Prof. Dr.Süleyman Rüştü Çaylı

  • İlgi Alanları
  • Beyin tümörü
  • Periferik arteryel girişimler
  • Omurga cerrahisi
  • Hipofiz hastalıkları

Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji), omurilik ve beyinden köken alan veya bu bölgelere baskı yapan tümörler, bu bölgelerde oluşan travmalar, bel ve boyunda oluşan fıtıklar, kanama, damar darlığı, anevrizma ve damar tıkanıklıkları, Parkinson ve epilepsi gibi hastalıkların tanı ve tedavi işlemlerinin yürütüldüğü tıbbi birimdir. Yetişkinlerin yanı sıra bebek ve çocukların bu alandaki hastalıkları ile de ilgilenen nöroşirürji kliniklerinde beyin ve sinir sistemine ilişkin doğumsal sorunların operasyonla düzeltilmesi işlemleri de yapılır. Bu birimde görev yapan uzmanlar altı yıllık tıp eğitiminin ardından beş veya altı yıl sürebilen uzmanlık eğitimi alarak Nöroloji, Nöroanestezi ve Nöroradyoloji gibi farklı dallarda da eğitimler alarak nöroşirürji uzmanı olmaya hak kazanırlar.

Uzmanlık ve titizlik gerektiren hareket bozukluğu hastalıklarının (Parkinson, tremor vb.) tanı ve tedavi işlemleri, beyin ve sinir cerrahisi (nöroşirürji) kliniklerinde yürütülür. Medical Park Gebze Hastanesi bünyesinde beyin ve sinir cerrahisi kliniğinin uzmanlık dalına giren hastalıklarda Mikroşirurjikal yöntem ile yapılan ameliyatlarda hastalar ameliyattan birkaç saat sonra mobilize olabilir. Bu yöntem ile hasta, gündelik hayatına ve iş yaşamına kısa sürede dönebilir. Skolyoz ameliyatları ile hastalara omurga mekaniği açısından daha konforlu bir yaşam sunulur. Hareket bozukluğu olan hastalara DBS (beyin pili) ameliyatları uygulanırken uyanık kranyotomi ile de genel anestezi alamayacak durumdaki hastalara dahi cerrahi operasyonlar rahatlıkla yapılabilir.

Medical Park Gebze Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi ekibi, anesteziyoloji ve post-op yoğun bakım ekibi ile birlikte multidisipliner şekilde bir uyum içerisinde çalışır. Hastaların gerek ameliyat öncesi gerek ameliyat sonrası takip ve tedavileri titizlikle yapılır. Hastane, bölgede bu tür ameliyatları yapacak kapasitede olan tek hastanedir. 2013'ten bu yana bölgede gelişmiş teknikler kullanılarak yapılan beyin ve sinir cerrahisi operasyonlarına ev sahipliği yapan kurum, donanımlı ameliyathaneleri ve üst düzey tecrübesi sağlık profesyoneli kadrosu ile her türlü beyin ve omurilik tümörü ameliyatı yüksek başarı oranları ile gerçekleştirilir.

Medical Park Gebze Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) tıbbi biriminde hasta kabul eden Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı, ülkemizin beyin ve omurilik tümörleri alanında ileri uzmanlık ve skolyoz cerrahisi alanında derin tecrübe sahibi olan değerli hekimlerindendir. Prof. Dr. Çaylı, dejeneratif omurga hastalıkları (lomber disk hernisi, servikal disk hernisi, spinal stenoz), omurga tümörleri ve skolyoz gibi spinal deformite ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirilmektedir. Uzun yıllardır Medical Park Gebze Hastanesi'nde görev yapan Prof. Dr. Çaylı ve birimde çalışan diğer hekimlerimiz, her türlü omurga ameliyatında mikrocerrahi yöntemlerini ve en güncel teknikleri kullanır. Uzman medikal ekip, Parkinson hastalığı gibi hareket bozukluğu durumlarında beyin pili ameliyatlarını da başarıyla gerçekleştirir. Beyin ve sinir cerrahisi tıbbi biriminin uzmanlık alanına giren beyin ve omurilik tümörü ameliyatları, nöroonkoloji ekibi ile entegre olarak yürütülür ve tedaviler titizlikle sürdürülür. 

Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı, uzun yıllardır yaptığı çalışmalarla beyin ve omurilik tümörleri konusunda deneyim sahibi olmuştur. Ayrıca Türkiye’deki sayılı ve önde gelen skolyoz cerrahlarındandır ve bu konuda geniş bir vaka deneyimi vardır. Mesleki üyelikleri arasında Türk Nöroşirürji Derneği, Türk Omurga Derneği ve AO Spine Community üyeliği yer alır.

Eğitim ve Uzmanlık
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi – Tıp eğitimi
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Uzmanlık eğitimi
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı – Doçentlik
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı – Profesör

Deneyim
1996 - 1998  Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirürji Kliniği
1998 - 2014 İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı
2002 - Cleveland Clinic Foundation Nöroşirürji Kliniği, Ohio, ABD - Fellowship
2003 - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı Spinal Cerrahi Birimi

Mesleki Üyelikler
Türk Nöroşirürji Derneği
Türk Omurga Derneği
AO Spine Community