Tatile ihtiyacınız var!

Psikoloji
4252

Hava koşullarının mevsim normallerinden oldukça farklı seyrettiği, sıcaklığın bir azalıp bir arttığı bu aylarda hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı korumak her zamankinden biraz daha zor olabilir. Sabah açık ve güneşli olan havada öğle saatlerinde görülen yoğun yağmurlar özellikle yaşlılar ve çocuklar için fiziksel sağlık problemlerine yol açarken, her yaş grubundan insanın psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir. Yapılan araştırmalar sonucunda mevsimsel değişikliklerin ruh sağlığı üzerinde fazlasıyla etkili olduğu ve bozulan mevsim dengelerinin kişilerde duygudurum bozukluğu gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı söylenebilir. Sağlığı hem fiziksel hem de ruhsal açıdan tehdit altında bırakan bu mevsim değişikliklerinde dikkat edilmesi gereken noktalara, özellikle ruh sağlığını korumaya yönelik uygulamalara her zamankinden daha büyük özen gösterilmesi gerekir. 

Bu Belirtilere Dikkat Edin!

Tıpta Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu olarak adlandırılan bu ruhsal problem uyanmakta güçlük yaşama, yorgun ve bitkin uyanma, gün içinde enerji kaybı, konsantrasyon bozukluğu ve odaklanmada zorluk, fiziksel yorgunluk ve umutsuzluk gibi belirtilerle seyreden ve günlük yaşamı oldukça etkileyen bir rahatsızlıktır. Hem iş veya eğitim hayatındaki performansın düşmesine hem de kişiler arası iletişimde bozulmaya neden olabilen bu şikayetler tedavi edilmediği takdirde kişinin uzun vadede zarar göreceği birçok sonuca yol açar. Dolayısıyla özellikle mevsim dengesizliğinin görüldüğü dönemlerde ortaya çıkan bu belirtilerden bir ya da birkaçının varlığı durumunda kişinin mutlaka psikolog veya uzman hekime başvurması ve psikolojik destek alması gerekir.

Bu belirtiler görüldüğü takdirde psikolojik destek alınması şart olmakla birlikte, günlük hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik veya kısa süreli dinlenme kaçamaklarının büyük oranda iyileştirici etki gösterdiği söylenebilir. Yoğunluktan, yorgunluktan veya hava koşullarından şikayet etmeyi bırakıp tatil için kısa da olsa zaman yaratarak mevsime ve strese bağlı tüm bu problemlerden kolayca kurtulabilirsiniz!

Ruhsal ve Fiziksel Sağlığınız İçin Tatil Fırsatı Yaratın!

Henüz pek çok bölgede havalar tam olarak ısınmış olmasa da Akdeniz ve Ege yılın bu zamanlarında dahi son derece sıcak ve dinlendirici sahillere sahiptir. İş, eğitim veya aile koşuşturması içinde geçen koca bir yıldan sonra hem doğaya hem de dinlenmeye doyacağınız bir tatil seçeneği yaratmak kaçınılmaz hale gelir. Tüm olan biteni, şehir hayatının yoğun stresini, sınavları, toplantıları ve diğer her şeyi kafanızdan atıp kendinizi sıcak denizlere ve eşsiz doğanın sakinliğine bırakın! 

Tatil sırasında fiziksel olarak dinlenmek oldukça kolay ve keyifli olsa da iş ve eğitim hayatını tam anlamıyla arkada bırakmak ve psikolojik açıdan yeterince dinlenmek her zaman sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu tatilde sıra dışı bir şey yapın ve stresli şehir hayatı ile tüm iletişimi kesin! Maillere bakmadan, can sıkıcı haberleri okumadan veya döviz kurlarını takip etmeden birkaç gün geçirin ve sonrasında hem fiziksel hem de psikolojik olarak dinlenmiş ve yenilenmiş olmanın keyfini çıkarın. 

İş, okul veya günlük hayatın yoğun koşuşturması arasında tatil için zaman yaratmak zor görünüyor olabilir. Resmi kurumda çalışıyor veya halihazırda okuyorsanız bu bayram tatilini en iyi şekilde değerlendirebilir, ihtiyaç duyduğunuz dinlenme için gerekli zamanı kolayca yaratabilirsiniz. Doğayla ve denizle iç içe geçireceğiniz yaklaşık 4 gün boyunca aklınızdaki tüm soru işaretlerinden uzaklaşmaya çalışın. Masaja, SPA'ya veya saunaya giderek şehir hayatının bıraktığı tüm fiziksel yorgunluklardan sıyrılırken, kitap okumak veya eğlenceli filmler izlemek gibi aktivitelerle zihinsel olarak dinlenme fırsatı bulabilir; tatili hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız için en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz!