sat─▒r aras─▒

Badem ya─č─▒ güzellik ve cilt bak─▒m ürünleri aras─▒nda yer al─▒r. Bu ya─č birçok bak─▒m ürününün içerisinde de kullan─▒l─▒r. Fakat tatl─▒ badem ya─č─▒ faydalar─▒ndan yararlanman─▒n en etkili yolu, bu ya─č─▒ direkt olarak kullanmak olarak bilinir. Tatl─▒ bademden elde edilen bu ya─č asit aç─▒s─▒ndan oldukça zengindir.

─░çerisinde yakla┼č─▒k alt─▒ adet ya─č asidi bulunur. Bu ya─č sadece cilt bak─▒m─▒ ve sa─čl─▒k için de─čil daha farkl─▒ alanlarda da kullan─▒l─▒r. Örne─čin ayakkab─▒lar─▒n korunmas─▒n─▒ sa─člamak için dahi badem ya─č─▒ kullan─▒l─▒r. Hatta saz ba┼čta olmak üzere baz─▒ telli çalg─▒lar─▒n bak─▒m─▒nda da badem ya─č─▒n─▒n kullan─▒ld─▒─č─▒ bilinir. 

Badem a─čac─▒ tohumlar─▒ndan elde edilen bu ya─č ayn─▒ zamanda Omega - 3 aç─▒s─▒ndan da oldukça zengindir. Badem a─čac─▒n─▒n tohumlar─▒ toplan─▒r. Daha sonras─▒nda bu tohumlara so─čuk s─▒k─▒m i┼člemi uygulan─▒r. So─čuk s─▒k─▒m i┼člemi sonras─▒ ise soluk sar─▒ renge sahip olan bir ya─č ortaya ç─▒kar. Tatl─▒ badem ya─č─▒ ad─▒ verilen bu ya─č hafif aromatik bir kokuya sahiptir. Genellikle bu ya─č─▒n tad─▒ ceviz tad─▒na benzetilir.

Tatl─▒ Badem Ya─č─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Tatl─▒ badem ya─č─▒ faydalar─▒ aras─▒nda ilk s─▒rada cilt bak─▒m alan─▒ndaki faydalar─▒ yer al─▒r. Badem ya─č─▒n─▒n farkl─▒ birçok kullan─▒m alan─▒ bulunur. Bu kullan─▒m alanlar─▒ aras─▒nda sa─čl─▒k alan─▒ ba┼čta olmak üzere cilt ve saç bak─▒m─▒ yer al─▒r. Genellikle bu ya─č─▒n cilde sürüldü─čü bilinir. Fakat tatl─▒ badem ya─č─▒ cilde sürülmekle kalmaz ayn─▒ zamanda tüketilebilir bitkisel bir ya─čd─▒r. Bu nedenle de kab─▒zl─▒k sorununa dahi iyi gelen baz─▒ özellikleri bulunur. Tatl─▒ badem ya─č─▒n─▒n faydalar─▒ aras─▒nda en s─▒k bilinenlerinden bir di─čeri ise cilt kurulu─čuna iyi geliyor olmas─▒d─▒r.

Tatl─▒ badem ya─č─▒ faydalar─▒ genel olarak ┼ču ┼čekilde bilinir:

 • Ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminin güçlenmesini sa─člar
 • Karaci─čeri korur
 • Kanser riskinin azalt─▒lmas─▒na destek olur
 • Kötü kolesterolün (LDL) dü┼čürülmesine yard─▒mc─▒d─▒r
 • HDL kolesterolünün dengelenmesini sa─člar
 • Hemoroit tedavisinde kullan─▒l─▒r
 • D─▒┼č kulak iltihaplanmalar─▒ için faydal─▒d─▒r
 • Sinir sistemine iyi gelir
 • Diyabet hastalar─▒ için faydal─▒ bir ya─č türüdür
 • Kemik sa─čl─▒─č─▒n─▒ koruyucu özelliklere sahiptir

Tatl─▒ Badem Ya─č─▒n─▒n Saça Faydalar─▒ Nelerdir?

Tatl─▒ badem ya─č─▒ sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan faydal─▒ oldu─ču kadar ki┼čilerin saçlar─▒ için de çok faydas─▒ olan bitkisel ya─člardan birisi olarak bilinir. Tatl─▒ badem ya─č─▒ saça faydalar─▒ aras─▒nda özellikle saç besleyici olmas─▒ ilgi çeker. Saçlara sürülen tatl─▒ badem ya─č─▒ ayn─▒ zamanda saç dökülmesini de minimum seviyeye indirger. 

