sat─▒r aras─▒

T├╝y D├Âk├╝c├╝ Krem Zararlar─▒ Nelerdir?

Tüy dökücü kremler, istenmeyen tüy ya da k─▒llardan kurtulmak için kullan─▒lan ürünlerden biridir.

K─▒llar─▒ ya da tüyleri kökünden de─čil, yüzeyden eriterek ya da parçalayarak temizleyen tüy dökücü kremler, özellikle a─čr─▒s─▒z ve ac─▒s─▒z bir tüy alma deneyimi sunmas─▒ sebebiyle tercih sebebi olabilmektedir.

Vücutta bu kadar a─čr─▒s─▒z ve ac─▒s─▒z bir temizlik deneyimi sunan, kullan─▒m─▒ oldukça kolay tüy dökücü krem zararlar─▒ var m─▒d─▒r, sorusu için genel olarak dikkatli kullan─▒lmas─▒ gerekti─či söylenebilir.

Ürünlerin özellikle bilinçsiz ┼čekilde kullan─▒lmas─▒ olumsuz sonuçlara yol açabilir. Hassas ve alerjik bir cilt yap─▒s─▒nda özellikle tehlikeli durumlara sebep olabilir. 

Tüy Dökücü Krem Zararlar─▒ Nelerdir?

Tüy dökücü kremler, k─▒l ve tüyler üzerinde çal─▒┼čma ┼čekline bak─▒ld─▒─č─▒nda da anla┼č─▒laca─č─▒ üzere içeri─činde çe┼čitli kimyasallar bulunduran ürünlerdir. Tüy dökücü krem zararlar─▒ nelerdir, sorusunun yan─▒tlar─▒ a┼ča─č─▒daki gibi s─▒ralanabilir;   

  • Bu ürünlerin bilinçsiz ┼čekilde kullan─▒lmas─▒ kullan─▒c─▒lar aç─▒s─▒ndan olumsuz sonuçlara yol açabilir. Özellikle hassas ve alerjik bir cilt yap─▒s─▒nda sahip olan ki┼čiler için tehlikeli durumlara sebep olabilir.
  • Tüy dökücü kremler, içeriklerindeki kimyasallar sebebiyle kullan─▒c─▒larda özellikle tahri┼č, yanma, alerjik reaksiyonlar, k─▒l kökü iltihab─▒ ve ka┼č─▒nt─▒ gibi sorunlara yol açabilir. Bu konuda kullan─▒lan ürün ve ürünün kullan─▒ld─▒─č─▒ bölge de oldukça önem arz etmektedir. 
  • Bacakta kullan─▒lan ve kullan─▒ld─▒─č─▒ bölgede herhangi kötü bir reaksiyona sebep olmayan bir tüy dökücü krem, genital bölgede kullan─▒ld─▒─č─▒nda olumsuz sonuçlar do─čurabilir. O nedenle, tüy dökücü krem vajinaya zarar verir mi sorusu─▒, dikkat edilmeden kullan─▒ld─▒─č─▒nda probleme yok açabilir ┼čeklinde yan─▒tlanabilir. Bu konuda özellikle kad─▒n kullan─▒c─▒lar─▒n dikkatli olmas─▒ gerekmektedir çünkü genel olarak vajina bölgesi oldukça hassast─▒r. Vajinal bölgede tüy dökücü krem kullan─▒m─▒, yanma ve ka┼č─▒nt─▒ gibi yan etkilere sebep olabilir. Ayn─▒ ┼čekilde bu hassas bölgelerde tüy dökücü kremler erkek kullan─▒c─▒lar için de zarar do─čurabilir.
  • Tüy dökücü kremler, özellikle hassas ve alerjik cilt tipine sahip ki┼čilerde yan─▒─ča varacak derecede yan etkilere yol açabilir. Sürekli kullan─▒m halinde de bu etkinin görülme ihtimali artmaktad─▒r. Bu yan etkilerin yan─▒nda sürekli tüy dökücü krem kullanmak tüylerinizin azalmas─▒na de─čil, aksine kal─▒nla┼čmas─▒na ve daha çabuk ve h─▒zl─▒ uzamas─▒na da sebebiyet verebilir. Tüy dökücü kremlerin sürekli kullan─▒m─▒ zamanla k─▒l köklerine zarar verebilir. Ayn─▒ zamanda kuru ciltli ki┼čiler için özellikle kullan─▒lan bölgede a┼č─▒r─▒ kuruluk hissine sebep olabilir. 
  • Hamilelik döneminde olan kad─▒nlar içinse tüy dökücü kremlerin kullan─▒m─▒ uzmanlar taraf─▒ndan önerilmemektedir. E─čer bu dönemde tüy dökücü krem zararlar─▒n─▒ ya┼čamak istemiyorsan─▒z, mutlaka doktorunuza dan─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z.

