Tatilden sonra psikolojik adaptasyon: Hep böyle zor mu olacak?

Çalışanların tüm yıl beklediği ve hayalini kurdukları tatil sonuna giderek kabusa dönemeye başlayabilir. Niye mi? Çünkü biter…. 

Özellikle yaz dönemi ve uzun süren tatillerden sonra birçok çalışan işe ilk döndükleri gün hatta işe geri başlamadan bir gün önce yoğun bir kaygı, isteksizlik, mutsuzluk yaşarlar. Pazartesi sendromu ya da tatil sonrası sendromu diye adlandırılan bu durum aslında kişinin yaşadığı adaptasyon sorunudur. Burada adaptasyonu sorununu yaşanan durum, çalışmaktan daha çok zorunlu olmak durumudur. Tatilde zorunlu olmak durumu olmadığı için kişi kendini daha özgür hisseder. İstediği saate kalkar, istediği zaman yemek yer. İster yüzer, ister arkadaşları ile okey oynar. İşte böyle bir özgürlük durumundan kişinin tekrar zorunluluklar dolu dünyaya geri dönüp adapte olması onun için ciddi bir hayal kırıklığı olacaktır. İşte bu yüzden tatilde çocukları ile uğraşmak zorunda kalan bir kadın, tatil sonrası işe dönünce bazen “oh be en sonunda tatil bitti” bile diyebilir. 
Tatil dönüşlerinde kişi dinlenmiş olduğu için çok daha yüksek performans gösterecektir gibi yanlış beklenti oluşmaktadır. Hem yöneticilerin hem de kişilerinin kendilerinin bu yüksek performans beklentisi yerine  çalışma performansını giderek arttırması daha uygun olacaktır. Buna ek olarak tatil dönüşleri biraz daha fazla sosyal program yapmak bu adaptasyon sürecini kolaylaştıracaktır.