Bu ya─č─▒ saçlara düzenli olarak uygulamak, daha canl─▒ ve daha sa─čl─▒kl─▒ saçlara sahip olman─▒za katk─▒ sa─člar. ─░çerisinde yer alan nemlendirici özelliklere sahip olan ya─č asitleri sayesinde daha bak─▒ml─▒ saçlara kavu┼čman─▒z daha kolay hale gelir. Bu ya─č─▒ kullanarak rahatl─▒kla saç maskesi yapabilirsiniz.

Tatl─▒ Badem Ya─č─▒n─▒n Yüze Faydalar─▒ Nelerdir?

Yüz bölgesi ki┼čilerin en çok kirlenen bölgelerinden birisi olarak bilinir. Gün içerisinde hava ak─▒┼č─▒ ile birlikte birçok kir yüz bölgesinde birikir. Özellikle kad─▒nlar─▒n yüz temizli─čine daha fazla dikkat etmesi gerekir. Kirli bir yüz sivilce olu┼čumunun temel nedenleri aras─▒nda yer al─▒r. 

Yüzde kalan kirlere ek olarak makyaj kal─▒nt─▒lar─▒ da bu durumu tetikleyici unsurlar aras─▒nda yer al─▒r. Yüz bölgesini tatl─▒ badem ya─č─▒ ile temizlemek, yüzdeki kirlerden ar─▒nmak için oldukça etkilidir.

Tatl─▒ badem ya─č─▒n─▒n yüze faydalar─▒ aras─▒nda ┼ču maddeler yer al─▒r:

 • Yüz bölgesine uygulanan tatl─▒ badem ya─č─▒, kuru cilt yap─▒s─▒n─▒n nem dengesini düzeltir
 • Küsen ka┼člar─▒n tekrar ç─▒kmas─▒na destek olur
 • Kirpik bak─▒m─▒ için idealdir
 • Nemlendiricidir
 • Yüz temizli─či sa─člar
 • Egzamaya iyi gelir
 • Sedef hastal─▒─č─▒ için faydal─▒d─▒r
 • Cilt rengini e┼čitlemeye yard─▒mc─▒d─▒r
 • Dudak çatlaklar─▒na iyi gelir

Tatl─▒ Badem Ya─č─▒n─▒n Cilde Faydalar─▒ Nelerdir?

Tatl─▒ badem ya─č─▒ sadece yüz ve saç bölgesi için de─čil direkt olarak ciltteki problemlerde de kullan─▒ma uygun olan bir ya─č çe┼čididir. Özellikle cilt çatlaklar─▒ ve kuru cilt problemleri için tatl─▒ badem ya─č─▒ s─▒kl─▒kla tercih edilir. Masaj ya─č─▒ olarak da kullan─▒labilen bu ya─č─▒n ki┼čiyi rahatlat─▒c─▒ özelliklere sahip oldu─ču bilinir.

Tatl─▒ badem ya─č─▒n─▒n cilde faydalar─▒ ┼ču ┼čekildedir:

 • Ciltteki pürüzlerin giderilmesine destek olur
 • Cilt çatlaklar─▒n─▒ onar─▒r (bel, basen vb.)
 • Cildi besler ve onar─▒r
 • Koruyucu özelliklere sahiptir
 • Daha yumu┼čak bir cilde sahip olman─▒za imkan sunar
 • ─░ltihapl─▒ bölgenin daha h─▒zl─▒ ┼čekilde iyile┼čmesine yard─▒mc─▒d─▒r

Tatl─▒ Badem Ya─č─▒ Hakk─▒nda S─▒k Sorulan Sorular

Tatl─▒ Badem Ya─č─▒ Cilde Nas─▒l Uygulanmal─▒d─▒r?

Tatl─▒ badem ya─č─▒n─▒ temiz cilde uygulamak gerekir. Yüz bak─▒m─▒nda tatl─▒ badem ya─č─▒ kullan─▒lacak ise ilk olarak yüz y─▒kanmal─▒d─▒r. Daha sonras─▒nda temiz bir yüz havlusu ile yüzünüzü kurulaman─▒z gerekir. 

Havlunun temiz olmas─▒ oldukça önemlidir. Ortak olarak kullan─▒lan havlular─▒n içerisinde ba┼čkalar─▒na ait olan bakterilerde yer al─▒r. Bu bakteriler havluyu kullanman─▒z halinde sizin cildinize de nüfuz eder. Bu nedenle tek kullan─▒ml─▒k havlu çe┼čitlerini kullanman─▒z ya da peçete ile hafifçe yüzünüzü kurulaman─▒z daha do─čru olur. Daha sonras─▒nda ise elinize biraz tatl─▒ badem ya─č─▒ dökerek ya─č─▒ yüzünüze yedirmeniz gerekir. 