Tüy Dökücü Kremleri Kullan─▒rken Dikkat Edilmesi Gerekenler

T├╝y D├Âk├╝c├╝ Kremleri Kullan─▒rken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle, bu tarz ürünlerin kullan─▒m─▒nda uzmanlardan destek almak ve ürünün kullan─▒m k─▒lavuzunu okumak oldukça önemlidir. Daha önce de belirtti─čimiz üzere her ürün için kullan─▒m alan─▒ ve etkisi farkl─▒l─▒k gösterebilir.

Bunun yan─▒nda, vücudunda herhangi bir bölgeye ilk defa tüy dökücü krem uygulayacak olan kullan─▒c─▒lar, alerjik bir reaksiyon olup olmayaca─č─▒n─▒ kontrol edebilmek için önce küçük bir bölgeye kremi uygulamal─▒ ve gözlemlemelidir.

Vücudun kullan─▒lan ürüne alerjik bir reaksiyon vermesi durumunda ürün deri üzerinden temizlenmelidir. Kullan─▒c─▒lar dilerse ba┼čka bir ürün ile yine öncesinde alerji kontrolü yaparak uygulamaya devam edebilir.

─░lk denemede alerjik bir reaksiyon gözlenmedi─či durumlarda, ürün k─▒llardan temizlenmek istenen bölgeye uygulanabilir. Ancak bu durumda da uygulanacak bölgede herhangi bir yara ya da kesik olmamas─▒na da özen gösterilmelidir.

Zira bu gibi durumlarda mevcut olan yaralar ve kesikler kullan─▒c─▒lar için zararl─▒ sonuçlar do─čurabilir.

Ayn─▒ ┼čekilde, tra┼č yap─▒lm─▒┼č ya da tahri┼č edilmi┼č bölgelere de tüy dökücü krem uygulanmas─▒ önerilmez. Tüm bunlar─▒n yan─▒nda, daha önce de belirtti─čimiz gibi, göz çevresi gibi hassas bölgelere ve ka┼člara uygulanmas─▒ da önerilmez.

─░çeri─či Özelinde Tüy Dökücü Krem Zararlar─▒

Vücudumuzda ç─▒kan k─▒l ve tüylerin temel bile┼čeni keratindir.

Tüy dökücü kremler, bu k─▒l ve tüylerde bulunan keratin bile┼čenindeki kükürt ba─člar─▒n─▒ hidrolize ederek parçalar ve böylelikle k─▒l ve tüylerin etraf─▒n─▒ kaplayan bile┼čen çözünerek bu tüylerin a─čr─▒s─▒z ve ac─▒s─▒z bir ┼čekilde deriden ayr─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.

Tüy dökücü kremler günlük hayatta krem, losyon, roll-on ya da jel formlar─▒nda kar┼č─▒m─▒za ç─▒kabilir. Ürün formlar─▒n─▒n yan─▒nda, tüy dökücü kremler içerik ve üretimlerinde kullan─▒lan bile┼čenlerle de birbirinden ayr─▒labilir.

─░çeri─činde thioglikolik asit tuzlar─▒ kullan─▒lan tüy dökücü kremler daha az tahri┼č edici olmalar─▒na ra─čmen yava┼č ve zay─▒f etkili olabilirler. Bunun yan─▒nda, sülfür içerikli ürünler oldukça etkili olmalar─▒na ra─čmen oldukça tahri┼č edici sonuçlar do─čurabilir. Enzimatik bile┼čenler içeren ürünler ise en az etkili olanlard─▒r.

Tüy Dökücü Kremler Nas─▒l ve Hangi Bölgelerde Kullan─▒l─▒r?

Tüy dökücü kremlerin özellikle kol, bacak, koltuk alt─▒ ya da genital bölgeler gibi alanlarda kullan─▒m─▒ tercih edilebilir. Özellikle göz çevresine yak─▒n olan bölgelerde ve ka┼člarda kullan─▒lmas─▒ ise uzmanlar taraf─▒ndan önerilmez.

Tüy dökücü kremler, tüy ya da k─▒llar─▒n temizlenmek istedi─či alana formuna uygun ┼čekilde uygulanarak ve içeri─čindeki bile┼čenlerin aktivasyon süresi kadar ürün k─▒l ve tüylerin üzerinde bekletilerek uygulan─▒r.

Bu kullan─▒m ve bekletme süresi a┼č─▒lmamal─▒ ve bu konuda kullan─▒c─▒lar oldukça dkkatli olmal─▒d─▒r. Daha sonra ürün deri üzerinden temizlenmelidir.

