satır arası

Topuk Çatlağı Neden Olur?

Topuk çatlağı, topuk bölgesinde kuru ve sert derinin oluştuğu, çatlakların meydana geldiği bir cilt sorunudur. Genellikle nasır oluşumuyla başlar ve zaman içinde çatlaklara dönüşür. Topuk çatlağı herkeste görülebilir ancak kuru cilt yapısına sahip bireylerde daha sık görülür. Ayrıca, ayak bakımına özen göstermeyen, açık ayakkabı giyen veya fazla kilolu kişilerde daha yaygın olarak görülebilir. Topuk çatlağı belirtileri arasında topukta kuruluk, sertlik, nasır oluşumu ve çatlaklar yer alır. Bu çatlaklar zamanla derinleşebilir, ağrı ve rahatsızlık hissi verebilir, hatta enfeksiyon riskini artırabilir. Topuk çatlağının tedavisi için düzenli ayak bakımı önemlidir. Derin çatlaklar veya enfeksiyon riski olan durumlarda ise doktorunuza danışmak önemlidir. Topuk çatlağı neden olur veya nasıl tedavi edilir gibi soruların yanıtını yazının devamında bulabilirsiniz.

Topuk Çatlağı Nedir?

Topuk çatlakları, ayağın topuk bölgesinde derin çatlak veya yara şeklinde ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Hoş olmayan bir görüntüye neden olabilir. Topuk çatlakları genellikle kuru veya sert deriden kaynaklanır ve zamanla daha ciddi sorunlara yol açabilir. Topuk çatlaklarının tedavisi zor değildir ancak yine de oluşmasını önlemeye yönelik seçenekler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Bunun için ayakların düzenli olarak nemlendirilmesi topuk çatlaklarının önlemede önemli bir adımdır. Yoğun nemlendirici kremler kullanarak ayaklarınızı günde en az iki kez nemlendirebilirsiniz. Bunu için üre, salisilik asit veya alfa hidroksi asit içeren nemlendiriciler tercih edebilirsiniz. Ayaklarınızı nemlendirme uygulamasını yatmadan önce yapmanız daha faydalı olabilir. Böylece gece boyunca topuklarınızın nemlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olur.

Topuk çatlakları tedavi edilmediği veya yanlış tedavi sürecinde daha derin yarıklar ile sonuçlanabilir. Bu durum da enfeksiyon riski artar. Bu nedenle çatlakları temiz ve kuru tutmaya özen göstermelisiniz.Eğer kişisel bakım önlemleri sonuç vermezse veya çatlaklarınız şiddetli ise, bir uzmana danışarak daha spesifik tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Doktorunuz, durumunuza uygun tedavi yöntemlerini önererek çatlakların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Topuk Çatlağı Neden Olur?

Topuk çatlağının gelişiminde birkaç aşama vardır. İlk olarak, topuk çevresinde kuru ve sert bir deri oluşumu gözlemlenir, bu duruma nasır denir. Zamanla, yürüme ve baskı uygulama sonucunda topukların altındaki yağ yastıkçıkları genişler ve bu nasırlar küçük çatlaklara dönüşür. Topuk çatlağı herkesin yaşayabileceği bir durumdur, ancak özellikle kuru cilt yapısına sahip kişilerde daha sık görülür. Ayrıca, ayak bakımına gereken özeni göstermeyen, sık sık açık ayakkabı kullanan veya fazla kilolu olan kişilerde de yaygın olarak görülebilir. Genel olarak topuk çatlağının bazı nedenleri şunlardır:

 • Kuru cilt: Cildin doğal nemlendirme mekanizmasının yetersiz geldiği bir durumdur. Topuk çatlağı başta olmak üzere ciltte rahatsız edici birçok etkiye neden olabilir.
 • Atopik dermatit: Ciltte tekrarlayan kızarıklık, kaşıntı veya kurulukla karakterize kronik cilt hastalığıdır. Genellikle çocukluk döneminde başlar ancak yetişkinlik döneminde de görülebilir.
 • Sedef hastalığı: Cildin aşırı hızlı hücre üretimi ile karakterize bir hastalıktır. Genellikle genetik faktörlere bağlı olarak gelişir. Ciltte kızarıklık veya kabarıklık ile ortaya çıkar.
 • Jüvenil plantar dermatoz: Ayakların sürekli sürtünme veya basınca bağlı olarak ayak tabanının kuru pullu veya çatlamış bir görünüme neden olmasıdır. Genellikle çocuk ve genç yetişkinlerde görülür.
 • Diyabet: Yüksek kan şekeri ile ilişkili olan diyabet ilerleyen zamanlarda sinir hasarına neden olabilir. Zarar gören ayak sinirleri, ayakların yeterince terleyememesine dolayısıyla ayakların nemini kaybetmesine neden olabilir. Diyabetik ayak ile ilgili daha detaylı bilgiyi diyabetik ayak nedir adlı yazıdan öğrenebilirsiniz.
 • Hipotiroidizm: Tiroit kontrolü kötü olan hastalarda yaygın görülen komplikasyonlardan biri de topuk çatlaklarıdır.
 • Aşırı kilolu veya obez olmak: Ayakları vücudun tüm ağırlığını taşır. Artan ağırlık yağ yastıkçıklarına uygulanan artması anlamına gelir. Bu durum da topuk çatlağı oluşumu riskini arttırır.
 • Arkası açık ayakkabı veya sandaletler: Özellikle yazın sıcak ile birlikte terlik ve sandalet gibi ayakkabılar popülerleşir. Ancak bu tarz ayakkabıları sık sık giymek, ayağın dış etkenlere maruz kalmasına ve derinin hassaslaşmasına neden olabilir.
 • Uzun süre ayakta durmak: Ayakta durmak topuğa bir basınç uygulanmasına neden olur. Buna uzun süre maruz kalmak yine cildin doğal nem dengesini etkileyebilir.

