.

Birçok sa─čl─▒k probleminin tedavisinde kullan─▒lan sar─▒ kantaron ya─č─▒ ve çay─▒, geçmi┼č dönemlerde alt─▒na kaç─▒rma problemi olan çocuklar üzerinde kullan─▒ld─▒.

Kantaron kullan─▒m─▒ sonucunda ise çocuklar─▒n alt─▒na kaç─▒rma probleminin ortadan kalkt─▒─č─▒ görüldü.

Bu ve bunun gibi birçok farkl─▒ nedenle antik dönemlerde sar─▒ kantaron ya─č─▒ kullan─▒ld─▒. Günümüzde de halen sar─▒ kantaron ya─č─▒ faydalar─▒ndan yararlan─▒lmaya devam edilir. 

Sar─▒ Kantaron Ya─č─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Sar─▒ Kantaron Ya─č─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Sar─▒ kantaron ya─č─▒ faydalar─▒ birçok alanda ortaya ç─▒kar. Cilt sa─čl─▒─č─▒ ba┼čta olmak üzere birçok alanda sar─▒ kantarondan faydalanmak mümkün.

Sar─▒ kantaron ya─č─▒ faydalar─▒ sadece cilt ile s─▒n─▒rl─▒ kalmay─▒p sindirim sistemine kadar etkili do─čal bir ya─čd─▒r.

Ayn─▒ zamanda bu bitkinin çay─▒n─▒ tüketerek de faydalar─▒n─▒ görmek mümkündür.

Günümüzde bu bitkinin çay─▒ pek fazla tüketilmese de ya─č─▒ birçok ki┼či taraf─▒ndan s─▒kl─▒kla kullan─▒l─▒r. ─░┼čte bilinen sar─▒ kantaron ya─č─▒ cilt faydalar─▒ ┼ču ┼čekildedir;

 • Sar─▒ kantaron ya─č─▒n ciltte olu┼čan güne┼č yan─▒klar─▒n─▒n iyile┼čmesini destekler.
 • Ciltte olu┼čan morarmalar için faydal─▒d─▒r.
 • Yaralar─▒n daha h─▒zl─▒ iyile┼čmesini sa─člar.
 • Zehirli hayvanlar─▒n ─▒s─▒r─▒klar─▒na iyi geldi─či bilinir.
 • Cildin nemlenmesini sa─člar.
 • Cildi güne┼č ─▒┼č─▒nlar─▒n─▒n zararl─▒ etkilerinden korur.

Bunlar─▒n haricinde ise sar─▒ kantaron çay─▒n─▒n saça da faydalar─▒ vard─▒r. Saça uygulanan sar─▒ kantaron ya─č─▒, saçlar─▒n daha parlak görünmesini sa─člar ve saçlar─▒ nemlendirir.

Sar─▒ Kantaron Çay─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Sar─▒ kantaron ya─č─▒ faydalar─▒ oldu─ču kadar ayn─▒ ┼čekilde bu bitkiden elde edilen çay─▒n da sa─čl─▒k üzerinde olumlu etkileri oldu─ču bilinir.

Sar─▒ kantaron ya─č─▒ faydalar─▒ özellikle cilt problemlerinde ortaya ç─▒kar.

Çay─▒n faydalar─▒ ise sindirim sistemi ba┼čta olmak üzere genel sa─čl─▒k alan─▒nda faydalar─▒ olan bir içecek olarak bilinir. Sar─▒ kantaron çay─▒ faydalar─▒ ┼ču ┼čekilde bilinir;

 • Ülser gibi mide problemlerine iyi gelir.
 • Kronik hastal─▒─ča sahip ki┼čiler üzerinde yat─▒┼čt─▒r─▒c─▒ etkisi vard─▒r.
 • Ba─č─▒rsak sorunlar─▒ için faydal─▒d─▒r.
 • A─čr─▒ kesici özelli─či vard─▒r.
 • Akci─čer rahats─▒zl─▒klar─▒n─▒n tedavisini destekler.
 • ─░drar yolu problemlerine iyi gelir.

Sar─▒ Kantaron Ya─č─▒n─▒n Kullan─▒ld─▒─č─▒ Di─čer Alanlar Nelerdir?

