satır arası

Sünnet

Okulların kapanmasına sayılı günler kala, havalarında ısınmasıyla birlikte birçok ailede sünnet telaşı başladı. Aileler heyecanlı bir telaş içinde hazırlıklarını yaparken, uzmanlarda sünnetin asla hafife alınmaması gereken ciddi bir operasyon olduğunun altını çiziyor.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'den Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Salih Somuncu, yanlış teknikle veya yapılmasını sakıncalı kılan durumlar varken yapılması halinde sünnetin bir erkeğin yalnızca çocukken değil, bütün hayatı boyunca sıkıntı çekmesine neden olacak ciddi sorunlara yol açabileceğini söyleyerek, tıbbi zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arası çocukların kesinlikle sünnet yaptırılmaması gerektiğini ifade etti.

Tıbbi zorunluluk yoksa 4-6 yaş arası yapılmamalıdır

Doç. Dr. Salih Somuncu, tıbbi zorunluluk olmadığı sürece, erkek çocuklarının 4-6 yaş arasında kesinlikle sünnet yaptırılmaması gerektiğini söyledi. Somuncu, bu durumu şöyle açıklıyor; "Bu dönem erkek çocukların ruhsal-cinsel gelişimi açısından kritik bir dönemdir ve 'penisle ilgili' anlamına gelen "fallik" dönem olarak bilinir. Bu dönemde erkek çocuk cinsel kimliğini oluşturmaya çalışmaktadır ve annesine duyduğu yakınlık nedeniyle babasından tepki görebileceği endişesi içindedir. Bu dönemde penisle ilgili geçireceği sünnet gibi bir işlemi, babası tarafından cezalandırılmak ve adeta erkeklik organının kesilmesi ("kastrasyon") olarak görebilir. Bu dönemde travmatize edilmeyen erkek çocuğun daha sonra giderek annesine bağımlılığı azalır ve babasıyla özdeşleşerek cinsel kimliği konusunda karara varır. Çocuğun örselenmeden ruhsal-cinsel gelişimini tamamlayabilmesi için, tıbben zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arasında sünnetten kaçınılmalıdır. İsteğe bağlı sünnet için en ideal yaş aralıkları 6-15 ay, 2-4 yaş , 7-10 yaş en ideal yaş aralıklarıdır."

Sünneti çocuğa mutlaka anlatın

Çocuklara sağlıklarını ilgilendiren konularda bilgi verilmesi gerektiğini söyleyen Dr.Salih Somuncu, "Anlayabilecek yaştaki her çocuğa sünnetin ne olduğu, ne gibi faydaları olacağı ve acı çekmemesi için ne gibi önlemlerin alınacağı konusunda hem ailesi hem de işlemi yapacak kişi bilgi vermelidir. Sünnet konunun uzmanı cerrahlar olan hekimler tarafından yapılmalıdır! Çocuğun hekimi tarafından bilgilendirilmesi, endişesini en aza indirmenin en iyi yoludur. Yanlış teknikle veya yapılmasını sakıncalı kılan durumlar varken yapılması halinde sünnetin bir erkeğin yalnızca çocukken değil, bütün hayatı boyunca sıkıntı çekmesine neden olacak ciddi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Cerrahi bir girişim olduğu için ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında yapılmalıdır. Sünnet, fıtık veya inmemiş testis ameliyatlarından daha kolay bir cerrahi girişim değildir! Hatalı yapıldığı takdirde neden olabileceği olumsuz etkilerle çocuğun bütün hayatını etkileyebilir" diye konuştu.

Sünnet ciddi bir cerrahi girişimdir

Sünnetin ciddi bir cerrahi girişim olduğunu söyleyen Doç.Dr.Salih Somuncu, bu işlemin mutlaka genel anestezi altında yapılması gerektiğini ifade etti. Dr.Salih Somuncu, " Sünnet ciddi bir cerrahi girişimdir ve lokal anestezi altında yapılması tavsiye edilmez. Lokal anestezi altında sünnet edilen çocuğun hiç acı duymaması mümkün olmadığı gibi, çok yoğun endişe ve korku duyguları yaşar. Dahası, çocuğun endişesi ve tepkilerinden etkilenen cerrah ve ekibinin aceleyle girişimi yapmaya kalkmaları hata riskini arttırır. Sünneti yapacak olan cerrahın seçimi, ne yazık ki çoğu kez sünnet sürecinin en sonunda yer verilen ve en az önemsenen kısmıdır! Hekimlerin diğer sünnet yapan kişiler ile rekabet içinde, ellerinde çantalarla düğün salonu veya evlere giderek uygun olmayan ortamlarda sünnet yapması doğru değildir. Değişik cerrahi tekniklerle yapılabilen sünnetin rahat ve telaşsız bir ortamda, genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılması gerekir" dedi.

Sünnetin tıbben gerekli olduğu durumlar

 • Sünnet derisinin idrar çıkış deliğini kapatacak kadar yapışık oluşu ("fimozis"):Yenidoğan döneminde fark edilmeli ve sünnetle düzeltilmelidir!
 • Üç yaşından sonra sünnet derisinin hala penis ucuna yapışık olması
 • Sünnet derisinin geriye çekilmesine bağlı penis ucu dolaşım bozukluğu ("parafimozis"): Temizlemek iddiasıyla penis ucundaki deriyi geri çekmek çok sakıncalıdır! Fark edilmezse, penisin ucu veya tama yakını gangren olup kaybedilebilir!
 • Tekrarlayan penis ucu ve sünnet derisi iltihabı atakları ("balanopostit")

Sünnetin tıbbi yararlarına ait, bilimsel kanıtlardan bazıları

 • Penis ucu temizliğinin sürekliliğinin sağlanması
 • Tekrarlayan penis ucu iltihaplarının önlenmesi
 • Yenidoğan döneminde yapılırsa, daha az idraryolu iltihabı görülmesi
 • İdrarın, mesaneden böbrekler ile mesane arasında yer alan ve "üreter" adı verilen kanallara geri-kaçma ("reflü") bozukluğunun daha az görülmesi
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların azalması
 • Sünnetli erkeklerin cinsel temasta bulundukları kadınlarda rahim ağzı (serviks) kanseri riskinin azalması
 • Penis başı kanseri riskinin azalması
 • Sünnetin tıbben sakıncalı olduğu durumlar
 • Tedavisi devam eden sağlık sorunları
 • Her türlü ciddi hastalık
 • Kanama-pıhtılaşma bozukluğu yapan hastalıklar
 • Aktif enfeksiyonlar
 • İdrar kanalının penisin normal yerinden farklı kısımlarına açıldığı durumlar
 • İdrar kanalının doğumsal olarak geniş olması anomalisi
 • Penisin öne doğru eğik olduğu "kordi" deformitesi
 • Penis cildi ile skrotum cildinin yapışık olduğu "füzyon" anomalisi

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

139655

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.