satır arası

Sünnet Nedir? Sünnet Kaç Yaşında Yapılmalı?

Sünnet; penisin ucunda, idrar çıkış deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt katlantısının kesilerek alınmasıdır. Çok eski tarihlerden bu yana farklı toplumlarda geleneklerin gereği olarak veya bazı dinlerde ön şart olarak uygulanmaktadır. Anlaşılmaktadır ki ilkel dönemlerde dahi tıbbi faydaları tam açıklanamasa da sünnetin faydaları fark edilerek yaygınlaştırılmıştır.

Yenidoğan Sünneti Nedir?

Günümüzde pek çok insan sünnet nedir neden yapılır diye merak eder. Sünnet, penisin prepisyum adı verilen derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Tıbbi literatürde, sünnetin bazı sağlık faydaları olduğu belirtilmektedir. Sünnet; idrar yolu enfeksiyonlarını ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini azaltır.

İslamiyet’te yapılması önerilen bu işlem; genellikle gelenek, dini inançlar, kültürel normlar veya hijyen sebepleriyle gerçekleştirilir. Bu işlem her yaşta yapılabilir. Fakat özellikle uzmanlar sünnet işlemi için 2-5 yaş aralığını tercih etmektedir. Bu yaş aralığının tercih edilmesinin sebebi de çocuklarda oluşabilecek psikolojik travmaların önüne geçmektir.

Sünnet Kavramının Anlamı Nedir?

Sünnet kavramı; kesmek veya kesilmiş demektir. Sünnet, erkek çocuklarının cinsel organının uç kısmının cerrahi olarak çıkarılmasını ifade eden bir uygulamadır. Bu cerrahi müdahale, çoğu zaman çocuk doğduktan birkaç gün sonra veya daha sonraki yaşlarda gerçekleştirilir.

Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Kimine göre bir gereklilik kimine göre de hijyen sebebi olan sünnetin faydaları oldukça fazladır. Sünnetin faydaları; 

 • Sünnet işlemi enfeksiyon oluşumunun önüne geçer.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taşıyıcılık aracı olabilir.
 • Sünnet işlemi özellikle çocuklarda oluşabilecek problemleri en aza indirir.
 • Parafimozis dediğimiz sünnet derisi sıkışarak peniste kan akımını bozabilir. Bu derinin sünnetle alınması bahsettiğimiz problemlere karşı korunma sağlar.
 • Sünnet işlemi, genital bölgenin daha kolay temizlenmesini sağlar. 
 • Potansiyel cilt sorunlarını önler.
 • Sünnet, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini en aza indirir. 

Sünnet Kaç Yaşında Yapılmalı?

Sünnet Kaç Yaşında Yapılmalı?

Sünnet için en doğru yaş kaçtır konusu zaman zaman bir tartışma haline bile gelebilir. Burada önemli olan çocuğun psikolojik olarak bu müdahaleye hazır olması ve vucudundaki bu değişikliği doğru anlayabilecek yaş ve düşüncede olmasıdır.

Çocuğun psikolojik gelişimi sürecinde 2-5 yaş arasının uygun olmadığı düşünülür. Her yaşta sünneti çocuk için travma haline dönüştürmeden, korku yaşamasına izin vermeden sedasyon da dediğimiz genel anestezi altında yapmak gerekir. Cerrahi başarı ve yara iyileşme süreci açısından yaşın önemi yoktur.

Sünnet İşlemi Nasıl Yapılır?

Sünnet için öncelikli olarak hasta hazırlanır. Sonrasında gerekli anestezi uygulanır ve prepisyum adı verilen penis derisi steril bir şekilde temizlenir. Anestezi uygulanan bölge etrafında kesilmek üzere işlem için hazırlanır. Hekim, prepisyumu çıkarmak için bir dizi kesim yapar. Bu, penis başını (gland) açığa çıkarır.

Peki dikişli sünnet nasıl yapılır? Kesim yapıldıktan sonra, gerekiyorsa cerrahi dikişlerle kesim kenarları kapatılır. Dikişler genellikle kendiliğinden eriyen tipte olur. İşlem sonrasında hastanın iyileşme dönemi başlar. Bu süreçte, penis bölgesi dikkatlice temizlenmeli ve herhangi bir enfeksiyonu önlemek amacıyla önerilen hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. 