Hafif masaj hareketleri ile ya─č─▒ sürmeniz kan dola┼č─▒m─▒n─▒n h─▒zlanmas─▒na da katk─▒ sa─člar. Bu i┼člemi uyumadan hemen önce yaparsan─▒z ya─č─▒ cildinizde bir gece bekletmeniz mümkündür. Ciltte bekleyen badem ya─č─▒ndan daha fazla fayda sa─član─▒r. Daha sonras─▒nda ise yine yüzünüzü y─▒kayarak ya─čdan ar─▒nabilirsiniz.

Cilt için uygulanacak olan badem ya─č─▒nda da ayn─▒ ┼čekilde cildinizin temiz ve kuru olmas─▒na dikkat etmeniz gerekir. Bu tarz bitkisel ya─člar─▒n do─črudan fayda sa─člayabilmesi ad─▒na cilt temizli─či büyük önem ta┼č─▒r. Saç için uygulanacak ise de du┼č öncesi tatl─▒ badem ya─č─▒n─▒ saç─▒n─▒za sürerek yar─▒m saat kadar bekletebilirsiniz. Bu sürede saç─▒n─▒za bone takman─▒z daha faydal─▒ olur. Ya─č saçlara daha kolay bir ┼čekilde nüfuz eder. Yar─▒m saat sonras─▒nda ise du┼čta saçlar─▒n─▒z─▒ ┼čampuanla ya─čdan ar─▒nd─▒rman─▒z yeterli olur.

Tatl─▒ Badem Ya─č─▒ ile Kirpik Bak─▒m─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Tatl─▒ badem ya─č─▒ ka┼č ve kirpiklerin ço─čalmas─▒ için kullan─▒labilen bir ya─čd─▒r. Özellikle ka┼č dökülmesi ya┼čayan ki┼čiler bu ya─č sayesinde çok daha sa─čl─▒kl─▒ ka┼člara sahip olur. Kirpiklerin uzamas─▒ için de yine ayn─▒ ┼čekilde atl─▒ badem ya─č─▒na ba┼čvurmak mümkündür. Fakat ka┼č ve kirpikler için tatl─▒ badem ya─č─▒ uygulan─▒rken uyulmas─▒ gereken baz─▒ ölçüler vard─▒r. Bu ya─č─▒n fazla kullan─▒lmas─▒ halinde ki┼čilerin ka┼člar─▒nda dökülmeler meydana gelebilir. Bu nedenle de bak─▒m yaparken mutlaka bu ölçülere uygun ┼čekilde ya─č haz─▒rlanmal─▒d─▒r. Direkt olarak parma─č─▒n─▒za bir damla ya─č damlat─▒p ka┼č─▒n─▒za ve kirpi─činize sürmenizde mümkündür. 

Bir çay ka┼č─▒─č─▒ tatl─▒ badem ya─č─▒ ve bir çay ka┼č─▒─č─▒ Hint ya─č─▒n─▒ bir kase içerisinde iyice kar─▒┼čt─▒r─▒n. Temiz bir ka┼č f─▒rças─▒ ya da rimel ucu ile bu ya─č kar─▒┼č─▒m─▒n─▒ kirpiklerinize ve ka┼člar─▒n─▒za sürün. Ya─č─▒n ka┼č ve kirpi─činizde bir gün boyunca beklemesi gerekir. Bir gün sonra ise ya─č─▒ y─▒kayarak temizleyebilirsiniz. Bu a┼čamada ─▒l─▒k su kullanman─▒z önerilir. 

Dudak bak─▒m─▒n─▒z için ise iki damla tatl─▒ badem ya─č─▒ kullanman─▒z yeterli olur. Bir damla tatl─▒ badem ya─č─▒n─▒ parma─č─▒n─▒za damlatarak dudaklar─▒n─▒za masaj yapabilirsiniz. Peeling f─▒rçan─▒z varsa ya─č─▒ sürdükten sonra dudaklar─▒n─▒z─▒ f─▒rçalaman─▒zda daha etkili olur. Dudaklar─▒n─▒za bu ya─č ile masaj yaparak çatlak dudak görünümünden kurtulman─▒z mümkündür.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Canan G├Ârpelio─člu
Dermatoloji (Cildiye)
VM Medical Park Ankara (Ke├ži├Âren)
16958

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.