satır arası

Üretra darlığı ameliyatı, idrar yolunun daralmasına neden olan üretra darlığı hastalığının tedavisinde kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Üretra darlığı idrar akışını zorlaştırabilir, idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane ve böbrek hasarına yol açabilir.

Bu durum travma, enfeksiyon, enstrümantasyon veya doğuştan anomaliler gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Üretra darlığı olan hastalar idrar yaparken zorlanma, ağrı, kanama, idrar kaçırma veya tamamen tıkanma gibi belirtiler yaşayabilir. Üretra darlığı tanısı idrar akış hızı ölçümü, ultrasonografi, üretrografi ve sistoskopi gibi testlerle konulabilir.

Bu yazının devamında "üretra darlığı ameliyatı nedir?’’ konusu ile ilgili daha kapsamlı bilgilere yer verilmiştir. Siz de üretra darlığı ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Üretra Darlığı Ameliyatı Nedir?

Üretra darlığı ameliyatı üretranın genişletilmesi, kesilmesi veya yeniden yapılandırılması gibi farklı teknikler içerebilir. Ameliyatı sonrası hastaların idrar sondası takılması, antibiyotik kullanması, düzenli takip yapılması ve olası komplikasyonlara karşı dikkatli olması gerekebilir. Üretra darlığı ameliyatının başarı oranı darlığın yeri, uzunluğu, şiddeti ve kullanılan yönteme bağlı olarak değişebilir.

Çocuklarda Üretra Darlığı Ameliyatı Nasıl Olur?

Çocuklarda üretra darlığı doğuştan, travma, enfeksiyon, enstrümantasyon veya hipospadias gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Üretra darlığı olan çocuklar idrar yaparken zorlanma, ağrı, kanama, idrar kaçırma veya tamamen tıkanma gibi belirtiler yaşayabilir. Çocuklarda üretra darlığı ameliyatı yetişkinlere göre daha zor olabilir. Bu durum çocuklarda üretranın daha küçük, perineal alanın daha dar ve cerrahi görüşün daha kısıtlı olmasından kaynaklanabilir.

Kadınlarda Üretra Darlığı Ameliyatı Nasıl Olur?

Kadınlarda üretra darlığı travma, enfeksiyon, radyasyon, kateterizasyon veya üretral veya vajinal cerrahi gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Üretra darlığı sonucunda vajinal kanama oluşabilir. Kadınlarda üretra darlığı ameliyatı, vajinal veya labial flepler veya oral mukozal bukkal greftler gibi yerel dokuların kullanımını gerektirebilir.

Erkeklerde Üretra Darlığı Ameliyatı Nasıl Olur?

Erkeklerde üretra darlığı travma, enfeksiyon, radyasyon, kateterizasyon veya prostat cerrahisi gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Erkeklerde üretra darlığı ameliyatı, penil veya preputial flepler veya oral mukozal bukkal greftler gibi yerel dokuların kullanımını gerektirebilir.

Yaşlılarda Üretra Darlığı Ameliyatı Nasıl Olur?

Üretra darlığı, yaşlılarda daha sık görülen bir sağlık sorunudur. Bu durum yaşlanmaya bağlı hastalıklar, travma, enfeksiyon veya inflamasyon riskini artırır. Yaşlılarda üretra darlığı ameliyatı, idrar yolunun daralmasına neden olan yara izlerini gidermek için yapılan bir işlemdir. Üretra darlığı ameliyatı yaşlı hastalarda idrar yolu sağlığını iyileştirmek ve yaşam kalitesini artırmak için etkili bir tedavi seçeneği olabilir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üretra darlığı ameliyatı farklı tekniklerle yapılabilir. Bununla birlikte ‘’üretra darlığı ameliyatı kaç saat sürer?’’ sorusunun cevabı da uygulanan tekniklere göre değişiklik gösterebilir. Uygulanacak olan üretra darlığı ameliyatı darlığın yeri, uzunluğu, şiddeti ve nedenine bağlıdır. Üretra darlığı ameliyatının yaygın yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

 • Üretral Dilatasyon: Bu yöntemde, daralmış üretrayı genişletmek için giderek kalınlaşan metal çubuklar (sound) veya şişirilebilir bir balon kullanılır.
 • Üretrotomi: Daralmış üretrayı kesmek için ışıklı bir tüp (sistoskop) ve küçük bir bıçak (skalpel) ile işlem yapılır.
 • Üretroplasti: Daralmış üretranın bir kısmı çıkarılır ve sağlam üretra uçları birbirine dikilir. Bununla birlikte üretranın genişletilmesi için başka bir doku kullanılabilir.

Bu işlemlerin her biri farklı sürelerde gerçekleşebilir. ‘’Üretra darlığı ameliyatı kaç saat sürer?’’ sorusunun cevabı üretral dilatasyon için 15-30 dakika, üretrotomi işleminde 30-60 dakika ve üretroplasti işleminde 2-4 saat arasında olabilir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Üretra darlığı ameliyatı sonrası veya işlem sırasında bazı riskler bulunabilir. Bu riskler şunları içerebilir:

 • Kanama: Ameliyat sırasında veya sonrasında üretradan veya cerrahi bölgeden kanama olabilir. Bu durumda kanı durdurmak için tampon, dikiş veya kan transfüzyonu gerekebilir.
 • Enfeksiyon: Ameliyat sırasında veya sonrasında üretra, mesane veya cerrahi bölgede enfeksiyon oluşabilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi uygulanabilir.
 • İdrar kaçırma: Üretra darlığı ameliyatı sonrası idrarı tutmakta zorluk veya istemsiz idrar kaçırma olabilir. Bu durumda idrar yolu kaslarını güçlendirmek için egzersiz, ilaç veya başka bir tedavi gerekebilir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Ne Yapmalıyım?