Sar─▒ Kantaron Ya─č─▒n─▒n Kullan─▒ld─▒─č─▒ Di─čer Alanlar Nelerdir?

Sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒n özellikle nörolojik ve psikolojik problemlere sahip olan ki┼čilerin tedavisinde kullan─▒ld─▒─č─▒na dair baz─▒ bilgiler vard─▒r. 

Migren gibi ba┼č a─čr─▒s─▒na neden olan hastal─▒klar─▒n tedavisinde de yine sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒n kullan─▒m─▒ görülebilir.

Bu ya─č dünya genelinde kullan─▒l─▒r. Ülkemizde resmi olarak t─▒bbi ilaç yerine geçmiyor olsa da alternatif olarak kullan─▒lan ve önerilen ya─člar aras─▒nda yer al─▒r.

Bunlar─▒n haricinde ise sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒n kullan─▒m alanlar─▒ aras─▒nda ┼čunlar yer al─▒r;

Sar─▒ Kantaron Ya─č─▒ ─░çilir mi?

Sar─▒ Kantaron Ya─č─▒ ─░├žilir mi?

Sar─▒ kantaron ya─č─▒ direkt olarak içilebilecek bir ya─čd─▒r. Tabii ki bunun belirli bir ölçüsü bulunur.

Bir çay ka┼č─▒─č─▒ndan fazla sar─▒ kantaron ya─č─▒ tüketimi zararl─▒d─▒r. Ayn─▒ zamanda bir çay ka┼č─▒─č─▒ sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒ ─▒l─▒k suya kar─▒┼čt─▒rarak tüketmek de mümkündür.

Günde bir çay ka┼č─▒─č─▒ sar─▒ kantaron ya─č─▒ tüketmek ┼či┼čkinli─či al─▒r. Ayn─▒ zamanda gaz s─▒k─▒┼čmas─▒ ya┼čayan ki┼čiler de yine bir çay ka┼č─▒─č─▒ kadar sar─▒ kantaron ya─č─▒ tüketebilir. 

Bir çay ka┼č─▒─č─▒ sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒n gastrite ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kan mide a─čr─▒s─▒n─▒n ve mide yanmas─▒n─▒n geçmesine de katk─▒s─▒ oldu─ču bilinir.

Akne ve sivilce olu┼čumu, egzama, hemoroit gibi problemlerin tedavisinde de yine sar─▒ kantaron ya─č─▒ tüketiminin faydalar─▒ndan yararlanmak mümkündür.

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar─▒n tedavi sürecinde de hastalar günde bir çay ka┼č─▒─č─▒ sar─▒ kantaron ya─č─▒ tüketerek tedavi sürecini destekleyebilir. Bunlar─▒n haricinde ise sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒n bilinen ve bilinmeyen birçok faydas─▒ vard─▒r.

Sar─▒ Kantaron Ya─č─▒ ile ─░lgili S─▒k Sorulan Sorular Nelerdir?

Sar─▒ Kantaron Ya─č─▒ Vücudun Hangi Bölgelerine Sürülebilir?

Sar─▒ kantaron faydalar─▒ sadece sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan fayda sa─člamaz. Ayn─▒ zamanda saç ve cilt bak─▒m─▒ içinde bilinen birçok faydas─▒ bulunur. Sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒n hücre yenileme özelli─či bulunur. Bu nedenle yüz bölgesinde olu┼čan lekelenmeler için sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒n kullan─▒lmas─▒ mümkündür. Yüzdeki sivilcelerin sönmesi için de yine yüz bölgesine sar─▒ kantaron ya─č─▒ uygulan─▒r. 

Düzenli olarak yap─▒lan cilt bak─▒m rutininize sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒ ekleyerek daha canl─▒ ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yan─▒k varsa o bölgeye de güvenle sar─▒ kantaron ya─č─▒ sürebilirsiniz. Vücudun herhangi bir bölgesinde olu┼čan yan─▒k üzerine sar─▒ kantaron ya─č─▒ sürülmesi halinde yan─▒k izi kalma ihtimali oldukça dü┼čüktür.

