Soğuk havalarda çocuklarınızı bilinçli giydirin

Kış aylarında ailelerin çocuklarını dışarı çıkarırken üşüyecek diye kalın giydirdiklerini, ama onların hareketli olduklarını göz ardı ederek, gereğinden fazla giydiriliyor.Bu durumun çocukların vücut ısılarını arttırarak terlemelerine neden olabilir ve bunun da hastalıkları beraberinde getirebilir.

Çoçuklarınızı soğan sistemi ile giydirin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Halide Genç; Anne ve babaların, bu soğuk kış aylarını sorunsuz atlatarak, çocuklarını hem üşütmeden, hem de terletmeden nasıl giydirebileceklerini anlattığı konuşmasında şunları söyledi: Hafif, hareketi sınırlamayan yazlık giysilerden sonra kalın üst üste giyilen giysiler, şapkalar, atkılar çocuk tarafından oyun oynamayı zorlaştıran şeyler olarak algılanır. Özellikle de sokağa çıkarken anne ile çocuk arasında küçük çapta giysi savaşları yaşanır. Ebeveynler çocuklarını giydirirken tek kat çok kalın giydirmek yerine soğan sistemi denilen kat kat giydirmeyi tercih etmelidirler. Birkaç kat giysi soğuk havaya karşı daha iyi bir yalıtkanlık sağlarken, gerektiğinde de özellikle kapalı alanlarda, çıkarılarak çocuğun vücut ısısının aşırı artmasını engeller."

Çoçuklarınız soğuğu ilk başlarından alırlar

Çocuklarda kış aylarında şapka ve kaşkol kullanımının alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Halide Genç; '' Çocuklarımız genellikle şapka ya da bere kullanımını reddedecektir. Bunu göz önünde bulundurarak kolay giyilip çıkartılabilen rahat şapka ve bere modelleri seçilmelidir. Hatta dışarıya çıkarken sizde şapka, kaşkol kullanırsanız teşvik edici olabilirsiniz. Ayrıca bütün giysiler içinde palto kadar, çocuğun özgürlüğünü ve hareketini sınırlayan başka bir giysi de yoktur. Ama palto da kışın giyilmesi zorunlu bir giysidir. Çok dar, ağır, kaşındıran, hareketi engelleyen paltolar almamalısınız. Hafif ve yalıtımlı malzemeden yapılmış olanları tercih etmelisiniz. Çocuğunuzun ayaklarını mutlaka sıcak tutmalısınız ve ıslak ayakla dolaşmasına izin vermemelisiniz. Çocuğunuzun ayağının su almaması için çorap ve ayakkabı seçimine de özen göstermelisiniz. Yalıtkan botlar soğuk havalar için en uygun olanlarıdır. Çocuklarımızın ellerinin sıcak olması da çok önemlidir. Özellikle bebekler için minik bir el soğuk havada donmaya en açık alanların başında gelir. Bu yüzden tek parmaklı veya normal bir eldiven hatta kaybolmalara karşı birkaç çift eldiven çocuğunuzun kışlık gardırobunda mutlaka yer almalıdır. Ebeveynler olarak bütün bu önlemleri alsanız bile çocuğunuzu mümkün olduğunca çok rüzgarlı havalarda fazla dışarıda bırakmamaya ve rüzgarın doğrudan yüzüne çarpmamasına dikkat etmelisiniz.'' diye konuştu.