­čĹŽ­čĆ╗ Yenido─čan Bebek ve ├çocuk S├╝nneti Fiyatlar─▒ 2024
6698 say─▒l─▒ Ki┼čisel Verilerin Korunmas─▒ Kanunu hakk─▒nda bilgilendirmeyi okudum; randevu hat─▒rlatma ve hizmet sunumu i├žin ileti┼čim bilgilerimin kullan─▒lmas─▒na izin veriyorum.


G├╝venlik Kodu :
G├╝venlik Kodunu Giriniz:

sat─▒r aras─▒

­čĹŽ­čĆ╗ S├╝nnet Ameliyat─▒ Nedir? Yenido─čan S├╝nneti Ameliyat─▒ Fiyatlar─▒ 2024

Sünnet; penisin ucunda, idrar ç─▒k─▒┼č deli─čini kapatan ve o bölgede kapal─▒ bo┼čluk olu┼čturan cilt katlant─▒s─▒n─▒n kesilerek al─▒nmas─▒d─▒r. Çok eski tarihlerden bu yana farkl─▒ toplumlarda geleneklerin gere─či olarak veya baz─▒ dinlerde ön ┼čart olarak uygulanmaktad─▒r. Anla┼č─▒lmaktad─▒r ki ilkel dönemlerde dahi t─▒bbi faydalar─▒ tam aç─▒klanamasa da sünnetin faydalar─▒ fark edilerek yayg─▒nla┼čt─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r.

Yenido─čan Sünneti Nedir?

Günümüzde pek çok insan sünnet nedir neden yap─▒l─▒r diye merak eder. Sünnet, penisin prepisyum ad─▒ verilen derisinin cerrahi olarak ç─▒kar─▒lmas─▒ i┼člemidir. T─▒bbi literatürde, sünnetin baz─▒ sa─čl─▒k faydalar─▒ oldu─ču belirtilmektedir. Sünnet; idrar yolu enfeksiyonlar─▒n─▒ ve cinsel yolla bula┼čan hastal─▒klar─▒n bula┼čma riskini azalt─▒r.

─░slamiyet’te yap─▒lmas─▒ önerilen bu i┼člem; genellikle gelenek, dini inançlar, kültürel normlar veya hijyen sebepleriyle gerçekle┼čtirilir. Bu i┼člem her ya┼čta yap─▒labilir. Fakat özellikle uzmanlar sünnet i┼člemi için 2-5 ya┼č aral─▒─č─▒n─▒ tercih etmektedir. Bu ya┼č aral─▒─č─▒n─▒n tercih edilmesinin sebebi de çocuklarda olu┼čabilecek psikolojik travmalar─▒n önüne geçmektir.

Sünnet Kavram─▒n─▒n Anlam─▒ Nedir?

Sünnet kavram─▒; kesmek veya kesilmi┼č demektir. Sünnet, erkek çocuklar─▒n─▒n cinsel organ─▒n─▒n uç k─▒sm─▒n─▒n cerrahi olarak ç─▒kar─▒lmas─▒n─▒ ifade eden bir uygulamad─▒r. Bu cerrahi müdahale, ço─ču zaman çocuk do─čduktan birkaç gün sonra veya daha sonraki ya┼člarda gerçekle┼čtirilir.

Sünnetin Faydalar─▒ Nelerdir?

Kimine göre bir gereklilik kimine göre de hijyen sebebi olan sünnetin faydalar─▒ oldukça fazlad─▒r. Sünnetin faydalar─▒; 

 • Sünnet i┼člemi enfeksiyon olu┼čumunun önüne geçer.
 • Cinsel yolla bula┼čan hastal─▒klar için ta┼č─▒y─▒c─▒l─▒k arac─▒ olabilir.
 • Sünnet i┼člemi özellikle çocuklarda olu┼čabilecek problemleri en aza indirir.
 • Parafimozis dedi─čimiz sünnet derisi s─▒k─▒┼čarak peniste kan ak─▒m─▒n─▒ bozabilir. Bu derinin sünnetle al─▒nmas─▒ bahsetti─čimiz problemlere kar┼č─▒ korunma sa─člar.
 • Sünnet i┼člemi, genital bölgenin daha kolay temizlenmesini sa─člar. 
 • Potansiyel cilt sorunlar─▒n─▒ önler.
 • Sünnet, cinsel yolla bula┼čan hastal─▒klar─▒n bula┼čma riskini en aza indirir. 

Sünnet Kaç Ya┼č─▒nda Yap─▒lmal─▒?

S├╝nnet Ka├ž Ya┼č─▒nda Yap─▒lmal─▒?

