satır arası

Uyku Apnesi Ameliyatı

Uyku apnesi ameliyatı uyku sırasında meydana gelen solunum duraklamalarının, uykusuzluk ve horlama gibi problemlerin çözülmesi için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat solunum yollarındaki tıkanıklığı giderip kişinin uyku sırasında yaşadığı sorunlara çözüm bularak kişinin yaşam ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Uyku Apnesi Ameliyatı Nedir?

Uyku apnesi ameliyatı nedir, sorusu uykusunda problem yaşayan kişilerin karşısına ilk çıkan tedavi yöntemlerinden biridir, şeklinde yanıtlanabilir. Bu ameliyat türü solunum yollarındaki tıkanıklığı ortadan kaldırır.

Bu tip tıkanıkların temel nedeni gırtlak yapısındaki yumuşak dokuların gevşek olması, geniz eti büyüklüğü, bademciklerin büyük olması, çene yapısındaki anormallikler veya dil kökündeki problemler olabilir. 

Kişide uyku apnesi varsa uykudayken sık sık nefes almada zorlanarak kısa süreli uyanır ve uyku bölünmeleri yaşar. Çoğu zaman kişi bu kısa süreli uyku bölünmelerinin farkına varmaz, hatta gece boyu uyuduğunu varsayar. Bu ameliyat ile bu sorunlara çözüm bulunur. 

Uyku apnesi ameliyatı iki ana gruba ayrılır: üst solunun yolu ameliyatı ve alt solunum yolu ameliyatı olarak. Üst solunum ameliyatları ile hastanın geniz eti ve dil kökündeki tıkanıklık problemleri düzeltilir. Alt solunum yolu ameliyatlarıyla ise çene ve yüz kemiklerindeki normal olmayan durumları düzeltmek için yapılır.

Çocuklarda Uyku Apnesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Çocuklarda yaşanan uyku düzeninin bozulması ve horlama gibi sorunlar genellikle geniz eti büyüklüğü veya bademcik gibi solunum yolları problemlerinden kaynaklı yaşanabilir. Bu durum çocuğun sağlığını ve gelişimini olumsuz etkiler.

Uyku apnesi ameliyatı ile bu sorunlara çözüm bulunur. Çocuk detaylı test ve tetkiklere sokularak problemin kaynağı tespit edilir. Daha sonra ameliyat süreci başlar. Ameliyatı genellikle kulak burun boğaz uzmanı yapar ve ameliyat genel anestezi altında gerçekleşir.

Kadınlarda Uyku Apnesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Kadınlarda Uyku Apnesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Kadınlarda uyku apnesi obezite, hormonal değişiklikler, yaşın ilerlemesi, mental sağlık sorunları, tiroit problemleri veya genetik faktörler gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Yapılan detaylı tetkikler sonucunda uzman kulak burun boğaz doktorunun gerekli görmesi halinde ameliyat süreci başlar.

Uyku apnesi ameliyatı süreci ile solunum yollarındaki problemler giderilir ve hasta iyileşme sürecine geçer.

Erkeklerde Uyku Apnesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Erkeklerde uyku apnesi sorunu kadınlara oranlara daha sık rastlanan bir problemdir. Erkeklerde uyku apnesi ameliyatı süreci genel ameliyat süreçlerinden farklı değildir. Uzman doktor çeşitli tetkiklerin ardından hastayı ameliyata alır ve süreç genel anestezi altında gerçekleşir.

Uyku apnesi ameliyatı uygun adaylar için etkili bir tedavi seçeneğidir. Kadınlarda da erkeklerde de benzer ameliyat sürecinden geçen bu ameliyat yöntemi kişinin uyku kalitesini artırarak gün içersindeki performansına olumlu anlamda etki eder.

Yaşlılarda Uyku Apnesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Yaşlılarda uyku apnesi ameliyatı solunum yollarındaki tıkanıklıkların açılarak hastanın uyku ve horlama gibi problemlerine çözüm bulmak için yapılır. Yaş alma süreci bireylerin boğaz yapısında gevşemelere sebep olur ve kişi uyku apnesi yaşamaya başlar. Bu ameliyat ile bu tür sorunlar ortadan kaldırılarak kişinin sağlık problemine çözüm bulunur ve kişinin uyku kalitesi artırılır.

Uyku Apnesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uyku Apnesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uyku apnesinin kesin ve tek tedavi yöntemi yoktur. Hastanın genel sağlık durumu ve sorunun kaynağına göre çeşitli tedavi yöntemleri uzman doktor tarafından belirlenir.

Uyku apnesi ameliyatı için en sık tercih edilen yöntem UPPP adlı operasyondur. Bu operasyon ile bademcikler alınır ve dokular daha gergin bir hale getirilir. Uyku apnesi için kullanılan bir diğer yöntem ise radyofrekans yöntemidir. Lokal anestezi yöntemi kullanılarak yapılan kısa süreli operasyon ile uyku apnesi tedavi edilebilir. 