Topuk Çatlağı nedir

Topuk Çatlağı Belirtileri

Topuk çatlaması, ayaklarda sık görülen bir durumdur ve belirtiler genellikle başlangıçta kuru, sert ve kalınlaşmış deri ile başlar. Bu duruma nasır denir ve genellikle sarı veya koyu kahverengi bir renge sahip olabilir. Nasır üzerinde başlangıçta küçük çatlaklar fark edilebilir, ancak tedavi edilmezse ve baskı artarsa çatlaklar derinleşir ve yürüme veya ayakta durma ağrılı hale gelir. Bazı durumlarda çatlaklar kanamaya başlayacak kadar derinleşebilir. Genel olarak topuk çatlağı belirtileri şunlardır:

 • Kuru ve çatlamış görüntü
 • Ayakta durma sırasında ağrı ve rahatsızlık
 • Topukta kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Şişlik
 • Vücudun diğer bölgelerinden daha sıcak bir doku
 • Çatlak kaynaklı kanama
 • Pul pul olmuş deri görünümü

Topuk Çatlağı Tedavisi

Topuk çatlağı tedavisinde kullanılan yöntemler şunlardır:

 • Cildi nemli tutmak için düzenli olarak topukları nemlendirici bir kremle ovuşturmak önemlidir. Özel topuk balzamları, kireç çözücü ve su tutucu maddeler içerebilir. Üre, salisilik asit, alfa-hidroksi asitler ve sakarit izomeratı gibi bileşenler içeren ürünler tercih edilebilir.
 • Ayaklar günlük olarak kontrol edilmeli ve çatlamanın ilk belirtisi fark edildiğinde, günde 2-3 kez nemlendirici kullanılmalıdır. Yatmadan önce ince pamuklu çoraplar giyerek nemlendiricinin daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Kalın sert deriyi hafifçe çıkarmak için ponza taşı kullanılabilir.
 • Çatlakları korumak, ağrıyı azaltmak ve daha hızlı iyileşme sağlamak için sıvı, jel veya sprey bandajlar kullanılabilir. Ancak ciddi çatlaklar veya iyileşme görülmezse, bir ayak hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.
 • Her gece yatmadan önce ayak bakımına 10 dakika ayrılmalıdır. Eczane veya benzeri yerlerden alabileceğiniz küçük bir ayak küvetinde ayaklarınızı ılık suda bekletmek günün yorgunluğundan kurtulmanın yanı sıra ayak bakımınızı oldukça iyileştirecektir.
 • Tedaviler arasında debridman (sert deriyi kesme), bağlama (cilt hareketini azaltma), reçeteli güçlü yumuşatıcı veya debride edici ajanlar, tabanlıklar, topuk yastıkları veya topuk koruyucuları yer alabilir. Ayrıca özel doku yapıştırıcıları, çatlamış derinin kenarlarını bir arada tutmada yardımcı olabilir.
 • Ayaklarınıza fazla yüklenmeyin. Gün içerisinde uzun süre ayakta durmak, ayakları çok sıcak suyla yıkamak veya aşırı ovalamak daha fazla kuruluk ve çatlak şeklinde geri dönebilir.

Topuk çatlağı tedavisinde erken müdahale önemlidir. Düzenli bakım, uygun nemlendirici kullanımı ve gerektiğinde uzman bir doktora başvurma, çatlakların iyileşmesini ve rahatsızlığın azalmasını sağlayabilir.

Topuk Çatlağı

Topuk Çatlakları Hangi Hastalığın Habercisi Olabilir?

Derin topuk çatlakları, ayaklarda yoğun bir ağrı hissetmenize neden olabilir. Bu durum yaşam kalitenizi olumsuz etkiler. Özellikle diyabet (şeker) hastalarında bu durum, endişe ve stres seviyelerinin artmasına neden olabilir. Daha önce yapılan bir çalışmada diyabetli bireylerde ilerlemiş topuk çatlakları, ayak ülserlerine yol açarak ciddi sonuçlara neden olabilir, hatta amputasyon gerektirebilir. Bu nedenle, topuk çatlaklarının erken tedavi edilmesi son derece önemlidir ve bu durumun ciddi sonuçlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Düzenli bakım ve uygun tedavi, topuk çatlaklarının kontrol altına alınmasında büyük önem taşır ve sağlıklı bir ayak yapısının korunmasına yardımcı olur.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Zennure Takcı
Dermatoloji (Cildiye)
VM Medical Park Samsun
61009

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.