satır arası

Toz Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Toz zencefilin faydaları, nerdeyse 5000 yıl öncesine dayanır. Kakule, zerdeçal, havlıcan gibi bitkilerin de dahil olduğu zingiberaceae familyasının bir üyesidir. Zencefil bitkisinin tüketilen ana kısmını kökleri oluşturur.

Güneydoğu Asya kökenli bitki, Hintliler ve Çinliler tarafından 5000 yılı aşkın süredir alternatif ve geleneksel tıp tedavisinde pek çok rahatsızlığı iyileştirmek için kullanılır.

Nemli ve tropik bölgeleri seven zencefil kendiliğinden yetişmez ve dünyada en büyük zencefil üreticisi ülkelerin başında Hindistan gelir.

Taze, kurutulmuş ve toz haline getirilmiş şekilde kullanılabilen zencefil; gıda, ilaç ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanılır.

Buna ek olarak kendine özgü aroması ve lezzeti sayesinde pek çok tarifin ana bileşenini oluşturur. Toz zencefil faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik.

Toz Zencefilin Besin Değeri Nedir?

Toz Zencefilin Besin Değeri Nedir?

Toz zencefilin faydaları, içeriğindeki vitamin, mineral ve antioksidan bileşenlerden kaynaklanır. Zencefil kökü; gölgede, fırında ya da mikrodalgada kurutulup öğütülerek toz haline getirilir.

Bu yöntemler arasında zencefilin besin değerini en iyi şekilde koruyan gölgede kurutma yöntemidir. 1 yemek kaşığı yaklaşık 8 gram toz zencefilin enerji ve besin değeri şöyledir:

 • Protein : 0.49 gram
 • Karbonhidrat: 3.82 gram
 • Enerji: 18.74 kalori
 • Lif: 0.68 gram
 • Kalsiyum: 6.26 miligram
 • Demir: 0.62 miligram
 • Magnezyum: 9.94 miligram
 • Fosfor: 7.99 miligram
 • Sodyum:1.73 miligram
 • Çinko: 0.25 miligram
 • Manganez: 1.43 miligram
 • Selenyum: 2 miligram
 • A vitamini: 8 IU
 • Betakaroten: 4.75 mikrogram

Zencefil tozu faydaları, bitkiye kendine özgü aroma ve lezzet veren gingerol adlı bileşenden kaynaklanır. Güçlü bir antioksidan olan gingerol, vücutta pek çok hastalığın gelişmesinden sorumlu iltihaplanmanın önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Toz Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Toz Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Toz zencefilin faydaları, çoğunlukla içeriğindeki gingerol bileşeninin antioksidan ve anti inflamatuar özelliklerinden gelir. Antioksidan bileşenler, vücut hücrelerine zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirebilir.

Kararsız bir bileşik olan serbest radikaller, vücudu oksidatif strese maruz bırakarak bağışıklık sistemi başta olmak üzere tüm vücut sistemlerini olumsuz etkileyebilir. Toz zencefilin faydaları nelerdir sorusu için cevaplar aşağıdakileri kapsayabilir:

Ağrı Kesici Etki Gösterebilir

Zencefilde bulunan gingerol bileşeni, iltihaplanmanın önüne geçerek bu nedenle gelişen ağrıların önlenmesine yardımcı olabilir.

Özellikle adet döneminde yaşanan regl sancıları ve eklem iltihaplanması durumlarında toz zencefil çayının faydaları söz konusu olabilir. Ancak gingerolun bu etkisi anında ağrıyı geçirmek yerine kronik ağrıların hafifletilmesini düzenli kullanımla sağlamak şeklinde açıklanabilir.

Kan Şekerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olabilir

Zencefildeki gingerol bileşeni, tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesini destekleyebilir.

Gingerol, karbonhidratları parçalayan enzimlerin seviyesini azaltır. Enzim seviyesindeki düşme sayesinde karbonhidratlar daha geç glikoza parçalanır ve kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesi sağlanır.

Tip 2 diyabetli kişilerde yeterli miktarda insülin salgılanmaz ya da salgılanan insülin kandaki glikozun hücrelere alınması görevini tam olarak yapamaz.

Bu durum kanda glikozun birikip yükselmesine ve ciddi sağlık problemlerine neden olur. Gingerol, kasların ekstra insüline ihtiyaç duymadan glikoz emilimini artırır ve kandaki glikoz seviyesini düşürebilir.

Mide Bulantısını Azaltabilir

Gebelik dönemi, kemoterapi ilaçları ya da enfeksiyonların neden olduğu bulantıların önlenmesinde zencefil tozu faydaları olabilir.

Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını destekleyen zencefil, bağırsak astarındaki kusma refleksini tetikleyen serotonin reseptörlerinin bloke edilmesini sağlar. Böylece mide bulantısı önlenebilir.

Kolesterolün Düşürülmesini Destekleyebilir

Zencefil, antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin vücutta yarattığı oksidatif stresi azaltır.

Oksidatif stresin neden olduğu yan ürünler kanda kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL’nin dolayısıyla kolesterolün yükselmesine neden olur.