Bu yöntem ile genellikle tek işlem uygulanarak tedavide başarılı bir sonuç alınsa da kişinin sağlığındaki iyileşme durumu gözlemlenerek gerekli görüldüğü takdirde altı haftada bir tekrarlanarak birkaç seferde de başarılı bir sonuç elde etmek mümkündür.

Bu ameliyat yapıldıktan sonra kişinin hastanede kalması gerekmez ve hasta hemen normal hayatına dönebilir. Bu sebeple radyofrekans yöntemi hem yüksek başarı oranı hem de hızlı iyileşme süreci ile tercih edilen bir yöntemdir.

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Uyku apnesi ameliyatı riskleri hemen her ameliyat sürecinde olduğu gibi Uyku Apnesi ameliyatı sonrası sürecinde de görülebilir. Uyku Apnesi ameliyatı riskleri genellikle cerrahi işleme ve anestezi sürecine bağlı olarak oluşur. Bu risklerden kısaca bahsedecek olursak:

  • Anestezisebebiyle hasta halsizlik yaşayabilir ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşayabilir.
  • Uygulanan cerrahi müdahale sebebiyle kanama ve enfeksiyon riski oluşabilir.
  • Alınangeniz eti (adenoid)tekrar büyüme gösterebilir ve kişi yeni bir operasyona girmek zorunda kalabilir.
  • Bademcik bölgesinde yeni sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Geniz eti veya dil köküne yönelik yapılan işlemlerden sonra geçici bir süre için solunum problemleriyle karşılaşılabilir.

Ameliyat sonrası var olan sorunun istenilen seviyede giderilememesi de bu ameliyat sonrası yaşanabilecek riskler arasında yer alır.

Uyku Apnesi Ameliyatı Sonrası Ne Yapmalıyım?

Uyku Apnesi Ameliyatı Sonrası Ne Yapmalıyım?

Uyku apnesi ameliyatı sonrası beslenme sürecine dikkat edilmesi gerekir. Ameliyat sonrasında ilk haftalarda mutlaka sıvı gıdalar tüketilmesi önemlidir. Hastanın durumuna göre daha sonra yumuşak gıdalara geçilmelidir.

Alkol ve sigara gibi zararlı ürünlerden uzak durulmalıdır. Uyku Apnesi ameliyatı sonrası hasta dinlenme süresine uymalıdır. Doktorun verdiği ilaçları atlamadan düzenli olarak kullanmalıdır. Hasta ameliyat sonrasında uyku apnesi belirtilerini izlemeye devam edip herhangi bir belirti ve sorun gördüğünde mutlaka doktoruna bilgi vermelidir.

Uyku Apnesi Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Uyku apnesi ameliyatı iyileşme süreci yapılan ameliyatın büyüklüğüne, hastanın genel sağlık durumuna ve kullanılan cerrahi işleme göre değişiklik gösterir. Hafif vakalarda iyileşme süreci çok daha kısa olabiliyorken bazen hasta aynı gün içinde normal yaşantısına devam edebilir. Bazı vakalarda ise hastaya ilk birkaç gün evde dinlenme tavsiye edilebilir. Her hastanın iyileşme süreci birbirinden farklıdır. Tam olarak bir süre belirtebilmek için kişinin bir doktorla iletişime geçerek daha net bilgiler alması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku Apnesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Uyku apnesi tedavi edilmezse kişide ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Uyku apnesinin solunum yolları tıkanıklıklarına sebep olması nefes alma problemlerine yol açar ve uyku sırasında kişinin oksijen seviyesinin düşük seyretmesine neden olur. Bu durum uzun süre devam ettiğinde kişide çok ciddi olabilecek rahatsızlar baş gösterir. Bunlardan en ciddiye alınması gereken kalp ritmi bozuklukları sorunudur. Bu sorun kalp krizi, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon gibi sorunlara yol açabilir. Kişide bilinç kaybı ve bayılma da uyku apnesinin tedavi edilmemesi halinde görülmeye başlayan bir diğer önemli sorundur.

Uyku Apnesi Ameliyatı Zor mu?

Uyku apnesi ameliyatı zor mu sorusuna cevap verebilmek için yapılan işlemin karmaşıklığı öne çıkar. Bazı durumlarda yapılan cerrahi müdahale basit olabiliyorken bazı durumlarda ise çok zor işlemler gerekebilir. Böyle bir durumda ameliyatın zorluğu da değişecektir.

Uyku Apnesi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Uyku apnesi ameliyatı kaç saat sürer sorusu için ortalama birkaç saat yanıtı verilebilir. Ameliyat süreci genel olarak bir saat ile birkaç saat arasında değişir. Ameliyat öncesinde cerrahınıza danışarak beklentilerinizi belirtip, ameliyatın riskleri hakkında bilgi alarak süre hakkında daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

291

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.