Üretra darlığı ameliyatı sonrası iyileşmenin sağlanması için bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken durumlar Şunları içerebilir:

 • Doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak,
 • İdrar sondasını veya suprapubik kateterin bakımını yapmak,
 • Bol sıvı tüketmek,
 • Cerrahi uygulanan bölgeyi kuru ve temiz tutmak,
 • Ağır kaldırmamak veya zorlayıcı egzersiz yapmamak,
 • Cinsel ilişkiden kaçınmak.

Bu tür faktörlere ek olarak üretra darlığı ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulanması gerekebilir. Ameliyat sonrası yapılması gereken uygulamalara doktor tarafından karar verilmelidir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Üretra darlığı ameliyatı süresi bireysel özelliklere göre farklılık gösterir. İyileşme süresi ameliyatın tipine kapsamına ve hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Genel olarak üretra darlığı ameliyatı sonrası iyileşme süresi şu şekildedir:

 • Ameliyat sonrası 2-3 hafta hastaların üretrada bir kateter (sonda) bulunur. Bu kateter, idrarı dışarı akıtmaya ve üretranın iyileşmesine yardımcı olur.
 • Ameliyat sonrası 4-6 hafta hastaların ağır kaldırmaktan, zorlayıcı egzersiz yapmaktan ve cinsel ilişkiden kaçınması gerekir. Bu aktiviteler, cerrahi bölgede kanamaya, yaralanmaya veya darlık tekrarına neden olabilir. Bununla birlikte hastanın durumuna göre üretra darlığı ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulanması gerekebilir. Uygulanan fizik tedavinin doktor kontrolünde olması gerekir.
 • Ameliyat sonrası 6-12 hafta hastaların doktorla düzenli olarak iletişim kurması ve kontrollerine gitmesi gerekir. Doktor üretranın durumunu değerlendirmek için üretral ultrason, üretrografi veya sistoskopi gibi testler yapabilir. Doktor, üretranın tamamen iyileştiğini ve kateterin çıkarılabileceğini onayladığında hastalar normal yaşamlarına dönebilir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Üretra darlığı ameliyatı sonrası beslenme, iyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyon riskini azaltmak için önemlidir. Üretra darlığı ameliyatı sonrası beslenme önerileri şu şekilde olabilir:

 • Bol sıvı tüketmek,
 • Alkol, kafein, gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler, turunçgiller, domates, çikolata gibi idrar yollarını tahriş edebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmak,
 • Lifli yiyecekler, probiyotikler, vitaminler, mineraller, antioksidanlar, omega-3 yağ asitleri gibi bağışıklık sistemini güçlendiren ve iltihaplanmayı azaltan yiyecekler tercih etmek,
 • Dokuların onarımı ve iyileşmesi için yeteri kadar protein almak,
 • Ödem ve hipertansiyon riskini azaltmak için tuz alımını sınırlandırmak.

Üretra Darlığı Ameliyatının Yan Etkileri Nelerdir?

Üretra darlığı ameliyatı bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler şunları içerebilir:

 • Darlık Tekrarı: Ameliyat sonrasında üretrada yeni bir darlık veya eski darlığın nüksü olabilir. Bu durumda tekrar ameliyat veya başka bir tedavi gerekebilir.
 • Cinsel Fonksiyon Bozukluğu: Ameliyattan sonra ereksiyon, boşalma veya orgazm sorunları olabilir. Bu durumda psikolojik destek, ilaç veya başka bir tedavi önerilebilir.
 • Üretra Fistülü: Ameliyat sonrasında üretra ile cilt arasında anormal bir bağlantı (fistül) oluşabilir. Bu durumda, tekrar ameliyat veya başka bir tedavi gerekebilir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Üretra darlığı ameliyatı sonrası vücutta enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon belirtileri şunları içerebilir:

 • Yüksek ateş,
 • Ağrı,
 • Enfekte olan bölgede akıntı,
 • Kızarıklık ve şişlik.

Üretra darlığı ameliyatı sonrası enfeksiyon belirtileri fark edilirse vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Doktor enfeksiyonun nedenini, şiddetini ve yaygınlığını belirlemek için testler yapabilir. Enfeksiyonun tedavisi enfeksiyonun tipine ve durumuna göre değişir.

Genellikle, enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek için antibiyotik ilaçlar verilir. Ayrıca enfeksiyonun neden olduğu semptomları hafifletmek için ağrı kesici, ateş düşürücü veya anti-inflamatuar ilaçlar da verilebilir. Enfeksiyonun tedavisi sırasında bol sıvı tüketmek, cerrahi bölgeyi temiz ve kuru tutmak, kateterin bakımını yapmak ve doktorun talimatlarına uymak önemlidir.

105

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.