Sünnet İşlemi Ne Kadar Sürer?

Sünnet İşlemi Ne Kadar Sürer?

Sünnet işlemi süresi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. İşlem süresi; genellikle cerrahın deneyimi, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve prosedürün hangi türü uygulandığı gibi faktörlere göre uzar veya kısalır. Ancak genel olarak sünnet işlemi uzun bir işlem değildir. Kısa sürede tamamlanır.

Standart bir sünnet işlemi genellikle 15 ila 30 dakika arasında sürer. Bu süre; hazırlık, anestezi uygulama, kesim işlemi, dikiş atma (eğer gerekiyorsa) gibi aşamalardan oluşur.

Fakat unutmamak gerekir ki sünnet işleminin süresi çocuklarda veya yetişkinlerde farklılık gösterebilir. Çocuklarda sünnet işlemi genellikle daha kısa sürer. Çünkü küçük bir prepisyum (penis derisi) işlemi hızlandırır.

Lazerle Sünnet Nedir?

Lazerle sünnet, geleneksel cerrahi yöntemlere alternatif olarak kullanılan modern bir teknolojik sünnet yöntemidir. Bu yöntemde, lazer teknolojisi kullanılarak sünnet işlemi gerçekleştirilir. Geleneksel cerrahiye kıyasla lazerle sünnet işlemi sonrasında daha hızlı bir iyileşme süreci beklenir.

Dikişsiz Sünnet Nedir?

Dikişsiz sünnet; geleneksel dikiş kullanımının minimuma indirildiği veya hiç kullanılmadığı bir sünnet yöntemidir. Bu yöntemde, dikişsiz sünnet deneyimi sağlamak amacıyla farklı cerrahi teknikler ve malzemeler tercih edilir.  Dikişsiz sünnette, özel olarak tasarlanmış klips veya klamplar kullanılır.  

Bu klips veya klamplar, sünnet edilen bölgedeki cildi bir arada tutmaya yarar. Aynı zamanda bu ürünler; erimeyecek, absorbe olmayacak veya çıkarılacak dikişlere ihtiyaç duyulmadan iyileşmeyi amaçlar.

Sünnet Ağrılı mıdır?

Sünnet Ağrılı mıdır?

Sünnet işlemi anestezi altında gerçekleştirildiği için, işlem sırasında genel olarak ağrı hissedilmez. Lokal anestezi kullanılması, penis bölgesini uyuşturarak ağrıyı önler. Fakat bazı durumlarda genel anestezi de tercih edilebilir.

Ancak işlem sonrasında ağrı veya şişlik normaldir. Özellikle işlem sonrası ağrı, birkaç gün içinde azalır. Bu noktada da uzman doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ve uygun bakım yönergeleri ile bu süreç daha rahat atlatılabilir.

Sünnet İşine Hangi Bölüm Bakar?

Sünnet ciddi bir cerrahi müdahaledir. Psikolojik yaklaşım açısından, anestezi tekniği ve riskleri açısından, cerrahi estetik ve teknik açısından iyi eğitimli profesyonel kişilerce uygulanmalıdır. Basit görülen bu işleme bağlı ciddi kalıcı sakatlıklar oldukça sıktır.

Yenidoğan Sünnetinin Faydaları Nelerdir?

Yenidoğan Sünnetinin Faydaları Nelerdir?

Yenidoğan dönemi vucudumuzun hücre yenileme üretme ve gelişme kapasitesinin en yüksek olduğu dönemdir. Sağlıklı bebekte yapılan yenidoğan sünneti çok daha hızlı bir şekilde iyileşir. Cerrahi ve psikolojik komplikasyon görülme ihtimali çok daha azdır.

Tüm bunların yanı sıra;

 • Sünnet işleminden sonra iyileşme son derece hızlıdır.
 • Yenidoğan bebeklerde psikolojik bir etkilenme olmaz.
 • Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski oldukça düşüktür.
 • Yenidoğan sünnet işlemi lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.
 • Sünnet işlemi sonrası bakım oldukça basittir.