Sünnet için en do─čru ya┼č kaçt─▒r konusu zaman zaman bir tart─▒┼čma haline bile gelebilir. Burada önemli olan çocu─čun psikolojik olarak bu müdahaleye haz─▒r olmas─▒ ve vucudundaki bu de─či┼čikli─či do─čru anlayabilecek ya┼č ve dü┼čüncede olmas─▒d─▒r.

Çocu─čun psikolojik geli┼čimi sürecinde 2-5 ya┼č aras─▒n─▒n uygun olmad─▒─č─▒ dü┼čünülür. Her ya┼čta sünneti çocuk için travma haline dönü┼čtürmeden, korku ya┼čamas─▒na izin vermeden sedasyon da dedi─čimiz genel anestezi alt─▒nda yapmak gerekir. Cerrahi ba┼čar─▒ ve yara iyile┼čme süreci aç─▒s─▒ndan ya┼č─▒n önemi yoktur.

Sünnet ─░┼člemi Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Sünnet için öncelikli olarak hasta haz─▒rlan─▒r. Sonras─▒nda gerekli anestezi uygulan─▒r ve prepisyum ad─▒ verilen penis derisi steril bir ┼čekilde temizlenir. Anestezi uygulanan bölge etraf─▒nda kesilmek üzere i┼člem için haz─▒rlan─▒r. Hekim, prepisyumu ç─▒karmak için bir dizi kesim yapar. Bu, penis ba┼č─▒n─▒ (gland) aç─▒─ča ç─▒kar─▒r.

Peki diki┼čli sünnet nas─▒l yap─▒l─▒r? Kesim yap─▒ld─▒ktan sonra, gerekiyorsa cerrahi diki┼člerle kesim kenarlar─▒ kapat─▒l─▒r. Diki┼čler genellikle kendili─činden eriyen tipte olur. ─░┼člem sonras─▒nda hastan─▒n iyile┼čme dönemi ba┼člar. Bu süreçte, penis bölgesi dikkatlice temizlenmeli ve herhangi bir enfeksiyonu önlemek amac─▒yla önerilen hijyen kurallar─▒na mutlaka uyulmal─▒d─▒r. 

Sünnet ─░┼člemi Ne Kadar Sürer?

S├╝nnet ─░┼člemi Ne Kadar S├╝rer?

Sünnet i┼člemi süresi birçok faktöre ba─čl─▒ olarak de─či┼čiklik gösterir. ─░┼člem süresi; genellikle cerrah─▒n deneyimi, hastan─▒n ya┼č─▒, genel sa─čl─▒k durumu ve prosedürün hangi türü uyguland─▒─č─▒ gibi faktörlere göre uzar veya k─▒sal─▒r. Ancak genel olarak sünnet i┼člemi uzun bir i┼člem de─čildir. K─▒sa sürede tamamlan─▒r.

Standart bir sünnet i┼člemi genellikle 15 ila 30 dakika aras─▒nda sürer. Bu süre; haz─▒rl─▒k, anestezi uygulama, kesim i┼člemi, diki┼č atma (e─čer gerekiyorsa) gibi a┼čamalardan olu┼čur.

Fakat unutmamak gerekir ki sünnet i┼čleminin süresi çocuklarda veya yeti┼čkinlerde farkl─▒l─▒k gösterebilir. Çocuklarda sünnet i┼člemi genellikle daha k─▒sa sürer. Çünkü küçük bir prepisyum (penis derisi) i┼člemi h─▒zland─▒r─▒r.

Lazerle Sünnet Nedir?

Lazerle sünnet, geleneksel cerrahi yöntemlere alternatif olarak kullan─▒lan modern bir teknolojik sünnet yöntemidir. Bu yöntemde, lazer teknolojisi kullan─▒larak sünnet i┼člemi gerçekle┼čtirilir. Geleneksel cerrahiye k─▒yasla lazerle sünnet i┼člemi sonras─▒nda daha h─▒zl─▒ bir iyile┼čme süreci beklenir.

Diki┼čsiz Sünnet Nedir?

Diki┼čsiz sünnet; geleneksel diki┼č kullan─▒m─▒n─▒n minimuma indirildi─či veya hiç kullan─▒lmad─▒─č─▒ bir sünnet yöntemidir. Bu yöntemde, diki┼čsiz sünnet deneyimi sa─člamak amac─▒yla farkl─▒ cerrahi teknikler ve malzemeler tercih edilir.  Diki┼čsiz sünnette, özel olarak tasarlanm─▒┼č klips veya klamplar kullan─▒l─▒r.  

