İç Hastalıkları (Dahiliye)

İç Hastalıkları (Dahiliye)

İç hastalıkları ya da bilinen adıyla dahiliye, iç organlara ait hastalıkların tanısını koyan ve cerrahi olmayan tedavilerini planlayan bir tıp dalıdır. Dahiliye bölümü, vücuttaki tüm organ sistemlerinin yapısı, işlevi ve hastalıkları ile ilgilenir. Dahiliye diğer tıp disiplinleri arasında bağ oluşturduğu için önemlidir.

Günümüzdeki bilimsel gelişmelerin ışığında ve ayrıntılı fizik muayene doğrultusunda gerekli modern tetkikler ile hastalıkların erken ve kesin tanısı kolaylaşmıştır. Bu amaçla laboratuvar testleri (kan, idrar, dışkı vb.), radyolojik incelemeler (röntgen, ultrasonografi, mamografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, kemik yoğunluğu ölçümü vb.), gerekli durumlarda endoskopik incelemeler (üst gastrointestinal sistem endoskopisi, kolonoskopi, vb.), elektrokardiyografi, ekokardiyografi gibi çok çeşitli yöntemler kullanılır. Sağlık kuruluşlarının genel dahiliye ya da iç hastalıkları kliniklerinde 15 yaş üzeri tüm hasta gruplarına hastalıklarının değerlendirilmesi; tetkik, tedavi ve takipleri için hizmet verilmektedir. Genel dahiliye kliniğinde tedavi edilen hastalıklar aşağıda sıralanmıştır.

Üst ve alt solunum yolu hastalıkları

Solunum organları solunan havanın taşınması görevini üstlenir ve hava ile kan arasındaki gaz alışverişine hizmet eder. Üst solunum yolu ağız, burun boşluğu, sinüsler, boğaz ve gırtlaktan oluşur. Alt solunum yolu ise nefes borusu, akciğere ait bronşlar, bronşiyoller ve alveollerden meydana gelir. Sık görülen üst ve alt solunum yolu hastalıkları soğuk algınlığı, grip, sinüzit, farenjit, larenjit, bronşit, zatürre, astım ve KOAH şeklinde sıralanabilir.

Enfeksiyon hastalıkları

Enfeksiyon hastalıkları; virüsler, bakteriler, mantarlar veya parazitler gibi çeşitli mikrobiyal ajanlar tarafından tetiklenebilir. Bu hastalıklar farklı şekillerde bulaşabilir ve genellikle solunum yolu, sindirim sistemi, cilt, gözler veya kulakları etkiler. Bulaşıcı hastalıklardan korunmada hastalığın nasıl bulaştığını bilmek ve varsa bunlara karşı aşı yaptırmak önemlidir. Günümüzde pek çok enfeksiyon hastalığına karşı koruma sağlayan aşılar geliştirilmiştir. Bulaşıcı bir hastalığın nedenine ve seyrine bağlı olarak farklı tedavi seçenekleri bulunur. Örneğin; bakteri kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde antibiyotikler kullanılır.

Hipertansiyon

Hipertansiyon, kişinin kan basıncının kalıcı olarak arttığı bir rahatsızlıktır. Genel dahiliye kliniğine başvuran hastaların önemli bir bölümü hipertansiyondan muzdariptir. Hipertansiyon tanısı için sınır değer Dünya Sağlık Örgütünü tarafından kabul edilen 140/90 mmHg’dır. Kişinin kan basıncının bu değerlerin üzerinde olması, yüksek tansiyon varlığını gösterir. Hipertansiyon sıklıkla uzun bir süre boyunca tespit edilemez. Hastaların çoğu, herhangi bir kısıtlama veya belirti hissetmeden uzun süre yüksek tansiyonla yaşar. Bu durum oldukça tehlikelidir; zira uzun bir süre boyunca hafif bir şekilde yükselmiş kan basıncı bile damar sistemine zarar verir. Özellikle yüksek kolesterol, damar sertliği, inme, kalp krizi ve diyabet gibi ek hastalığı bulunanlar bu açıdan daha yüksek riske sahiptir.