Çocuk Sünneti Neden Yapılır?       

Çocuk sünneti, İslam, Yahudilik ve bazı Hristiyan gruplarının inançlarına dayanan dini bir uygulamadır. Bazı topluluklarda çocuk sünneti, geleneksel veya kültürel bir uygulama olarak da kabul edilir.

Tüm bunların yanı sıra yapılan çocuk sünneti, medikal nedenlere de dayanabilir. Örneğin, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, balanitis (penis başının iltihaplanması), frenulum problemleri gibi durumlar çocuk sünnetinin tıbbi olarak önerilmesini sağlar.

Sünnet Edilmeyenlerde Görülebilecek Sağlık Sorunları Nelerdir?

Sünnetle alınan deri penis ucunu ve idrar deliğini örtmektedir. Ve bu derinin altında bir hvasız, pislik ve salgı biriken, idrarla temas halinde bir alan oluşmaktadır. Bu sebeple düzenli temizlenmezse infeksiyon oluşumu için uygun bir zemin oluşturur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taşıyıcılık aracı olabilir. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yapışabilir, ucu daralabilir. İdrar çıkışını engelleyebilir. Penis abselerine neden olabilir. Parafimozis dediğimiz sünnet derisi sıkışarak peniste kan akımını bozabilir. Bu derinin sünnetle alınması bahsettiğimiz problemlere karşı korunma sağlar.

Sünnet Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sünnet Hangi Yaşlarda Yaptırılmaması Gerekir Neden?

Tıbbi bir aciliyet ve gereklilik yoksa , 2-5 yaş arasında önerilmez. Bu yaş grubu çocukların psikolojik gelişimlerinin etkilenebileceği düşünülür. Her yaşta bu ihtimal vardır. Bu nedenle sünneti çocuk için travma haline dönüştürmeden, korku yaşamasına izin vermeden sedasyon dediğimiz hafif genel anestezi altında yapmak gerekir.

Hastane Ortamında Yapılmasının Önemi ve Yararları Nelerdir?

Her cerrahi işlemde infeksiyondan arındırılmış steril alan şarttır. Steriliteyi koruyacak donanım ekipman olmalıdır. Cerrahi ve anesteziye bağlı gelişebilecek komplikasyonlara acil ve etkin müdahale edilebilecek ekip ve ekipmalar bulunmalıdır. İdeal olan ameliyathane şartlarında yapılmasıdır.

Sünnet Ameliyatlarındaki Gelişmeler ve Yenilikler Nelerdir?

Teknolojinin getirdiğini malzeme avantajları dışında farklı bir durum yok. Kullandığımız anestezik maddeler çok daha güvenli, kullandığımız dikiş materyalleri daha az alerjen, daha hızlı ve iz bırakmadan eriyor. Çok yaygın olmamakla beraber sünnet klambi veya çan denen bazı cihazlar üretildi ve kullanılıyor. Bunlarda dikişe gerek kalmıyor fakat cihaz 2 gün kadar peniste takılı kalıyor.

Sünnet Esnasında Nasıl bir Anestezi Verilmelidir?

Lokal ya da genel anestezi (sedasyon) altında sünnet uygulanabilir. Burada tercihi yaparken çocuğun yaşı ve daha önemlisi sünnetin çocuk üzerinde korku, stres, travma yaratma ihtimali göz önüne alınır.

6 ay öncesi farkındalık oluşmamışsa veya çocuk durumu anlayıp kabullenmiş olgunluktaysa lokal anestezi altında sünnet yapılabilir. Diğer durumlarda hem çocuğu üzmemek için hem yapılan hassas cerrahinin başarısı ve kalitesi açısından genel anestezi tercih edilmelidir.

Sünnet İyileşme Süreci Ne Kadardır?

İşlem sonrası çoğu zaman sargı dahi gerekmez, bazen ufak bir sargı konulabilir. 48 saat sonra bu sargı alınarak banyo yaptırılabilir. İlk iki gün ağrı kesici kullanılması gerekebilir. Penis ucunda hafif şişme beklenen bir durumdur ve 2 hafta içinde normal görünümüne kavuşur.