Bu klips veya klamplar, sünnet edilen bölgedeki cildi bir arada tutmaya yarar. Ayn─▒ zamanda bu ürünler; erimeyecek, absorbe olmayacak veya ç─▒kar─▒lacak diki┼člere ihtiyaç duyulmadan iyile┼čmeyi amaçlar.

Sünnet A─čr─▒l─▒ m─▒d─▒r?

S├╝nnet A─čr─▒l─▒ m─▒d─▒r?

Sünnet i┼člemi anestezi alt─▒nda gerçekle┼čtirildi─či için, i┼člem s─▒ras─▒nda genel olarak a─čr─▒ hissedilmez. Lokal anestezi kullan─▒lmas─▒, penis bölgesini uyu┼čturarak a─čr─▒y─▒ önler. Fakat baz─▒ durumlarda genel anestezi de tercih edilebilir.

Ancak i┼člem sonras─▒nda a─čr─▒ veya ┼či┼člik normaldir. Özellikle i┼člem sonras─▒ a─čr─▒, birkaç gün içinde azal─▒r. Bu noktada da uzman doktor taraf─▒ndan önerilen a─čr─▒ kesici ilaçlar ve uygun bak─▒m yönergeleri ile bu süreç daha rahat atlat─▒labilir.

Sünnet ─░┼čine Hangi Bölüm Bakar?

Sünnet ciddi bir cerrahi müdahaledir. Psikolojik yakla┼č─▒m aç─▒s─▒ndan, anestezi tekni─či ve riskleri aç─▒s─▒ndan, cerrahi estetik ve teknik aç─▒s─▒ndan iyi e─čitimli profesyonel ki┼čilerce uygulanmal─▒d─▒r. Basit görülen bu i┼čleme ba─čl─▒ ciddi kal─▒c─▒ sakatl─▒klar oldukça s─▒kt─▒r.

Yenido─čan Sünnetinin Faydalar─▒ Nelerdir?

Yenido─čan S├╝nnetinin Faydalar─▒ Nelerdir?

Yenido─čan dönemi vucudumuzun hücre yenileme üretme ve geli┼čme kapasitesinin en yüksek oldu─ču dönemdir. Sa─čl─▒kl─▒ bebekte yap─▒lan yenido─čan sünneti çok daha h─▒zl─▒ bir ┼čekilde iyile┼čir. Cerrahi ve psikolojik komplikasyon görülme ihtimali çok daha azd─▒r.

Tüm bunlar─▒n yan─▒ s─▒ra;

 • Sünnet i┼čleminden sonra iyile┼čme son derece h─▒zl─▒d─▒r.
 • Yenido─čan bebeklerde psikolojik bir etkilenme olmaz.
 • Yenido─čan sünneti yap─▒lan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski oldukça dü┼čüktür.
 • Yenido─čan sünnet i┼člemi lokal anestezi ile gerçekle┼čtirilebilir.
 • Sünnet i┼člemi sonras─▒ bak─▒m oldukça basittir.

Çocuk Sünneti Neden Yap─▒l─▒r?       

Çocuk sünneti, ─░slam, Yahudilik ve baz─▒ Hristiyan gruplar─▒n─▒n inançlar─▒na dayanan dini bir uygulamad─▒r. Baz─▒ topluluklarda çocuk sünneti, geleneksel veya kültürel bir uygulama olarak da kabul edilir.

Tüm bunlar─▒n yan─▒ s─▒ra yap─▒lan çocuk sünneti, medikal nedenlere de dayanabilir. Örne─čin, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlar─▒, balanitis (penis ba┼č─▒n─▒n iltihaplanmas─▒), frenulum problemleri gibi durumlar çocuk sünnetinin t─▒bbi olarak önerilmesini sa─člar.

Sünnet Edilmeyenlerde Görülebilecek Sa─čl─▒k Sorunlar─▒ Nelerdir?

Sünnetle al─▒nan deri penis ucunu ve idrar deli─čini örtmektedir. Ve bu derinin alt─▒nda bir hvas─▒z, pislik ve salg─▒ biriken, idrarla temas halinde bir alan olu┼čmaktad─▒r. Bu sebeple düzenli temizlenmezse infeksiyon olu┼čumu için uygun bir zemin olu┼čturur.

Cinsel yolla bula┼čan hastal─▒klar için ta┼č─▒y─▒c─▒l─▒k arac─▒ olabilir. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yap─▒┼čabilir, ucu daralabilir. ─░drar ç─▒k─▒┼č─▒n─▒ engelleyebilir. Penis abselerine neden olabilir. Parafimozis dedi─čimiz sünnet derisi s─▒k─▒┼čarak peniste kan ak─▒m─▒n─▒ bozabilir. Bu derinin sünnetle al─▒nmas─▒ bahsetti─čimiz problemlere kar┼č─▒ korunma sa─člar.