Diyabet

Diyabet ya da şeker hastalığı sürekli olarak yükselmiş kan şekeri seviyesi ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır. Tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki formu vardır. Tip 1 diyabet sıklıkla çocuk ve gençlerde görülür. Otoimmün bir hastalık olan tip 1 diyabet genellikle 20 yaşından önce başlar. Otoimmün hastalıklarda kişinin bağışıklık sistemi kendi vücut hücrelerine saldırarak zarar verir. Daha yaygın görülen tip 2 diyabet ise genellikle 30 yaşından sonra ortaya çıkar. Kalıtsal faktörler, fazla kilo ve sedanter yaşam tip 2 diyabetin ortaya çıkmasında etkili faktörlerdir.

Tiroid hastalıkları 

​​​​​Tiroid bezi, boynun ön bölgesinde bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Tiroid hormonları vücutta çok farklı görevlere sahiptir. Bu hormonların metabolizma, dolaşım, büyüme ve ruhsal durum üzerinde etkileri vardır. Bu sebeple tiroid hastalıkları çok farklı belirtilerle kendini gösterebilir. Tiroid bezinde T3 ve T4 adında iki önemli hormon üretilerek kan dolaşımına verilir. T3 ve T4 üretimi için tiroid bezi protein ve iyota ihtiyaç duyar. Vücutta iyot üretilmediği için dışarıdan yeterli miktarda iyot alınması tiroid bezinin düzgün çalışabilmesi için şarttır. Tiroid hastalıkları yetersiz (hipotiroidi) ya da aşırı hormon üretimi (hipertiroidi) şeklinde görülebilir.

Kolesterol ve trigliserid gibi kan yağlarında yükselme

Kandaki kolesterol ve trigliserid gibi kan yağlarında yükselme hiperlipidemi olarak adlandırılır. Kandaki kolesterol değerlerinin yüksek olmasına ise hiperkolesterolemi adı verilir. Hiperkolesterolemi aynı zamanda bir hiperlipidemi türüdür çünkü kolesterol de kan yağlarından biridir. Kan yağlarında yükselme, damar sertliği ve dolayısıyla kalp-damar hastalıkları için önemli bir risk faktörü olarak kabul edilir. Bu sebeple tedavi edilmesi önemlidir.

Karaciğer, mide ve safra kesesi gibi sindirim sistemi hastalıkları

İltihap ve enfeksiyonların yanı sıra kanserler de sindirim sistemin en sık görülen hastalıkları arasındadır ve her yaşta ortaya çıkabilir. Dahiliye ya da gastroenteroloji kliniklerinde yapılan düzenli kontroller ile birçok hastalık erken dönemde saptanarak ilerlemeden tedavi edilebilir. Yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklar ve makat bölgesi hastalıklarının teşhisinde endoskopi ve kolonoskopi incelemeleri son derece faydalıdır. Karaciğerde en sık görülen hastalıklar ise hepatitlerdir. Hepatit, karaciğer hücrelerinde ortaya çıkan iltihaplanmalara denir. Genellikle virüsler nedeniyle ortaya çıkar ve Hepatit A, B, C şeklinde isimlendirilir. Safra kesesinde en sık safra taşları görülür ve tedavi safra kesesinin alınması ile gerçekleştirilir. 

Akciğer hastalıkları

Akciğer hastalıkları, ciddi sağlık sorunları arasındadır. Dünyadaki tüm ölümlerin altıda biri akciğer hastalıklarından kaynaklanır. Akciğerlerde bronşit ya da zatürre gibi enfeksiyon hastalıkları sıktır. Bu enfeksiyonlarda genellikle etken bakterilerdir fakat virüsler ya da mantarlar da akciğerlerde enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyonlar dışında kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (Kronik astım ve bronşit) ve akciğer kanserleri önemli sağlık sorunlarındandır. Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları bronşların; soğuk, sigara dumanı, toz veya efor gibi uyaranlara cevap olarak kasılma eğilimi göstermesi sonucunda ortaya çıkar.

Böbrek hastalıkları

Önemli böbrek hastalıkları arasında akut ya da kronik böbrek yetmezliği, böbrek taşları, enfeksiyonlar, tümörler ve kistler bulunur. Böbrek enfeksiyonları böbrekte tutulan bölgeye göre glomerülonefrit, pyelonefrit gibi isimler alır. Böbrek hastalığı idrarda meydana gelen değişiklikler ile tespit edilebilir. İdrarın renginde, şeffaflığında ve miktarında değişiklikler görülebilir. Örneğin; bulanık bir idrar, böbreklerin iltihaplanmasından kaynaklanan ilave protein atılımının bir göstergesidir. Aniden gelişen yüksek tansiyon, ödem, baş ağrısı ve bulanık görme böbrek yetmezliğinin belirtileridir.

