Sıcak Havalarda İshale Dikkat

İshalin yirmidört saatte, üçten fazla dışkılama veya anne sütü alan bebeklerde er zamankinden daha sık ve sulu dışkılaması şeklinde görüldüğünü belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Ali Satılmış ''Dünyada her yıl, beş yaşın altındaki yaklaşık 2,2 milyon çocuk ishal nedeniyle ölmektedir. İshale bağlı ölümler sıklıkla su ve mineral kaybından kaynaklanmaktadır. Ayrıca beslenme durumunun iyi olmaması ishal ve ishale bağlı ölüm riskini arttırmaktadır. İshalle birlikte çocuklarda kusma, karın ağrısı ateş de görülüyorsa zaman kaybetmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır'' dedi.

İshale Yol Açan Faktörler

Uzun süre bekletilmiş besinler, uygun şekilde hazırlanmamış konserveler, iyi pişirilmemiş besinler, kaynağı belli olmayan içme suları içerisinde mikropları barındırarak ishale neden olabileceğini söyleyen Uzm.Dr.Ali Satılmış ''bunların dışında özellikle çocuklarda; barsak enfeksiyonları (virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar), gıda zehirlenmesi, diş çıkarma, bazı gıdalara karşı hassasiyet (alerji), gereğinden fazla meyve ve meyve suyu (özellikle elma ve üzüm) tüketimi ve diğer ishal yapıcı gıdalar, antibiyotik tedavisi, üst/alt solunum yolu enfeksiyonları, doğuştan metabolik hastalıklar da ishale yol açmaktadır'' dedi.

İshal Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

İshal olan bebeğe doktor onayı olmadan antibiyotik ya da diğer ilaçların verilmemesi konusunda uyaran Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm.Dr.Ali Satılmış ''küçük çocuklarda ishal özellikle kusma varlığında büyük su kayıplarına yol açar, yeterli su verilmediği takdirde öldürücü olabilir. Bu yüzden kusması olan çocuklara bol bol su içirilmesi gerekir.

Ayrıca ek olarak yağsız çorba, pirinç suyu ve seyreltilmiş sütle hazırlanmış muhallebi, ayran, elma suyu gibi sıvılar susuzluğu önlemek, aynı zamanda kalori ihtiyacını karşılamak için verilebilir. Altı aylıktan küçük ve henüz ek gıdaya başlanmamış bebeklerde emzirme sıklaştırılır. Bebek aldığı takdirde aralıklı kaynatılmış ılık su verilebilir'' dedi.