Sünnet Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Sünnet Hangi Ya┼člarda Yapt─▒r─▒lmamas─▒ Gerekir Neden?

T─▒bbi bir aciliyet ve gereklilik yoksa , 2-5 ya┼č aras─▒nda önerilmez. Bu ya┼č grubu çocuklar─▒n psikolojik geli┼čimlerinin etkilenebilece─či dü┼čünülür. Her ya┼čta bu ihtimal vard─▒r. Bu nedenle sünneti çocuk için travma haline dönü┼čtürmeden, korku ya┼čamas─▒na izin vermeden sedasyon dedi─čimiz hafif genel anestezi alt─▒nda yapmak gerekir.

Hastane Ortam─▒nda Yap─▒lmas─▒n─▒n Önemi ve Yararlar─▒ Nelerdir?

Her cerrahi i┼člemde infeksiyondan ar─▒nd─▒r─▒lm─▒┼č steril alan ┼čartt─▒r. Steriliteyi koruyacak donan─▒m ekipman olmal─▒d─▒r. Cerrahi ve anesteziye ba─čl─▒ geli┼čebilecek komplikasyonlara acil ve etkin müdahale edilebilecek ekip ve ekipmalar bulunmal─▒d─▒r. ─░deal olan ameliyathane ┼čartlar─▒nda yap─▒lmas─▒d─▒r.

Sünnet Ameliyatlar─▒ndaki Geli┼čmeler ve Yenilikler Nelerdir?

Teknolojinin getirdi─čini malzeme avantajlar─▒ d─▒┼č─▒nda farkl─▒ bir durum yok. Kulland─▒─č─▒m─▒z anestezik maddeler çok daha güvenli, kulland─▒─č─▒m─▒z diki┼č materyalleri daha az alerjen, daha h─▒zl─▒ ve iz b─▒rakmadan eriyor. Çok yayg─▒n olmamakla beraber sünnet klambi veya çan denen baz─▒ cihazlar üretildi ve kullan─▒l─▒yor. Bunlarda diki┼če gerek kalm─▒yor fakat cihaz 2 gün kadar peniste tak─▒l─▒ kal─▒yor.

Sünnet Esnas─▒nda Nas─▒l bir Anestezi Verilmelidir?

Lokal ya da genel anestezi (sedasyon) alt─▒nda sünnet uygulanabilir. Burada tercihi yaparken çocu─čun ya┼č─▒ ve daha önemlisi sünnetin çocuk üzerinde korku, stres, travma yaratma ihtimali göz önüne al─▒n─▒r.

6 ay öncesi fark─▒ndal─▒k olu┼čmam─▒┼čsa veya çocuk durumu anlay─▒p kabullenmi┼č olgunluktaysa lokal anestezi alt─▒nda sünnet yap─▒labilir. Di─čer durumlarda hem çocu─ču üzmemek için hem yap─▒lan hassas cerrahinin ba┼čar─▒s─▒ ve kalitesi aç─▒s─▒ndan genel anestezi tercih edilmelidir.

Sünnet ─░yile┼čme Süreci Ne Kadard─▒r?

─░┼člem sonras─▒ ço─ču zaman sarg─▒ dahi gerekmez, bazen ufak bir sarg─▒ konulabilir. 48 saat sonra bu sarg─▒ al─▒narak banyo yapt─▒r─▒labilir. ─░lk iki gün a─čr─▒ kesici kullan─▒lmas─▒ gerekebilir. Penis ucunda hafif ┼či┼čme beklenen bir durumdur ve 2 hafta içinde normal görünümüne kavu┼čur.

Hatal─▒ Sünneti Daha Sonra Düzeltme ─░mkan─▒ Var m─▒?

Ciltle ilgili estetik hatalar─▒n bir k─▒sm─▒ ve eksik sünnet düzeltilebilir. Fakat idrar kanal─▒ yaralanmalar─▒, penis gövdesi, glans yaralanmalar─▒n─▒ düzeltmek ciddi ameliyatlar zinciri gerektirebilir. Bazen de düzeltmek mümkün olmayabilir, organ kayb─▒na gidebilir.

Sünnet Hangi Durumlarda Sak─▒ncal─▒ Olabilir?