Ergenlik sürecinde ki┼čilerin vücutlar─▒nda bu döneme ba─čl─▒ olarak ekstra sivilcelenme durumu ba┼člar. Ergenlik dönemindeki sivilcelenmeler için de yine bu ya─č─▒n kullan─▒m─▒ mümkündür. Temiz cilde sar─▒ kantaron ya─č─▒ uygulamas─▒ çok faydal─▒d─▒r. Özellikle ak┼čam yatmadan önce yüzünüzü y─▒kad─▒ktan sonra pamuk yard─▒m─▒ ile hafifçe yüzünüze masaj yaparak sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒ uygulayabilirsiniz.

K─▒sacas─▒ sar─▒ kantaron ya─č─▒, yüz bölgesi ba┼čta olmak üzere cildin tamam─▒na uygulanabilecek olan bitkisel bir ya─čd─▒r. Fakat bu ya─č─▒n cinsel bölgelere uygulanmamas─▒na dikkat etmek gerekir. Ayr─▒ca alerjik yap─▒da bir cilde sahipseniz de mutlaka sar─▒ kantaron ya─č─▒ kullanmadan önce doktorunuza dan─▒┼čman─▒z gerekir.

Hamilelik (Gebelik) Sürecinde Sar─▒ Kantaron Tüketimi Zararl─▒ m─▒d─▒r?

Hamilelik (gebelik) süreci birçok kad─▒n için zorlay─▒c─▒ olabilir. Bunun nedeni ise hamilelik hormonlar─▒na ba─čl─▒ olarak ki┼čilerin vücudunda ve duygusal durumunda baz─▒ de─či┼čimlerin meydana gelmesidir.

Bebeklerin ve annenin sa─čl─▒─č─▒ göz önünde bulundurularak bu süreçte doktor onay─▒ olmadan herhangi bir ┼čey kullan─▒lmamas─▒ gerekir. 

Baz─▒ ki┼čilerde hamilelik öncesinde olmayan fakat bu süreçte ortaya ç─▒kan alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Bitkiler ve bitkisel ya─člar da ki┼čiler üzerinde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒n hamilelik sürecinde tüketilmemesi önerilir.

Sar─▒ kantaron faydalar─▒ birçok alanda kendini gösteriyor olsa dahi gebelik gibi süreçlerde zararl─▒ olabilir.

Cilt üzerinde olu┼čan yaralanmalar için ise yine bu süreçte sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒ cildinize sürebilirsiniz. Ayn─▒ zamanda sar─▒ kantaron ile haz─▒rlanm─▒┼č olan çay─▒nda bu dönemde tüketilmemesi daha faydal─▒d─▒r.

Sar─▒ Kantaron Günde Ne Kadar Kullan─▒lmal─▒d─▒r?

Sar─▒ kantaron oldukça faydal─▒ bir bitki olsa da fazla tüketimi halinde ki┼činin sa─čl─▒─č─▒n─▒ olumsuz yönde etkileyici baz─▒ özelliklere sahiptir. Sar─▒ kantaron faydalar─▒ndan yararlanabilmek için günde belirli bir ölçüde sar─▒ kantaron tüketimi önerilir. Sar─▒ kantaron ya─č─▒ içilecek ise günde bir çay ka┼č─▒─č─▒ndan fazla tüketilmemesi gerekir. 

Cilt için ise haftada bir kere sar─▒ kantaron ya─č─▒ tüketilmesi mümkündür. Alerjik yap─▒da cilde sahip olan ki┼čiler ise ortalama iki haftada bir olmak üzere sar─▒ kantaron ya─č─▒n─▒ ciltlerine uygulayabilir. Sar─▒ kantarondan elde edilen bitki çay─▒n─▒n tüketimi ise yine günde bir fincan ile s─▒n─▒rl─▒d─▒r. Belirtilen ölçülerin üzerine ç─▒k─▒lmas─▒ ise ki┼činin sa─čl─▒─č─▒ aç─▒s─▒ndan zararl─▒d─▒r.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Canan G├Ârpelio─člu
Dermatoloji (Cildiye)
VM Medical Park Ankara (Ke├ži├Âren)
18213

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.