Hatalı Sünneti Daha Sonra Düzeltme İmkanı Var mı?

Ciltle ilgili estetik hataların bir kısmı ve eksik sünnet düzeltilebilir. Fakat idrar kanalı yaralanmaları, penis gövdesi, glans yaralanmalarını düzeltmek ciddi ameliyatlar zinciri gerektirebilir. Bazen de düzeltmek mümkün olmayabilir, organ kaybına gidebilir.

Sünnet Hangi Durumlarda Sakıncalı Olabilir?

Sünnet cerrahi bir işlemdir ve tam sağlık halinde yapılmalıdır. Acil bir sebep yoksa soğuk algınlığı vs. durumlar iyileştikten sonra yapılmalıdır. Sünnetin kesinlikle yapılmaması gereken en önemli durum hipospadias varlığıdır.

Halk arasında "peygamber sünneti " denilen bu durumda idrar çıkış deliği doğuştan olması gerektiği yerde değildir. Çocuğun ilerki yaşamında problemler yaşamaması için bu anormallşiğin düzeltilmesi gerekir. Ve bu düzeltmede sünnet kesilen ve atılan derinin kullanılması gerekebilir. Bu durumda sünnet düzeltme ameliyatıyla beraber yapılmalıdır.

Hatalı Sünnetin Doğurabileceği Sonuçlar Nelerdir?

Ciltle ilgili estetik hataların bir kısmı ve eksik sünnet düzeltilebilir. Fakat idrar kanalı yaralanmaları, penis gövdesi, glans yaralanmalarını düzeltmek ciddi ameliyatlar zinciri gerektirebilir. Bazen de düzeltmek mümkün olmayabilir, organ kaybına gidebilir.

Sünnet için Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Sünnet işlemi için randevu almak istiyorsanız, bir ürolog veya çocuk cerrahisi uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Sünnet işlemi için aile hekiminizle de iletişime geçebilirsiniz.

Neden Sünnet Olunur?

Sünnet işlemi farklı bir dizi nedenden dolayı uygulanır. Bu nedenler içerisinde; dini inançlar, geleneksel ve kültürel uygulamalar, sağlık sorunları gibi çeşitli nedenler vardır.

Sünnet Fiyatlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Sünnet işlemi fiyatları; uygulama yöntemine ve sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösterir. Sünnet fiyatları öğrenmek için bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Fiyatlar genellikle paket içeriğine, kullanılan yöntemlere, doktorun uzmanlık derecesine göre belirlenir.  

Sünnetten Sonra Yapılması Gerekenler Nedir?

Sünnet işleminden sonra çocuk dinlendirilmelidir. Doktorun önerdiği ağrı kesici veya reçeteli ilaçlar varsa, bu ilaçlar düzenli olarak verilmelidir. İlk 24 saat içinde şişlik ve hafif kanama normaldir. Ancak aşırı kanama veya diğer sorunlar durumunda derhal doktora başvurulmalıdır.

Sünnet Sonrası Banyo Nasıl Olmalı?

Sünnet sonrası banyo yapılırken son derece dikkatli olmak gerekir. Doktorun sünnet sonrası bakım konusundaki önerilerine ve talimatlarına uymak önemlidir. Doktorun verdiği özel talimatları takip etmek, iyileşme sürecini destekleyecektir.

Sünnet Olmazsak Ne Olur?      

Sünnet olmamak genellikle kişinin kültürel, dini veya sağlık tercihlerine bağlıdır. Sünnetin yapılması veya yapılmaması tamamen kişisel bir tercihtir.

Sünnet Olacak Çocuğa Ne Denir?

Sünnet olacak çocuk psikolojisine zarar vermeden bu durumu açıklamak atılacak en doğru adımlardan biridir. Çocuğun yaşına uygun bir dil kullanarak sünneti açıklayabilirsiniz. Çocuğunuzun anlaması için gerektiğinde örneklere başvurabilirsiniz. 

Prof. Dr.
Melih Akın
Çocuk Cerrahisi
Medical Park Göztepe
184573

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.