­čĹęÔÇŹÔÜĽ´ŞĆ Skolyoz Ameliyat─▒ Nedir? Omurga E─črili─či Ameliyat─▒ Fiyatlar─▒ 2024
6698 say─▒l─▒ Ki┼čisel Verilerin Korunmas─▒ Kanunu hakk─▒nda bilgilendirmeyi okudum; randevu hat─▒rlatma ve hizmet sunumu i├žin ileti┼čim bilgilerimin kullan─▒lmas─▒na izin veriyorum.


G├╝venlik Kodu :
G├╝venlik Kodunu Giriniz:

sat─▒r aras─▒

­čĹęÔÇŹÔÜĽ´ŞĆ Skolyoz Ameliyat─▒ Nedir? Omurga E─črili─či Ameliyat─▒ Fiyatlar─▒ 2024

Skolyoz ameliyat─▒ omurgada olu┼čan e─čriliklerin düzeltilmesi amac─▒yla yap─▒lan cerrahi i┼člemdir. Bu ameliyat di─čer tedavi yöntemleri kullan─▒larak sonuç al─▒namad─▒─č─▒ durumlarda ba┼čvurulan bir yöntemdir. Skolyoz (omurga e─črili─či) rahats─▒zl─▒─č─▒, genellikle bireylerin ergenlik dönemlerinde ortaya ç─▒kar.

Ki┼činin hem görünümünde ve psikolojik durumunda hem de ya┼čam kalitesinde olumsuzluklara neden olabilir. Çe┼čitli yöntemleri bulunan skolyozun tedavisi ki┼činin hastal─▒─č─▒n─▒n ilerleme durumuna göre de─či┼čiklik gösterir. 

Skolyoz Ameliyat─▒ Nedir?

Skolyoz ameliyat─▒ nedir sorusu, omurga e─črili─čini tedavi eden, operasyon olarak tan─▒mlanabilir. Omurgan─▒n anormal bir ┼čekilde sa─ča, sola veya içeri do─čru e─črilmesi durumunda cerrahlar─▒n bu duruma çözüm bulabilmek için uygulad─▒─č─▒ cerrahi i┼člem, skolyoz ameliyat─▒ nedir sorusuna daha detayl─▒ bir yan─▒t olu┼čturur. 

Omurga e─črili─či diye de adland─▒r─▒lan skolyoz rahats─▒zl─▒─č─▒ hemen her ya┼č grubunda görülebilir. Tam olarak neden kaynakland─▒─č─▒ henüz bilinemese de genellikle ba┼čka bir hastal─▒─č─▒n sonucu veya genetik faktörlerden kaynakl─▒ olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒kabilir.

Kötü duru┼č ve oturu┼č pozisyonu da skolyoz olu┼čumunu tetikleyen bir di─čer faktördür. Yap─▒lan spor antrenmanlar─▒ sonras─▒ sakatlanma veya omurga sa─čl─▒─č─▒n─▒ etkileyen ters hareket gibi sorunlar da skolyoz olu┼čumuna sebep olabilir. 

Çocuklarda Skolyoz Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Çocuklarda skolyoz hastal─▒─č─▒ do─čumda olu┼čan sorunlar, genetik faktörler veya sonradan olu┼čan omurga travmalar─▒ gibi sebeplerle olu┼čabilir. Çocuk hastalarda skolyoz geli┼čim ça─č─▒ olmas─▒ sebebiyle eri┼čkin insanlara göre daha h─▒zl─▒ ilerler ve olumsuz sa─čl─▒k sonuçlar─▒ do─čurur.

Çocuklarda olu┼čan skolyoz tedavi edilmedi─či takdirde çe┼čitli kalp hastal─▒klar─▒, akci─čer ve solunum rahats─▒zl─▒klar─▒ veya hastal─▒─č─▒n ileri boyutlar─▒nda felç gibi birçok rahats─▒zl─▒─č─▒ beraberinde getirebilir. 

Erkenden fark edildi─činde tedavi süreci daha kolay ve h─▒zl─▒ atlat─▒labilir. Çocuklarda skolyoz ameliyat─▒ süreci hastalar─▒n omurgas─▒ndaki e─črili─či düzeltmeyi ve büyüme sürecinde olu┼čabilecek türlü rahats─▒zl─▒klar─▒n önüne geçilmesi için yap─▒l─▒r.

Çocuk hasta önce bir süre gözlemlenir. Hastal─▒─č─▒n türü ve ilerleme h─▒z─▒ tespit edilir. Hastal─▒─č─▒n boyutuna göre uzman doktor alternatif tedavi yöntemlerini önerebilir. Korse tedavisi veya fizik tedavi gibi süreçlerin i┼če yaramayaca─č─▒ durumlarda uzman cerrahlar taraf─▒ndan ameliyat karar─▒ al─▒n─▒r. 

