Şok dalga terapisi ile topuk, dirsek ve omuz ağrılarına son

Şok Dalga Terapisi (Extracorporeal Shock Wave Therapy-ESWT) tüm dünyada kabul edilen bir tedavi olarak ülkemizde de pek çok klinikte uygulanan bir tedavi yöntemi. 

ESWT uygulaması hastada geçici olarak ağrıyı azaltmayı değil, girişimsel tedavi gerektirmeden hastanın kalıcı ve kesin tedavisini amaçlıyor. Medical Park Uşak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şener Ülker yapılan çalışmalarda, tedavi sonrasında kas spazmların azaldığını, tedavinin ağrıyı azalttığını ve iyileşme dokusunda kollajen sentezini arttırdığını, yeni damarlanmanın hızlandığını ve mekanik olarak daha güçlü bir doku elde edildiğinin görüldüğünü belirtiyor. 

ESWT tedavisi ile hastalar birkaç seansla sağlığına kavuşuyor 
ESWT vücut dışından uygulanan şok dalga tedavisidir. Yaygın olarak kalsifiye omuz ağrısı, tenisçi ve golfçu dirseği ağrısı, topuk dikeni, tendinitis gibi rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilir. ESWT’nin çalışma prensibi vücut dışında üretilen akımların dokuda ses dalgaları şeklinde yayılması esasına dayanır. Hastaya ameliyatsız tedavi olanağı sağlar. ESWT tedavisinin en önemli artılarından biri etkisinin uzun süreli olmasıdır. Yapılan klinik çalışmalarda, tedaviden sonraki 1-2 yıllık sürelerde hastalığın yinelenmediği gözlenmiştir. ESWT tedavisi, vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarını kullandığı için, hastalık bir kez iyileşirse, tekrarlama şansı çok düşükdür. Dr. Ülker, tedavide ESWT ile birlikte fizyoterapi uyguladıklarının da altını çiziyor.   

Amerika’da 1997 yılından beri topuk dikeni, 2000 yılından bu yana da tenisçi dirseği tedavisinde ESWT kullanımı için FDA (Amerika’da kullanım için gerekli olan izin) onayı alınmış, bundan sonra hızla yaygınlaşmıştır.

ESWT nasıl uygulanır? 
Tedavi yapılacak bölgeye sesin daha rahat geçebilmesi için ultrason jeli sürülür. Çelik başlık hasarlı dokuya basınç şeklinde ses dalgalarını gönderir. ESWT tedavisinin seanslarında uygulama süresi yaklaşık 5–10 dakika olur.  Hasarın büyüklüğüne göre tedavi üç ila beş seans arasında sonlanır. Tedavinin etkinliği için iki seans arasında en az üç, en fazla yedi gün olmalıdır. ESWT tedavisi hamilelerde, kanserli hastalarda ve kalp pili bulunanlarda, henüz gelişimini tamamlamamış kemiklerde ve baş-boyun ve sinirlere yakın bölgelere kesinlikle uygulanmaz. 

ESWT nasıl etki eder? 
ESWT teknolojisi zararlı metabolitlerin uzaklaştırılmasını hızlandırır, dokunun oksijenlenmesini arttırır ve hasarlı dokunun enerji kaynağı ihtiyacını karşılar, metabolizma ve dolaşımı düzenler. Kireçlenmiş dokuların biyokimyasal olarak kireçlerinin çözülmesini başlatır. ESWT tedavisi daha önce böbrek taşlarını kırmakta kullanılan yüksek enerjili ESWL tedavisine benzer bir şekilde ses dalgalarının kullanılması ile uygulanır. Girişimsel olmayan ve hastaya zarar ve rahatsızlık hissi vermeyen bir uygulamadır. Yüksek enerjili ses dalgaları dokuda kanlanmayı artırır, rejenerasyonu devreye sokar, ağrı mediatörlerini mekanik etkiyle hasarlı dokudan uzaklaştırır. Böylece vücudun kendi mekanizmalarını devreye sokarak iyileşmeyi hızlı ve kalıcı olarak sağlar. 

Ekonomik, hızlı ve yan etkisiz ESWT ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Hasta ayakta tedavi olur; hızlı ve olumlu sonuç alınır. Hasta için ESWT ulaşılır olmakla birlikte aynı zamanda ekonomik bir tedavi yöntemidir. Ciltte oluşan hafif kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi bulunmaz. Hastalar tedavi seanslarından sonra günlük işlerine rahatlıkla devam edebilir. ESWT günümüzde uygulanan anestezisiz, ilaçsız ve kısa sürede yüzde 80-90 oranında kalıcı iyileşme sağlayan en son teknoloji tedavi yöntemidir.