Kansızlık ve diğer kan hastalıkları

Kansızlık, kırmızı kan hücrelerindeki eksiklik sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kırmızı kan hücreleri, oksijenin akciğerlerden dokulara taşınmasından sorumlu olan hücrelerdir. Kansızlığın en sık görülen nedeni demir eksikliğidir. Fakat kansızlık; b12 vitamini, folik asit eksikliği, kanamalar, böbrek hastalıkları, kanserler, kemik iliği hastalıkları gibi pek çok sebeple ortaya çıkabilir. Diğer kan hastalıkları arasında kanama ve pıhtılaşma bozuklukları gibi iyi huylu hastalıkların yanı sıra lösemi ve lenfomalar gibi kötü huylu hastalıklar da bulunur. Bu hastalıklara genel olarak hematolojik hastalıklar denir ve bunlar dahiliye bölümünde tetkik ve tedavi edilir.

Romatizmal hastalıklar

Romatizma, kas-iskelet sisteminin, yaralanmalardan veya tümörlerden kaynaklanmayan ve ağrıyla kendini gösteren çeşitli hastalıkları için kullanılan kolektif bir terimdir. Bugün bilinen 400 farklı romatizmal hastalık vardır. Kemikler, eklemler, eklem kapsülleri, tendonlar veya kaslara ek olarak hemen hemen tüm organlar romatizmal hastalıklardan etkilenebilir. Çünkü romatizmada tutulan bağ dokusu yapıları vücutta hemen hemen her yerde bulunur. Romatizmal hastalıklar eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, hareket kısıtlılığı, sertlik gibi bölgesel belirtilerle seyreder. Ayrıca ateş, halsizlik, kilo kaybı, deri döküntüleri, ağız ya da göz kuruluğu gibi eklem dışı belirtiler de görülür.

Kas ve iskelet sistemi hastalıkları

Dejeneratif romatizmal hastalıklar olarak da adlandırılan kas-iskelet sistemi hastalıkları temel olarak aşınma ve yıpranma, kısmen de yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardır. Bu hastalıklarda romatizmal hastalıklardan farklı olarak temel teyikleyici iltihaplanma değildir. Osteoartrit, osteoporoz, tenisçi dirseği, eklem bursası tahrişi, kas krampları ve zorlamaları gibi rahatsızlıklar bu gruba girer.


Uzmanına Sor

6998 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi okudum; randevu hatırlatma ve hizmet sunumu için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Mide kanaması nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Hıçkırık neden olur? Hıçkırık nasıl geçer?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Kene ısırması ve kırım kongo kanamalı ateşi nedir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Karın şişkinliği nedir? Karın şişkinliği nedenleri ve tedavisi
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Apandisit belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Mide bulantısı nedir? Mide bulantısına ne iyi gelir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Kramp nedir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Siroz nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Guatr nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Mide Fıtığı Nedir: Mide Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Kolera nedir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Kabızlık nedir? Kabızlığa ne iyi gelir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Crohn hastalığı nedir? Belirti ve tedavileri nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
B12 vitamini nedir? B12 vitamini eksikliği tedavisi
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Konserve yapayım derken canınızdan olmayın!
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Tansiyon nedir? Çeşitleri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Hemofili nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Alerji nedir? Alerji çeşitleri ve alerji belirtileri nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Kar yağışı mikropları kırar mı?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Ailevi akdeniz ateşi (FMF) nedir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
D Vitamini Eksikliği Nedir, D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Karaciğer kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Ağız kuruluğu neden olur?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Mevsim Değişikliği ve Sağlıklı Yaşam
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Halsizlik nedenleri nelerdir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Kış hastalıklarına karşı önleminizi alın
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Vücudun kimyasını kan testleri çözüyor
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Arı sokması hayati tehlike oluşturabilir
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Karın ağrısı nedir? Karın ağrısına ne iyi gelir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
İshale ne iyi gelir? İshal nasıl geçer?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Hekimlerimiz