Kad─▒nlarda Skolyoz Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Kad─▒nlarda Skolyoz Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Kad─▒nlarda skolyoz ameliyat─▒ süreci omurgan─▒n anormal derecede e─črilmesi sebebiyle ba┼člar. Kad─▒nlarda erkeklere oranla daha s─▒k rastlanan bu rahats─▒zl─▒k ki┼činin postürünün bozulmas─▒na sebep olur, ki┼či s─▒kl─▒k la çe┼čitli omuz a─čr─▒lar─▒ ya┼čayabilir veya solunum problemleri çekebilir. 

Ameliyat karar─▒ al─▒nmadan önce hastan─▒n sa─čl─▒k durumu ve hastal─▒─č─▒n ilerleme durumu detayl─▒ bir ┼čekilde de─čerlendirilir. Yap─▒lan tetkikler ve muayeneler sonucunda hasta alternatif tedavi yöntemlerine yönlendirilebilir ya da gerekli görüldü─čü takdirde ameliyat karar─▒ al─▒nabilir. 

Erkeklerde Skolyoz Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Erkeklerde skolyoz ameliyat─▒ süreci kad─▒nlardan farks─▒z bir ┼čekilde ilerler. Omurgada olu┼čan deformeleri tedavi etmek için ameliyat sürecinde çe┼čitli implantlar kullan─▒larak omurga düzeltilir ve sabitlenir.

Ameliyat sonras─▒nda hasta rehabilitasyon sürecine girer ve fizik tedaviye ba┼člar. Hastaya özel egzersiz program─▒ ile hastan─▒n omurga yap─▒s─▒ güçlendirilir ve esnekli─či art─▒r─▒l─▒r. 

Ya┼čl─▒larda Skolyoz Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Ya┼čl─▒ ki┼čilerin anatomik yap─▒s─▒ zamana ba─čl─▒ olarak bozulur ve a┼č─▒n─▒r. Vücudun yap─▒s─▒ ve omurga yap─▒s─▒ normalden farkl─▒ bir duruma gelir. Bu de─či┼čiklikler yüzünden ya┼čl─▒ bireylerde skolyoz ameliyat─▒ daha karma┼č─▒k bir durum haline gelebilir.

Uzman cerrahlar ameliyatlar─▒n─▒ ya┼čl─▒ bireyin özel durumuna ve sa─čl─▒k durumuna göre özenle planlarlar. Hastan─▒n ya┼čamsal fonksiyonlar─▒ ve olas─▒ riskler büyük bir titizlikle hesaplanarak ameliyat yap─▒l─▒r. Ya┼čl─▒ ki┼čilerde iyile┼čme süreci daha genç bireylere göre uzun sürebilir. 

Skolyoz Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Skolyoz Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Skolyoz ameliyat─▒ nas─▒l yap─▒l─▒r konusu ameliyat sürecine girecek hastalar─▒n merak etti─či bir konudur. Omurgan─▒n anormal bir ┼čekilde e─črilmesi sonucunda çe┼čitli tedavi yöntemleri etkisiz kald─▒─č─▒nda tercih edilen skolyoz ameliyat─▒ nas─▒l yap─▒l─▒r k─▒saca bahsetmek gerekirse ┼ču ┼čekilde s─▒ralayabiliriz:

  • Öncelikle hastan─▒n rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒ ve ilerleme durumunu belirleyebilmek için çe┼čitli omurga görüntüleme yöntemlerine ba┼čvurulur ve hasta röntgen,Emar (MR) ve CT gibi taramalardan geçirilir. Sorun tam olarak belirlendikten sonra ameliyat planlamas─▒ yap─▒l─▒r. 
  • Ameliyatlar ço─čunlukla genel anestezi alt─▒nda yap─▒l─▒r. Cerrah omurgan─▒n e─črili─činin düzeltilece─či bölgeye kesi yapar. Çe┼čitli implant veya plakalardan yard─▒m alarak düzeltmelerini yapar. Baz─▒ durumlarda düzeltilen bölgeyi güçlendirmek ve kemiklerin kaynamas─▒n─▒ kolayla┼čt─▒rmak için kemik greftleri kullan─▒labilir.      
  • Omurgadaki i┼člemler tamamland─▒ktan sonra kesi kapat─▒l─▒r ve dikilir. Hasta iyile┼čme ve gerek görülürse fizik tedavi sürecine al─▒n─▒r. 

Skolyoz Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

Skolyoz ameliyat─▒ riskleri her ameliyat sürecinde oldu─ču gibi skolyoz ameliyat─▒ sürecinde de vard─▒r. Skolyoz ameliyat─▒ riskleri ki┼čiden ki┼čiye göre de─či┼čiklik gösterir. Omurilik veya sinir hasar─▒ gibi nörolojik sorunlar bu ameliyat sonras─▒ görülebilecek risklerden biridir.

Kullan─▒lan diskler, plaklar, implantlar veya vidalarla alakal─▒ sorunlar ortaya ç─▒kabilir. Bunlar gev┼čeyebilir, k─▒r─▒labilir veya yerinden kayabilir. Ameliyat sonras─▒ kal─▒c─▒ yara izleri kalabilir ve estetik sorunlara yol açabilir. 

Skolyoz Ameliyat─▒ Sonras─▒ Ne Yapmal─▒y─▒m?