LDL yüksekliği kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artırabilir. Ancak zencefilin bu etkisi hakkında insan çalışmaları yetersizdir ve bu etkiyi sağlamak için yüksek oranda zencefil tüketimi zor olabilir.

Enfeksiyonlara Yakalanma Riskini Azaltabilir

Zencefildeki bileşenlerin antioksidan ve iltihap önleyici özellikleri, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını destekleyerek enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilir.

Antibakteriyel özelliğe sahip olan zencefil S. Aureus, C. Albicans ve E. Coli gibi bakterilerin etkilerini yok edebilir. Ancak bu durum üzerinde toz zencefilin etkileri ile ilgili yapılan insan çalışmaları yetersizdir.

Beyin Fonksiyonlarını Destekleyebilir

Yapılan araştırmalar zencefildeki gingerol ve diğer aktif bileşenlerin beyinde meydana gelen iltihaplanmaların ve bilişsel gerilemenin önlenmesine yardımcı olabileceği yönündedir.

Vücutta serbest radikallerin meydana getirdiği oksidatif stresi ve kronik inflamasyonun önlenmesini destekleyerek Alzheimer, Parkinson ve MS gibi hastalıkların önlenmesine katkıda bulunabilir.

Hazımsızlığın Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Zencefil, besinlerin mideden geçiş hızını artırarak hazımsızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Herhangi bir fizyolojik sebep olmaksızın gelişen ve karın ağrısı, şişkinlik, aşırı tokluk hissi, geğirme, mide bulantısı gibi semptomlara sahip fonksiyonel dispepsi durumunda toz zencefil faydalı olabilir.

Yemeklerden önce ya da yemek sonrası toz zencefil çayı içmek fonksiyonel dispepsi semptomlarının hafiflemesi sağlanabilir.

Toz Zencefilin Kullanım Alanları Nelerdir?

Toz Zencefilin Kullanım Alanları Nelerdir?

Toz zencefilin faydaları için diyetinize ekleyebilirsiniz. Dilerseniz kendine özgü koku ve aromasını yemeklerde baharat olarak değerlendirebilirsiniz.

Keskin bir tadı olan toz zencefil ile tek başına ya da diğer bitkilerle karıştırarak çay yapabilirsiniz. Genellikle bal ya da limon eşliğinde soğuk kış günlerinde tüketilen toz zencefil çayı, bağışıklığın desteklenmesine faydalı olabilir.

Sebze ve et yemeklerinde baharat olarak farklı bir lezzet kazandıran toz zencefili dilerseniz çorbalara ekleyebilirsiniz.

Salata ve makarna soslarına, smoothie ve kreplerde kullanabilirsiniz. Kek, kurabiye ve tatlılara ekleyebilir, beslenme programına dahil ederek daha sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz.

Toz Zencefil Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Toz Zencefil Ne Kadar Tüketilmelidir?

Toz zencefilin için günlük ne kadar tüketilmesi gerekli olduğuna dair kesin belirlenmiş bir standart söz konusu değildir. Ancak fazla tüketiminin yan etkilere sebep olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle günlük beslenme programında 1.5-2 gramın üzerinde toz zencefil tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Toz Zencefilin Zararları Var mıdır?

Diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi toz zencefil faydaları ve zararları olan bileşenler içerir. Aşırı miktarda zencefil tüketimi, mide bulantısına ve reflüye neden olabilir. Aynı zamanda kan sulandırıcı etkiye sahiptir ve özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananlar için sakıncalı olabilir. Hamile ya da emziren kadınların toz zencefil tüketmeden önce mutlaka doktora danışmaları önerilir. Aşırı zencefil tüketimi gaz, şişkinlik, ishal, ağız ve boğazda tahriş ve göğüste ağrılı yanma hissi oluşturabilir.

Toz Zencefil Zayıflatır mı?

Toz zencefil, insülin hormonun vücut tarafından kullanımını artırabilir. İnsülin direnci bazı durumlarda kilo almaya ve kilo vermenin önlenmesine neden olabilir. Zencefilin insülin direncini önlemesi ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olması, kilo kaybına katkıda bulunabilir. Aynı zamanda zencefildeki antioksidan bileşenler toksinlerin vücuttan atımına yardımcı olarak metabolizmanın hızlanmasına ve kilo vermeye katkıda bulunabilir.

Toz Zencefil Öksürüğe İyi Gelir mi?

Enfeksiyon, sigara içmek, astım, kirli hava gibi pek çok nedenden kaynaklanan öksürüğün tedavisinde toz zencefil çayının faydaları olabilir. İltihap önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahip olan zencefil, boğaz bölgesinde enfeksiyona neden olan bakterilerin ortamdan uzaklaşmasını sağlayabilir. Yine boğazda mukus artışı sağlayarak bu bölgenin yumuşamasına ve öksürüğün neden olduğu tahrişlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Dyt.
Pınar Doğan
Beslenme ve Diyet
Medical Park Ankara (Batıkent)
7325

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.