Sünnet cerrahi bir i┼člemdir ve tam sa─čl─▒k halinde yap─▒lmal─▒d─▒r. Acil bir sebep yoksa so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ vs. durumlar iyile┼čtikten sonra yap─▒lmal─▒d─▒r. Sünnetin kesinlikle yap─▒lmamas─▒ gereken en önemli durum hipospadias varl─▒─č─▒d─▒r.

Halk aras─▒nda "peygamber sünneti " denilen bu durumda idrar ç─▒k─▒┼č deli─či do─ču┼čtan olmas─▒ gerekti─či yerde de─čildir. Çocu─čun ilerki ya┼čam─▒nda problemler ya┼čamamas─▒ için bu anormall┼či─čin düzeltilmesi gerekir. Ve bu düzeltmede sünnet kesilen ve at─▒lan derinin kullan─▒lmas─▒ gerekebilir. Bu durumda sünnet düzeltme ameliyat─▒yla beraber yap─▒lmal─▒d─▒r.

Hatal─▒ Sünnetin Do─čurabilece─či Sonuçlar Nelerdir?

Ciltle ilgili estetik hatalar─▒n bir k─▒sm─▒ ve eksik sünnet düzeltilebilir. Fakat idrar kanal─▒ yaralanmalar─▒, penis gövdesi, glans yaralanmalar─▒n─▒ düzeltmek ciddi ameliyatlar zinciri gerektirebilir. Bazen de düzeltmek mümkün olmayabilir, organ kayb─▒na gidebilir.

Sünnet için Hangi Bölümden Randevu Al─▒n─▒r?

Sünnet i┼člemi için randevu almak istiyorsan─▒z, bir ürolog veya çocuk cerrahisi uzman─▒na ba┼čvurman─▒z gerekmektedir. Sünnet i┼člemi için aile hekiminizle de ileti┼čime geçebilirsiniz.

Neden Sünnet Olunur?

Sünnet i┼člemi farkl─▒ bir dizi nedenden dolay─▒ uygulan─▒r. Bu nedenler içerisinde; dini inançlar, geleneksel ve kültürel uygulamalar, sa─čl─▒k sorunlar─▒ gibi çe┼čitli nedenler vard─▒r.

2024 Sünnet Fiyatlar─▒n─▒ Nas─▒l Ö─črenebilirim?

2024 Sünnet i┼člemi fiyatlar─▒; uygulama yöntemine ve sa─čl─▒k kurulu┼čuna göre de─či┼čiklik gösterir. Sünnet fiyatlar─▒ ö─črenmek için bir sa─čl─▒k kurulu┼čuna ba┼čvurabilirsiniz. Fiyatlar genellikle paket içeri─čine, kullan─▒lan yöntemlere, doktorun uzmanl─▒k derecesine göre belirlenir.  

Sünnetten Sonra Yap─▒lmas─▒ Gerekenler Nedir?

Sünnet i┼čleminden sonra çocuk dinlendirilmelidir. Doktorun önerdi─či a─čr─▒ kesici veya reçeteli ilaçlar varsa, bu ilaçlar düzenli olarak verilmelidir. ─░lk 24 saat içinde ┼či┼člik ve hafif kanama normaldir. Ancak a┼č─▒r─▒ kanama veya di─čer sorunlar durumunda derhal doktora ba┼čvurulmal─▒d─▒r.

Sünnet Sonras─▒ Banyo Nas─▒l Olmal─▒?

Sünnet sonras─▒ banyo yap─▒l─▒rken son derece dikkatli olmak gerekir. Doktorun sünnet sonras─▒ bak─▒m konusundaki önerilerine ve talimatlar─▒na uymak önemlidir. Doktorun verdi─či özel talimatlar─▒ takip etmek, iyile┼čme sürecini destekleyecektir.

Sünnet Olmazsak Ne Olur?      

Sünnet olmamak genellikle ki┼činin kültürel, dini veya sa─čl─▒k tercihlerine ba─čl─▒d─▒r. Sünnetin yap─▒lmas─▒ veya yap─▒lmamas─▒ tamamen ki┼čisel bir tercihtir.

Sünnet Olacak Çocu─ča Ne Denir?

Sünnet olacak çocuk psikolojisine zarar vermeden bu durumu aç─▒klamak at─▒lacak en do─čru ad─▒mlardan biridir. Çocu─čun ya┼č─▒na uygun bir dil kullanarak sünneti aç─▒klayabilirsiniz. Çocu─čunuzun anlamas─▒ için gerekti─činde örneklere ba┼čvurabilirsiniz. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Melih Ak─▒n
Çocuk Cerrahisi
Medical Park Medical Park G├Âztepe
194157

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.