Sinüzit nedir? Sinüzit Belirtileri ve Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Kulak Burun Boğaz
15067

Sinüsler yüz kemikleri ve kafatasının içine yerleşmiş boşluklardır. İçleri solunum yolu hücreleri ile döşelidir. Görevleri; solunan havayı ısıtma, nemlendirme, yabancı partikülleri tutma, müküs salgılama ve bakterileri tutarak çoğalmasını önlemektir. Sinüsleri örten hücre tabakasının iltihaplanmasına ise sinüzit denir. Sinüzitte sinüslerin ağzı ödemlenir ve tıkanır. Bunun sebebi hem bakteriler hem de virüsler olabilir.

Sinüzitin oluşmasının birçok sebebi olabilir. Örneğin; alerjiden dolayı kronik sinüzit gelişebilir. Geniz eti, burun eğriliği, kistik fibrozis, bağışıklık sistem yetersizliği, kuvvetli sümkürme ise kronik sinüzitin nedenlerindendir. Bunun yanı sıra sürekli su altında kalan yüzücülerde sinüzit gelişebilir. Burunda bulunan polip ve tümörler, yabancı cisim, burunda anatomik anormallikler, diş enfeksiyonları ise sinüzite neden olan diğer faktörlerdir.  

Akut sinüzit

Genellikle nezle, grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben oluşurlar. Ateş, iltihabi sarı-yeşil burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, gece tahriş öksürüğü ve sinüsler üzerinde ağrı sık rastlanılan belirtilerdir. Sinüzittten dolayı göz çevresinde enfeksiyon gelişebilir. 

Akut sinüzit tanısı fizik muayene ile konur. Gerek görülürse radyolojiden yararlanılabilir.  Çok ağır ve tedaviye cevap vermeyen vakalarda sinüs aspirasyonu yapılabilir. 

Sinüzit tanısı konan bir hasta uygun antibiyotikler, burun spreyleri, ağrı kesiciler ve dekonjestan ilaçlar ile tedaviye alınır. Alerjisi olduğu düşünülen hastalarda antialerjik ilaçlar tedaviye eklenir. 

Kronik sinüzit nedir?

Kronik sinüzit en az 12 hafta süren ve burun tıkanıklığı, koku almada azalma, burun ve geniz akıntısı ve yüzde basınç ve ağrı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Bu hastalar, hastalı belirtilerinin yanı sıra yorgunluk da hisseder. Bu belirtilere sahip bir hastanın tanısı, sinüs endoskopisi veya sinüs tomografisi ile konabilir. Kronik sinüzitte enfeksiyon dışında burundaki yapısal anomaliler, yabancı cisim, tümörler ve polipler aynı zamanda alerji rol oynayabilir.

Tanısı konan hasta nedene yönelik uygun şekilde tedavi edilir. Kronik sinüzit kişilerin yaşam konforunu bozan hastalıklar arasındadır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Yetişkin hastalarda ilaç tedavisine cevap vermeyen durumlarda cerrahi tedavi düşünülebilir. 

Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Burun tıkanıklığı her yaşta görülebilen ve kişilerin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen bir durumdur. Küçük bebeklerde burun tıkanıklığı bebekte huzursuzluk ve beslenme problemlerine neden olur. Burun tıkanıklığı olan bebekler diğer bebeklere göre daha çok gaz sıkıntısı yaşayabilir. Bazı bebekler doğuştan burun kanalları tıkalı olarak dünyaya gelir. Koanal atrezi denilen bu durum hemen düzeltilmelidir. Bebeklerde geçirilmiş nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla burun tıkanıklığına neden olur. 

Bebeklik dönemi dışında görülen burun tıkanıklıklarının nedeni burnun yapısal anomalileri olabilir. Septum deviasyonu denilen burun eğriliğinde burun, sıklıkla tıkalıdır. Akut ve kronik sinüzit burunu tıkayan önemli hastalıklardandır. Burunda polip yada tümör de burun tıkanıklığına yol açar. Burun etlerinin değişik nedenlerle şişmesi burun tıkanıklığı ile sonuçlanır. Alerjik rinit burun tıkanıklığı yapan bir diğer hastalıktır. Geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları geçici burun tıkanıklığına yol açabilir. Bazı ilaç ve burun spreylerin uygunsuz kullanımı burun tıkanıklığı ile sonuçlanabilir. 

Burun tıkanıklığına çözüm

Gelelim burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusunun cevabına. Burun tıkanıklıkları altta yatan nedenin tedavisi ile düzeltilir. Yani burun tıkanıklığının nedeni bir üst solunum yolu enfeksiyonu, sinüzit gibi bir durumsa tedavi için uygun antibiyotikler ve burun spreyleri kullanılır. Burun tıkanıklığının nedeni alerji ise steroid içeren burun spreyleri ve alerji hapları kullanılır. Ancak burun tıkanıklığının nedeni polip, tümör, geniz eti, septum deviyasyonu veya burun eti ise cerrahi yöntemler tercih edilir. 

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisinde tuzlu su içeren solüsyonlarla burnun nemlendirilmesi tercih edilir. Burun aspiratörleri ile burnun temizlenmesi faydalıdır. Çocuklarda ileri derecede burun tıkanıklığı ve gece horlamalarına neden olan geniz eti varsa tedavi cerrahidir.