Skolyoz Ameliyat─▒ Sonras─▒ Ne Yapmal─▒y─▒m?

Skolyoz ameliyat─▒ sonras─▒ uygun bir bak─▒m süreci ve cerrah─▒n tavsiye etti─či egzersizlerle birlikte geçirilecek bir rehabilitasyon süreci hastan─▒n h─▒zl─▒ bir ┼čekilde iyile┼čmesi için önemlidir. 

  • Skolyoz ameliyat─▒ sonras─▒ ki┼či belli bir süre boyunca yat─▒┼č pozisyonuna dikkat etmeli ve omurga bölgesini a┼č─▒r─▒ zorlayacak harekelerden kaç─▒nmal─▒d─▒r. 
  • Yara izlerinin doktorun önerdi─či ┼čekilde bak─▒m─▒n─▒ yapmal─▒ ve yara bölgesi temiz tutulmal─▒d─▒r. 
  • Skolyoz ameliyat─▒ sonras─▒ süreci her hastaya göre de─či┼čiklik gösterecektir. ─░yile┼čme önerileri süreci genel hatlar─▒yla böyledir fakat ki┼či doktorun önerdi─či, kendisine göre düzenlenen iyile┼čme program─▒n─▒ uygulamaya özen göstermelidir. 

Skolyoz Ameliyat─▒ Kaç Günde ─░yile┼čir?

Skolyoz ameliyat─▒ iyile┼čme süreci ameliyat─▒n ne gerekçeyle yap─▒ld─▒─č─▒na, hastan─▒n sa─čl─▒k ve ya┼č durumuna veya birçok farkl─▒ etkene göre de─či┼čiklik gösterir. Ameliyat─▒n tam iyile┼čme süreci birkaç hafta veya birkaç ay aras─▒ndad─▒r.

Hasta ilk 3 ila 7 gün aras─▒nda hastanede gözetim alt─▒nda tutulur. Daha sonra belli bir düzen halinde kontrole gelmek ┼čart─▒yla taburcu edilir. 

Skolyoz Ameliyat─▒ Sonras─▒ Beslenme Nas─▒l Olmal─▒?

Ameliyat sonras─▒ beslenme ┼čekli iyile┼čmeyi desteklemek için önemlidir. Skolyoz ameliyat─▒ kemiklere yap─▒lan bir i┼člem oldu─ču için iyile┼čme sürecindeki protein deste─či çok önemlidir. Protein dokular─▒n onar─▒m─▒na yard─▒mc─▒ olur ve hastan─▒n kas kütlesini korur.

Et, tavuk, bal─▒k, yumurta gibi içinde yüksek oranda protein bar─▒nd─▒ran besinler bu süreçte hastan─▒n en büyük destekçisi olacakt─▒r. Kalsiyum ve C, E, D vitamini içeren g─▒dalar tüketmek bu dönemde önemlidir. 

Skolyoz Ameliyat─▒n─▒n Yan Etkileri Nelerdir?

Skolyoz ameliyat─▒n─▒n yan etkileri ki┼čiden ki┼čiye göre de─či┼čir. Ki┼či bu süreçte ate┼čli bir enfeksiyon geçirebilir. Kanama meydana gelebilir, nörolojik komplikasyonlar geli┼čebilir. Ki┼či genel anestezi alt─▒nda ameliyat edildi─či için ki┼čide anesteziye kar┼č─▒ alerji olu┼čabilir veya hastada kan p─▒ht─▒la┼čmas─▒ sorunu ortaya ç─▒kabilir. 

Skolyoz Ameliyat─▒ Sonras─▒ Enfeksiyon Belirtileri

Skolyoz Ameliyat─▒ Sonras─▒ Enfeksiyon Belirtileri

Ameliyat sonras─▒ enfeksiyon belirtileri olarak ameliyat bölgesinde olu┼čan ┼či┼člik ve k─▒zar─▒kl─▒k ba┼č gösterebilir. Ayr─▒ca ameliyat sonras─▒nda ya┼čanan a─čr─▒lar d─▒┼č─▒nda anormal a─čr─▒lar, yüksek ate┼č, yara bölgesinden kötü kokulu ak─▒nt─▒ gelmesi, diki┼č bölgesinde irin olu┼čumu, dokunmaya kar┼č─▒ hassasiyet ve duyarl─▒l─▒k ameliyat bölgesinde enfeksiyon olu┼čtu─čunu gösterebilir. 

Skolyoz Ameliyat─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Skolyoz ameliyat─▒ kaç saat sürer?

Skolyoz ameliyat─▒ kaç saat sürer sorusuna cevap verebilmek için hastan─▒n skolyozunun ilerleme durumu, cerrahi i┼člemin büyüklü─čü ve ameliyat s─▒ras─▒nda kullan─▒lacak tekniklerin bilinmesi gerekir. Bu yüzden ameliyat süresi hastadan hastaya de─či┼čmekle birlikte genel olarak 4 ila 8 saat aras─▒nda de─či┼čir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Do├ž. Dr.
Mehmet Çetinkaya
Omurga Sa─čl─▒─č─▒ ve Skolyoz
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
2365

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.