Her ürün için bu kullan─▒m alan─▒ ve süresi farkl─▒l─▒k gösterebilece─činden, kullan─▒c─▒lar─▒n bu tarz ürünler için bir uzmana ya da doktora dan─▒┼čmas─▒ uygun kullan─▒m önerisi için en do─čru tercih olacakt─▒r.

Tüy Dökücü Kremlerin Etki Süresi Ne Kadard─▒r?

T├╝y D├Âk├╝c├╝ Kremlerin Etki S├╝resi Ne Kadard─▒r?

Tüy dökücü kremler, içeri─čindeki bile┼čenler ile k─▒l ve tüylerin keratin katman─▒n─▒ eritip zay─▒flatarak deri üzerinden ac─▒s─▒z ve a─čr─▒s─▒z bir ┼čekilde dökülmesine yard─▒mc─▒ olur.

Bu etkiye bakt─▒─č─▒m─▒zda, tüy dökücü kremlerin k─▒l köklerine bir etkisi olmad─▒─č─▒n─▒ ve sadece deri üzerinden bir tüy temizleme etkisi yaratt─▒─č─▒n─▒ anlayabiliriz.

Tüy dökücü kremlerin kullan─▒m─▒ ard─▒ndan, kullan─▒lan bölgedeki k─▒l ve tüylerin k─▒sa sürede yeniden ç─▒kabilir. Bu bak─▒mdan tüy dökücü kremlerin etkisinin k─▒sa süreli oldu─ču anla┼č─▒labilir. 

S─▒kça Sorulan Sorular

Tüy Dökücü Kremlerin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüy dökücü kremler, içeri─činde bulundurduklar─▒ kimyasallar sebebiyle hem deri yüzeyinde, hem de etki ettikleri k─▒l ve tüyler üzerinde çe┼čitli yan etkilere sebep olabilmektedir.

Özellikle k─▒l ve tüyler üzerindeki yan etkilerine bakacak olursak; k─▒l ve tüy köklerini beslemeleri ve geçici bir tüy alma yöntemi olmas─▒ sebebiyle hem bu tüylerin daha sert ve yo─čun ç─▒kmas─▒na sebep olur, hem de kullan─▒m ömrü oldukça k─▒sad─▒r. Bunun yan─▒nda k─▒l ve tüy köklerini temizlemedi─či ve aksine besledi─či için, bat─▒k ve çilek bacak sorununa yol açabilmektedir. 

Tüy dökücü kremlerin k─▒l ve tüyler üzerindeki yan etkileri bir yana, daha önce de bahsetti─čimiz üzere deri üzerinde de oldukça büyük yan etkilere sebep olabilmektedir.

Tüy dökücü kremler yanl─▒┼č ya da uygun olmayan kullan─▒mlarda deri üzerinde yan─▒k, ka┼č─▒nt─▒, tahri┼č, kabarma gibi sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda kullan─▒c─▒lar─▒n dermatolojiye ba┼čvurmalar─▒ ve uzman görü┼čü almalar─▒ sa─čl─▒kl─▒ olacakt─▒r.

Tüy Dökücü Krem Vajinaya Zarar Verir mi?

Kad─▒nlar için özellikle genital bölge temizli─či oldukça önemlidir. A─čr─▒s─▒z ve ac─▒s─▒z bir yöntem olmas─▒ sebebiyle tüy dökücü kremlerin de bu bölgede kullan─▒m─▒ tercih edilebilir. Ancak oldukça hassas bir bölge olan vajinal bölgeler için tüy dökücü krem kullan─▒m─▒nda oldukça dikkatli olunmal─▒ ve mutlaka bir uzmandan görü┼č al─▒nmal─▒d─▒r. Genital bölge tüy dökücü krem zararlar─▒ nedeni ile özellikle hamilelik sürecinde tavsiye edilmez. 

Tüy Dökücü Krem Zararlar─▒ Erkek ─░çin Farkl─▒ m─▒?

Tüy dökücü krem zararlar─▒ erkek kullan─▒c─▒lar için kad─▒nlardan farkl─▒ de─čildir. Erkekler de tüy dökücü krem tercih edebilirler. Ancak kad─▒n kullan─▒c─▒larda oldu─ču gibi, tüy dökücü krem zararlar─▒ erkek kullan─▒c─▒lar için de ayn─▒d─▒r. Dolay─▒s─▒yla bu ürünlerin özellikle genital bölgelerde kullan─▒lmas─▒ önerilmez ya da kullan─▒m─▒ için oldukça dikkatli hareket edilmelidir. Bunun d─▒┼č─▒nda erkekler tüy dökücü kremleri kol, bacak, s─▒rt, gövde, bel gibi bölgelerde kullanabilir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
Ufuk Kavuzlu
Dermatoloji (Cildiye)
VM Medical Park Mersin
10141

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.